החלטה תקדימית: החזקת בית בושת לא תיחשב עבירה אם הנשים בזנות מפעילות אותו

בית משפט השלום בת"א קבע כי נשים יוכלו להפעיל בעצמן את בית הבושת באופן חוקי ללא מעורבות סרסור. השופט איתי הרמלין קבע כי תהיה בכך תרומה לכבוד האדם של אותן נשים וניצולן יצטמצם

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

בית המשפט קבע היום (שני) תנאים בהם בית בושת יוכל לפעול מבלי שהדבר ייחשב עבירה. במסגרת תנאים אלו, המדינה התחייבה לראשונה בפני שופט שלא לאכוף את סעיף העבירה "החזקת מקום לשם זנות" - שדינה מאסר של חמש שנים - במידה והעיסוק בזנות הוא בדירה הנשכרת על ידי העוסקות בכך וכי הן מפעילות את בית הבושת.

בדיון שנערך בבית משפט השלום בתל אביב, הוציא השופט איתי הרמלין צו המגביל את השימוש בבית הבושת ברחוב יצחק שדה בעיר. זאת, אך ורק בכפוף להתחייבות המדינה שלא להעמיד לדין נשים העוסקות בזנות אם העיסוק מתקיים בדירת מגוריה של האשה, במקום שנשכר לצורך העיסוק בזנות על ידי מספר נשים במשותף או במקום שנשכר על ידי אשה לצורך עיסוקה בזנות והיא הזמינה לשם נשים נוספות לחלוק אותו עמה. כל זאת, ללא מעורבות סרסור. לדברי השופט, במצב זה "אין פגיעה בכבוד האדם שלהם, ואולי אף תהיה בכך תרומה לכבוד האדם שלהן, כיוון שהאוטונומיה שלהן בבחירת עיסוקן ותנאיו תגדל, ולפחות ניצולן הכספי יצטמצם". בדרך זו, השופט שם לראשונה את הדגש על חופש העיסוק של הנשים העוסקות בזנות וכן על זכויותיהן.

הבניין ביצחק שדה בתל אביב, שם פעל בית הבושת
הבניין ביצחק שדה בתל אביב, שם פעל בית הבושתצילום: עופר וקנין

הרמלין הציע למדינה לעיין מחדש בהסדרי החקיקה הקיימים וכתב: "אני סבור שכל עוד הזנות מותרת בישראל - כל עוד המחוקק לא אסר על גברים לקנות בכסף יחסי מין מנשים זרות להם, חובתה של המדינה היא לצמצם את הפגיעה בנשים העוסקות בזנות". עוד הוסיף השופט כי "דחיקתן של הנשים שעוסקות בזנות אל הרחוב היא פגיעה בכבוד האדם שלהן שאין להשלים עמה. מכאן שמתן פרשנות לחוק העונשין שלפיה כל עיסוק בזנות בתוך מבנה מוליד עבירה היא פרשנות לא חוקתית, שיש לדחותה".

השופט ציין בהחלטתו כי את הביקורת המרכזית הפנו הנשים לא כלפי מקום עיסוקן, אותו תיארו כדיסקרטי, נקי ובטוח, אלא כלפי המשטרה. "יחסה של המשטרה אליהן תואר על ידיהן כיחס משפיל ומזיק עד כדי התעללות ברוטאלית", כתב השופט. "בין היתר חזר התיאור של הוצאת הנשים עירומות לרחוב בעת פשיטה משטרתית על מקום עיסוקן, והתייחסות מילולית מעליבה כלפיהן מצד השוטרים".

השופט הורה על הוצאת צו הגבלת השימוש על בית הבושת לתקופה של תשעים יום. הצו יכנס לתוקף באמצע ספטמבר, כדי לאפשר לנשים זמן התארגנות בשל הפגיעה בחופש העיסוק שלהן. בסיום דבריו ציין השופט כי הוא מקווה "שהמחוקק והן גורמי אכיפת החוק ישימו לבם להערות המפורטות בגוף ההחלטה, ושקולן של הנשים שעיסוקן בזנות לא יושתק בעת שדנים בעניינן".

בהחלטתו מתח השופט ביקורת חריפה על התנגדות המדינה לצירופן של 15 נשים שעוסקות בזנות בבית הבושת כצד בבית המשפט. הנשים ביקשו שהשימוש במקום לא יוגבל כיוון שמהלך זה עלול לדחוק אותן לרחוב, בו תנאי העיסוק בזנות קשים בהרבה. "מצאתי עמדה זו שהוצגה מטעם המדינה כעמדה שגויה ופוגענית", כתב השופט והוסיף כי החשש מכך שהנשים יביעו את עמדת מנהלי המקום אינו מצדיק את השתקתן. "השתקה כזו פוגעת בכבוד האדם של הנשים שכן היא מבוססת על הנחה אפריורית שלא נבחנה, שלפיה הן אינן בריות אוטונומיות ואין הן מבטאות את עמדתן שלהן".

השופט תיאר את שש הנשים שהעידו בפניו בבית המשפט וציין כי כולן בגירות בשנות ה-20 לשנות ה-40 לחייהן, בעלות רמות השכלה שונות, מרביתן אמהות לילדים. "לפי עדויותיהן ולפי התרשמותי, אף אחת מהן אינה מכורה לסמים או לאלכוהול", כתב השופט. "חלקן סיפרו שהן עוסקות בזנות כל חייהן הבוגרים או כמעט כל חייהן הבוגרים ואצל חלקן החליף העיסוק בזנות עיסוק קודם".

מפרקליטות מחוז תל אביב נמסר: "אנו מביעים סיפוק מקבלת עמדת המדינה על ידי בית המשפט. הפרקליטות תמשיך להיאבק בתופעות בתחום זה, שיש בהן משום פגיעה בכבוד האדם, הכל לפי החוק, הפסיקה והנחיות פרקליט המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ