עובד לשעבר במעון רה"מ יפוצה בכ-130 אלף שקל בגין תנאי העסקה פוגעניים

בית הדין האזורי לעבודה קיבל את רוב טענותיו של גיא אליהו על נזיפות, צעקות, השפלות ודרישות מוגזמות מצד רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו. "שררה במעון בתקופת עבודתו אווירה של פחד"

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים קיבל בצהריים (שלישי) את רוב טענותיו של עובד התחזוקה לשעבר במעון ראש הממשלה גיא אליהו ופסק כי המדינה וחברת התחזוקה "קלינור" יפצו אותו בסכום של 132,500 שקל. בפסיקה מקבלת השופטת דיתה פרוז'ינין את טענות אליהו על תנאי העסקה פוגעניים ומציינת את התקריות שבהן ספג צעקות, נזיפות ודרישות בלתי סבירות מרעיית ראש הממשלה שרה נתניהו. 

בהחלטתה קבעה השופטת פרוז'ינין כי אליהו היה נתון להעסקה פוגענית במעון וכתבה: "יש לקבל במלואה את טענת התובע כי היה חשוף להעסקה פוגענית במעון אשר באה לידי ביטוי בנזיפות, צעקות, השפלות דרישות מוגזמות ואף בלתי סבירות, כי שררה במעון בתקופת עבודתו אווירה של פחד וכי נדרש לעבוד במשך כל תקופת עבודתו במעון שעות רבות מאד שאינו מתיישבות עם הוראות חוק שעות עבודה ומנוחה".  

שרה נתניהו מגיעה להעיד בבית הדין האזורי לעבודה בנוגע לתביעת גיא אליהו, בשנה שעברה
שרה נתניהו מגיעה להעיד בבית הדין האזורי לעבודה בנוגע לתביעת גיא אליהו, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

השופטת התייחסה בפסק הדין למספר תקריות בין אליהו לבין שרה נתניהו וכתבה כי "נדרשו ממנו כישורים אשר לא נדרשו ממנו בעת קבלתו לעבודה. גברת נתניהו נזפה בו לא אחת כי אינו יודע להגיש וכי אינו אלגנטי מספיק". עוד ציינה פרוז'ינין את דבריו של אליהו לפיהם העובדים חששו להגיש אוכל לגברת נתניהו כי זה "מפחיד וקשה" וכי פחד מתגובותיה. 

"מחומר הראיות הובהר כי הרמת קול (מצד שרה נתניהו – ש"פ) על העובדים היתה דבר שבשגרה", כתבה השופטת פרוז'ינין. היא התייחסה גם לתקרית אותה תיאר אליהו בה גולל כיצד נדרש לשוב למעון בשעת לילה מאוחרת משום שהלך לביתו בלי שקיבל את אישורה של נתניהו ולאחר שקיבל את אישורו של ראש הממשלה. "מדובר בדרישות בלתי סבירות ומשפילות שאינן מתחשבות בזכותו של העובד הן ליחס של כבוד והן לזכותו לעבוד בשעות סבירות" - נכתב על האירוע בפסק הדין.

בנוסף, קיבלה השופטת את עדותה של המבשלת לשעבר במעון, אתי חיים, שתיארה אף היא תנאי עבודה קשים ותקרית שבה התעלפה "בעקבות דרישותיה של גב' נתניהו". המדינה טענה כי אין מקום להתחשב בעדותה של חיים, אך השופטת קיבלה אותה וציינה: "עדותה הייתה משכנעת ואמינה ביותר וניכרו בה היטב אותות האמת".

1997- פרשת בר און־חברון
החשד: נתניהו פעל למינוי רוני בר און ליועמ"ש כדי שיקל עם אריה דרעי,בתמורה לתמיכת ש"ס בהסכם חברון.המשטרה המליצה להעמיד את נתניהו לדין, התיק נסגר מחוסר ראיות.
1999 פרשת עמדי-
החשד: בני הזוג השיתו על קופת המדינה תשלומים בגין עבודות פרטיות בביתם.
פרקליטת המדינה המליצה להעמידם לדין על מרמה והפרת אמונים, התיק נסגר מחוסר ראיות
1999- פרשת המתנות
החשד: בני הזוג העבירו לחזקתם האישית מתנות שקיבל נתניהו כראש הממשלה והיו רכוש המדינה 
התיק נסגר מחוסר אשמה
2005-2003 פרשת ביבי־טורס
החשד: מימון כפול של נסיעות שר האוצר נתניהו ובני משפחתו לחו"ל
היועמ"ש קבע כי אין חשד לפלילים, הבדיקה בפרשה חודשה באחרונה
2015 – 2016 פרשת המעונות
החשד: בני הזוג השיתו על קופת המדינה הוצאות פרטיות, בהן העסקת חשמלאי בביתם והעברת רהיטי גן
המשטרה המליצה להעמיד את שרה נתניהו לדין על קבלת דבר במרמה

פרוז'ינין קבעה כי המדינה תשלם לאליהו פיצוי על סך 65 אלף שקלים בגין עגמת נפש, ובגין הפרת הוראות חוק שעות עבודה ומנוחה בסך של 25 אלף שקלים. בנוסף קבעה כי המדינה תשלם את הוצאות התובע בסך של 7,500 שקלים. חברת קלינור שדרכה הועסק אליהו תידרש לפצותו ביותר מ-30 אלף שקלים. בשבוע שעבר דחה בית הדין הארצי לעבודה את ערעורה של שרה נתניהו על ההחלטה לא לפסול את השופטת פרוז'ינין, מכיוון שפסקה בעבר לטובת מני נפתלי.

עו"ד נאוה פינצ'וק אלכסנדר, המייצגת את גיא אליהו ואת אב הבית לשעבר מני נפתלי, אמרה בתגובה: "שוב הוכח שהתעמרות בעובדים והעסקה פוגענית היא עניין שיטתי בבית ראש הממשלה. בית הדין הוכיח שוב שהוא לא נכנע לכל הניסיונות להלך עליו אימים ולכל הניסיונות להטות את השופטת על ידי איומים ובקשות לפסילה".

עו"ד נעמי לנדאו, המייצגת אף היא את אליהו, אמרה: "גיא אליהו ומני נפתלי הם גיבורים. הם עמדו בגבורה נגד כוחות רשע חזקים, ששמו להם למטרה לחסלם, לא לפני שפגעו אנושות בזכויותיהם כעובדים. מעולם לא נתקלתי במעסיק מרושע כל כך, שניהל מלחמת חורמה אלימה ואומללה כל כך נגד עובדים פשוטים, שכל חטאם היה שביקשו למצות את זכויותיהם כעובדים. אני קוראת שוב לגברת נתניהו לשנות את דרכיה. הגיע הזמן להפסיק לעשות צחוק מכל עם ישראל".

גיא אליהו בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, בשבוע שעבר
אליהו בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

עו״ד יוסי כהן, בא כוחה של משפחת נתניהו, אמר בתגובה: "היחס הפוגעני האמיתי הוא של השופטת פרוז׳ינין, שכצפוי התעלמה שוב באופן בוטה ומוטה מעדותה של הגברת נתניהו. המשפט נוהל באופן חד צדדי ולא התאפשר לגברת נתניהו להביא עדים שיפריכו את טענותיו השקריות והמרושעות של גיא אליהו. בכוונתנו לערער על פסק דין שגוי ומוטה זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ