בעוד במחנה הציוני ובמרצ מנגחים את ראש הממשלה נתניהו, בעקבות הממצאים שהעלה הדו"ח שפרסם היום מבקר המדינה יוסף שפירא, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד נמנע מלהגיב לדברים. לפיד וכל חברי מפלגתו נמנעו מלשגר לכלי התקשורת הודעות המותחות ביקורת על התנהלות ראש הממשלה. ביש עתיד טענו שהמהלך מכוון, על מנת להציב את יו"ר הועדה לביקורת המדינה, קרין אלהרר, במוקד העיסוק התקשורתי, אלא שגם חברת הכנסת אלהרר לא תקפה בדברים שאמרה לעיתונאים את נתניהו, אלא את היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, יהודה וינשטיין, ואת גרירת הרגליים בה נקט לטענתה בכל הנוגע לטיפול בפרשה.

במערכת הפוליטית היה מי שתהה האם מדובר בקריצת עין של מפלגת האופוזיציה לנתניהו ובניסיונות להכשיר את הקרקע לאפשרות של שיתוף פעולה, חרף הצהרותיו הפומביות של לפיד נגד חבירה לממשלה. בתחילת השבוע אמר שר בכיר בליכוד כי אינו פוסל את האפשרות לצירופה של יש עתיד לקואליציה על בסיס התיקים שהובטחו למחנה הציוני. ראש הממשלה עצמו הבהיר להרצוג כמה פעמים בימים האחרונים כי "הדלת עדיין פתוחה". השר אמר ל"הארץ" ש“הסיכויים למהלך הזה הם קלושים, אבל זה לא בלתי אפשרי". ביש עתיד הכחישו באופן נמרץ כי בכוונתם לבחון את האפשרות. “קיבלנו הצעות אך לא ניכנס לממשלה – לא עכשיו ולא בעתיד", הבהירו במפלגה. 

רה"מ בנימין נתניהו ורעייתו שרה בנתב"ג, 2012צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

"נעשו מאמצים לטיוח הפרשה"

במחנה הציוני תקפו את התנהלות נתניהו. יו"ר האופוזיציה הרצוג פרסם הודעה רפה יחסית, ואמר ש"מדובר בדו"ח חמור וקשה המחייב דיון ציבורי. יש לי אמון מלא ברשויות הביקורת, החקירה והאכיפה שיעשו את עבודתם נאמנה". ח"כ ציפי לבני הייתה חריפה יותר: "אני שומעת את התגובות מצד נתניהו, יועציו ושריו של דו"ח המבקר ורותחת. הם טוענים ש'זה מה שעשו כולם'. זאת זריית חול בעיני הציבור באופן שמשחיר את כולם. הייתי שרה בתקופה הזאת, ואני לא מכירה שום דרך לקבל כסף ישירות או דרך מימון כרטיסי טיסה למשפחה".

ח"כ יואל חסון תקף את היועץ המשפטי הקודם לממשלה, יהודה ויינשטיין, וטען שהוא "מרח את חקירת הפרשה". במכתב ששיגר אליו כתב חסון: "ידוע לי כיצד נעשו מאמצים מאחורי הקלעים לטיוח פרשת הנסיעות, לגרירת רגליים ולחבלה בעבודת המבקר על מנת להגיע להתיישנות. נטל ההוכחה רובץ עליך להראות שלא פעלת במחשכים יחד עם מקורבי ראש הממשלה על מנת לסכל את הבדיקה. אני דורש לחשוף באופן מלא כיצד התנהלת". היועץ המשפטי המכהן, אביחי מנדלבליט, התייחס הערב לדו"ח ודחה את הביקורת על קודמו בתפקיד כשהצהיר ש"להתבטאויות נגד עו"ד וינשטיין אין מקום בשיח הציבורי". עם זאת, הצהיר מנדלבליט ש"לא יהסס להעמיד לדין ככל שחומר הראיות יצדיק זאת".

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, תקף את ראש הממשלה גם כן ואמר: "נתניהו מייצג בהתנהגותו את פרת הבשן הישראלית, שאינה יודעת שובע ואינה יודעת די, ואין לה בושה או יושרה ציבורית".

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליטצילום: מוטי מילרוד

"ניסיון לפגוע בשלטון הליכוד"

נתניהו הגיב בעמוד הפייסבוק שלו לאופן בו מסקרת התקשורת את הדו"ח וכתב: "כנראה שזה בלתי נמנע שהכתבות בנושא דו"ח מבקר המדינה יהיו מגמתיות בצורה קיצונית ויתעלמו מעובדות בסיסיות. הגדיל לעשות ערוץ 10, שאפילו לא היה מוכן לאפשר לנציג מטעמי לייצג את עמדתי. דרוקר מראיין את קרא, קרא מראיין את דרוקר. איזון במיטבו", כתב נתניהו בהתייחס לשידורי הערוץ 10, בהשתתפות העיתונאים רביב דרוקר וברוך קרא. נתניהו הוסיף: "זהו עוד ניסיון של גורמים בתקשורת לפגוע בשלטון הליכוד. מה שהם לא הצליחו לעשות בקלפי הם מנסים לעשות באמצעים אחרים. אני מודה לציבור הרחב על התמיכה האיתנה בי. אמשיך לשרת אתכם כראש ממשלת ישראל", לשון ראש הממשלה.

מוקדם יותר נמסר מטעמו של נתניהו על ממצאי הדו"ח כי "אחרי שנים של כותרות מפוצצות ופרסומים בהיקף אדיר מתברר שההר הוליד עכבר. בנסיעותיו של מר נתניהו לא היה שום ניגוד עניינים, שום מימון כפול ושום דבר בלתי חוקי. היועץ המשפטי לממשלה כבר בדק את החומר שהעביר אליו המבקר ב–2013 וקבע שאין שום סיבה לפתוח בחקירה. אנו משוכנעים שכך יהיה גם עם הספיח שהועבר אליו ב–2015". 

עוד נכתב בתגובת ראש הממשלה ש"מבקר המדינה קובע שנתניהו נהג בדיוק כמו שרים אחרים ושבאותה תקופה עדיין לא נקבעו הכללים לנסיעות שרים. הכללים נקבעו רק ב–2008, בעוד שהדוח מתייחס לתקופה עד 2005. הניסיון להחיל רטרואקטיבית על נתניהו, ורק על נתניהו, כללים שנקבעו אחר כך — אינו ראוי. התחושה היא שמדובר בדין מיוחד לנתניהו, ודין אחר לכל היתר".

דו"ח מבקר המדינה 2016 | סיקור נרחב

הוועדות להפסקת הריון מסורבלות ולא מספקות מידע לנשים | משרד הבריאות מתיר מכירת מזון נגוע בחיידקים מסוכנים | רק 2% מתאונות הבנייה נחקרו; פקח מגיע לאתר פעם בארבע שנים | המדינה נכשלה בטיפול בבדואים בנגב: הושגו הסדרים רק עם 5% מהתושבים | הכור בדימונה העביר עסקים במיליונים לעובד לשעבר - במחיר נמוך וללא מכרז | חשש כבד לתיעוד ההיסטורי של המדינה מהעשורים האחרונים | מאות מפעלים מחזיקים בחומרים מסוכנים ללא היתר או פיקוח | מאבק על סמכויות בין משרדי ממשלה משתק את מאבק המדינה ב-BDS | תיאטרון הבימה קיבל מהמדינה עשרות מיליונים אך נוהל באופן כושל | אף שהתחמושת נשחקה בצוק איתן, צה"ל לא עדכן את המלאי במשך שנתיים | ליקויים ברשות האוכלוסין: עשרות משרות לא אוישו, עובדים קודמו ללא מכרז | הדו"ח על בצלאל: חריגות שכר, העסקת קרובים והתנהלות לקויה בתכנון הבניין החדש

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ