היועמ"ש דן עם הפרקליטות והמשטרה בבדיקת החשדות נגד נתניהו

אתמול התקיימה במשרד המשפטים ישיבה על מימון הנסיעות של נתניהו ומשפחתו. בקרוב יכריע מנדלבליט אם החומר מצדיק את חקירת החשדות נגד ראש הממשלה

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: וינשטיין, מנדלבליט ושפירא, בטקס החלפת היועמ"ש, בפברואר
מימין: וינשטיין, מנדלבליט ושפירא, בטקס החלפת היועמ"ש, בפברוארצילום: אוליבייה פיטוסי

היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אביחי מנדלבליט, יכריע בקרוב בגורל פרשת מימון נסיעות ראש הממשלה ומשפחתו. במשרד המשפטים נערכים דיונים בראשות היועץ ובהשתתפות צמרת הפרקליטות והמשטרה בשאלה אם בידי המשטרה יש די חומר המצדיק לחקור את החשדות נגד ראש הממשלה, אחת הישיבות התקיימה אתמול (רביעי).

עוד לפני פרסום דו"ח המבקר השבוע, מנדלבליט דן עם בכירי משרד המשפטים בממצאי הדו"ח ובחומרים הנוספים שהועברו אליו, המעלים חשד, בין היתר, למימון כפול של נסיעות ולהסטת מימונים. בקרוב צפויות להתקיים ישיבות נוספות בעניין. בשלב זה, הסבירות שתיפתח חקירה שתוביל להגשת כתב אישום אינה גבוהה.

בדצמבר 2015 שלח מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, מכתב ליועץ המשפטי לממשלה דאז, עו"ד יהודה וינשטיין, ובו התריע בפניו כי מהחומר שנאסף במסגרת חקירת מימון הנסיעות של נתניהו ורעייתו עולה חשש לביצוע מעשים פליליים. בין השאר, נסמך מבקר המדינה על מסמכים שהצביעו לכאורה על דיווחים כוזבים, מרמה ומידע על שימוש במזומנים למימון חלק מהטיסות. 

לאחר שהמכתב נשלח, כינס וינשטיין ישיבה במשרדו ולאחריה קיבל את המלצת הפרקליט המלווה, אורי קורב מפרקליטות מחוז ירושלים, להעביר את החומר לבדיקת המשטרה. לטענת מקורבי וינשטיין, הוא אף הסכים כי המשטרה תבדוק שוב חומרים שבעבר הוא סבר כי אינם מצדיקים קיום חקירה פלילית נגד ראש הממשלה.

עם זאת, בחודשים האחרונים לא נעשו פעולות חקירה משמעותיות בפרשה. מבקר המדינה שפירא פרסם שלשום את הדו"ח על פרשת מימון הנסיעות של נתניהו בזמן שכיהן כשר האוצר. בנוסף, המבקר העביר למשרד היועץ המשפטי לממשלה חומרים המעלים חשד למימון כפול של נסיעות, להסטת מימונים, וכן אי בהירות לגבי התחשבנות עם חברת אל על בגין שימוש של משפחת נתניהו בנקודות בונוס של המדינה, שנוצלו לכאורה לנסיעות פרטיות.

הממצאים שנכללו בדו"ח נוגעים למימון טיסותיו של נתניהו ובני משפחתו בין השנים 2003–2005, כאשר היה שר אוצר. מהדו"ח עולה כי באותה תקופה עשרה גופים שונים — ובהם ממשלות זרות, הבונדס, גופים ציבוריים, אנשי עסקים ואנשים פרטיים — מימנו נסיעות או הוצאות שהייה בחו"ל של נתניהו, רעייתו וילדיו. נמצא כי בלמעלה ממחצית מנסיעותיו של ראש הממשלה הועבר מימון זר, וכי בכל הנסיעות נתניהו לא פנה לוועדת המתנות או לוועדה למתן היתרים כדי שתבחן אם יש בקבלת המימון החיצוני משום קבלת טובת הנאה או מתנה אסורה. 

המממן העיקרי של נתניהו ובני משפחתו היה ארגון הבונדס. בתקופה שנבדקה בדו"ח מימן הבונדס 6 מתוך 15 הנסיעות של נתניהו ובני משפחתו. ל"הארץ" נודע כי בכל שש הטיסות התגלו אי התאמות מול דיווחים אחרים באשר למקורות המימון של הטיסות והשהות בחו"ל. המידע על טיסות הועבר ליועמ"ש כדי שיכריע אם מדובר במימון כפול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ