הפרקליטות הציעה לבן אליעזר תשלום כופר של 10 מיליון שקל במקום מאסר

גורם המעורה בנושא אמר כי השר לשעבר הסכים להודות בהפרת אמונים ועבירות מס - לא בשוחד ובהלבנת הון - אך דחה לבסוף את ההצעה על רקע גובה הסכום. השיחות בין הצדדים הופסקו בשלב זה

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפרקליטות היתה מוכנה לסגת מאישומי השוחד נגד השר לשעבר בנימין (פואד) בן אליעזר ולא לדרוש עבורו עונש מאסר בתמורה לתשלום של כעשרה מיליון שקלים – כך לדברי גורם המעורה בנושא.

בין הפרקליטות לבין באי כוחו של בן אליעזר, עורכי הדין עמית חדד ויעקב ויינרוט, מתנהל מזה כמה שבועות משא ומתן שעליו דווח הערב (שני) בערוץ 10. זאת על רקע מצבו הרפואי הקשה של השר לשעבר. לפי הגורם, בפרקליטות הסכימו למתווה שהוצע על ידי בן אליעזר לפני הגשת כתב האישום, במסגרתו היה מוכן להודות בעבירות הפרת אמונים, עבירות מס ודיווח כוזב, אך סירב להודות בעבירות החמורות יותר בהן שוחד והלבנת הון. עם זאת, השר לשעבר דחה את ההצעה, בין היתר על רקע הסכום אותו נדרש לשלם בתמורה לביטול הדרישה למאסר, שעמד על קרוב לעשרה מיליון שקלים. לדברי גורמים המעורבים במשא ומתן, השיחות בין הצדדים הופסקו בשלב זה ללא הסכמות.

בן אליעזר, ב-2014צילום: אוליבייה פיטוסי

באפריל דחה היועמ"ש אביחי מנדלבליט את בקשתו של בן אליעזר לעיכוב ההליכים הפליליים נגדו בשל מצבו הרפואי. בן אליעזר עובר כמה טיפולים רפואיים בשבוע, לרבות דיאליזה בשל כשל בכליות, וכמה חוות דעת רפואיות אשר הוגשו מטעמו קבעו כי תוחלת חייו קצרה. הפרקליטות התנגדה לבקשה אך לא הגישה חוות דעת רפואית נוגדת.

כתב האישום שהוגש נגדו בחודש דצמבר מייחס לו שורה של אישומים הנוגעים לעבירות שחיתות. באישום הראשון, נטען כי בשנת 2011 פנה בן אליעזר לאיש העסקים אברהם נניקשוילי, ביקש וקיבל ממנו 400,000 דולר, וזאת תמורת פעולות שביצע בן אליעזר מתוקף תפקידו כשר התמ"ת לטובתם של נניקשוילי ושותפו ג'קי בן זקן.

האישום השני מייחס לבן אליעזר התנהלות דומה עם איש העסקים רוי מוצפי. הפרקליטות טוענת כי מוצפי העביר לפואד 260,000 שקל לרכישת מגרש עבור רעייתו ובנו בנס ציונה ו-500,000 שקל לצורך מימון רכישת ביתו שביפו. בן אליעזר טען כי גם במקרה של נניקשוילי וגם במקרה של מוצפי מדובר בהלוואות על רקע חברי בלבד.

בנוסף הואשם בן אליעזר בהלבנת הון, לאחר שלטענת הפרקליטות מכּרוֹ צ'רלי יהודה המיר עבורו במצטבר יותר משני מיליון שקלים במטבע חוץ שהחזיק בביתו במזומן. עוד נטען כי בין 2007  ל-2013  השר לשעבר לא הגיש דו"חות שנתיים כמתחייב על פי פקודת מס הכנסה, ולטענת המדינה העלים הכנסות בשווי מיליוני שקלים שקיבל בשוחד. בן אליעזר אמר כי כל הדו"חות הוגשו על ידיו במאי 2015, וכי ההלוואות שנתנו לו מוצפי ונניקשווילי ניתנו "במישור הפרטי-חברי, אשר אינן מהוות אירועי מס, וככאלה לא גוררות חבות במס ואינן חייבות בדיווח".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ