בית הדין הארצי לעבודה: לשרה נתניהו אין זכות לערער על פסק הדין בתביעת מני נפתלי

רשם בית הדין דחה את ערעורה של רעיית ראש הממשלה על הסף, שכן לא היתה נתבעת בתיק אלא עדה בלבד. נתניהו חויבה לשאת בהוצאות המשפט של אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

בית הדין הארצי לעבודה קבע היום (ראשון) כי לרעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, אין זכות לערער על פסק הדין בתביעתו של אב הבית לשעבר מני נפתלי. רשם בית הדין כאמל אבו קאעוד קבע כי נתניהו לא היתה נתבעת בתיק, ועל כן דחה את ערעורה על הסף.

"גב' נתניהו לא היתה צד להליך, והיא הובאה לעדות כדי לסייע בידי בית הדין להגיע לחקר האמת בתביעתו של מר נפתלי. עניינה האישי לא היה מושא הדיון ואחריותה האישית לתנאי העסקתו של מר נפתלי לא נקבעה", כתב הרשם והוסיף: "הגם שגב' נתניהו תרמה, אפילו תרומה משמעותית, לסביבת העבודה הפוגענית של מר נפתלי, הכרעותיה של הערכאה הדיונית, הנכונות למקרה המסוים שנדון לפניו, לא פגעו בזכות מזכויותיה של גב' נתניהו או במערך חובותיה. לא היתה לגב' נתניהו 'זכות' ליצירת סביבת עבודה פוגענית וכפי שהיתה לגב' נתניהו חובה לשמור על תנאי העסקה הוגנים טרם פסק הדין, חובה זו נותרה בעינה לאחריו, על אף הקביעה כי היא לא פעלה על פי אמות המידה המצופות ממנה כממונה או משתמשת בשירותם של עובדים".

רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו בקונגרס יהודי בוכרה בתל אביב, בפברואר השנהצילום: עמוס בן גרשום / לע"

נתניהו חויבה על ידי בית הדין לשאת בהוצאות המשפט של נפתלי בסכום של 3,000 שקלים. עורכות דין נאווה פינצ'וק ונעמי לנדאו המייצגות את נפתלי מסרו בתגובה להחלטה כי " מלכתחילה היה ברור לכל בר דעת, ובוודאי לכל עו"ד צעיר, כי לגברת נתניהו אין עילה משפטית להגיש ערעור על פסק הדין בתביעתו של מני נפתלי, שכן מעולם לא היתה צד בו. כל שאיפתה של הגברת נתניהו היתה, ככל הנראה, להתיש את מערכת המשפט הישראלית, לנסות את מזלה בשיטת מצליח, שמא אחת מתביעותיה תצליח על אף היעדר עילות משפטיות, שכן כל ההליכים שהגישה היו תמוהים, שלא לומר הזויים, מרגע שיצאו לאוויר העולם".

לפני שישה ימים נדחה ערעורה של נתניהו על ההחלטה שלא לפסול את השופטת דיתה פרוז'ינין שפסקה לטובת אב הבית לשעבר מני נפתלי ואמורה למסור כעת את פסק דינה בתביעתו של איש התחזוקה לשעבר במעון רה"מ גיא אליהו. נתניהו חויבה גם בהליך זה בתשלום הוצאות בסכום של 4000 שקלים.

בחודש פברואר פסקה פרוז'ינין כי המדינה תשלם לנפתלי 170 אלף שקלים בגין העסקה פוגענית ממנה סבל במעון ובגין הטעייתו באשר לעתיד העסקתו בתנאי קבע כאב הבית. הפרקליטות ערערה על הקביעות המשפטיות בפסק הדין, ונתניהו עצמה ערערה על הקביעות העובדתיות שנגעו לה. גם נפתלי הגיש ערעור ובו ביקש כי בית הדין הארצי יורה לתת לו תקן של עובד קבוע בשירות המדינה. בנוסף ביקש נפתלי לערער על קביעתה של פרוז'ינין לפיה אמירותיו של ראש הממשלה נגדו בתקשורת אינן מהוות לשון הרע.

במקביל, מוסיף להתנהל ההליך בעניינו של אליהו שתבע באפריל 2014 את מעון ראש הממשלה, את סמנכ"ל הכספים והמבצעים עזרא סיידוף, ואת חברת האחזקה קלינור, על סכום של חצי מיליון שקלים. שלב ההוכחות בתיק הסתיים בחודש אוקטובר וכעת הצדדים ממתינים לפסק הדין. בכתב התביעה שהגיש אליהו נכתב בין היתר כי "סביבת העבודה במעון רה"מ יצרה תנאי העסקה פוגעניים שאין הדעת סובלת. מסדרי ניקיון המלווים צעקות, חרפות ועלבונות היו במעון עניין שבשגרה והטילו מורא על כל העובדים. לא פעם הפכו תקריות פעוטות להתפרצויות זעם קשות שיכלו אף להסתיים באירועים חריגים, כמו השלכת כלים שלא הונחו במקומם לרצפה, לנגד עיניהם המשתאות של העובדים". במסגרת ההליך המשפטי נתניהו עצמה העידה בבית הדין, עדות שצורפה לתיק של מני נפתלי ושימשה בסיס לחלק מהקביעות בעניינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ