היועמ"ש מנדלבליט לא בירר עדות במשפט מימרן בצרפת על העברת מיליונים לנתניהו

בית המשפט בצרפת הבהיר לפני שבועיים כי חומר הראיות בתיק הונאת ענק מצביע על תשלום לראש הממשלה - אך במשרד המשפטים טרם פנו לרשויות בפריז

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו וארנו מימרן במונקו, ב-2003
בנימין נתניהו וארנו מימרן במונקו, ב-2003צילום: © Mediapart, all rights reserved. Published in Haaretz by special permission

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לא פנה לרשויות בצרפת על מנת לברר עדות על העברת מיליוני שקלים לראש הממשלה, בנימין נתניהו. הדברים נאמרו על דוכן העדים לפני כשבועיים על ידי ארנו מימרן, שעומד לדין בבית המשפט בפריז בגין הונאת ענק. ראש חבר השופטים העיר בדיון כי חומר הראיות מצביע על תשלום של מימרן לנתניהו. ראש הממשלה מסר כי מדובר בשקר וכזב.

בשבוע הבא צפויה להתקיים ישיבה בהשתתפות בכירי הפרקליטות והיועמ"ש מנדלבליט. הישיבה תעסוק בפרשת מעונות ראש הממשלה ובפרשת מימון הטיסות של נתניהו ובני משפחתו, אך ככל הנראה ייבחנו במהלכה גם אפשרויות הפעולה באשר לעדותו של מימרן. ממשרד המשפטים נמסר כי "פניות בנושא הפרסומים בצרפת בדבר עדותו של מר מימרן נבחנות על פי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה, אשר הורה על כך באופן מיידי עם קבלתן. בשלב זה לא נוכל לפרט באשר לטיפול בנושא, מטעמים ברורים". בין היתר, פנו למשרד חברת הכנסת קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) ועורך הדין שחר בן מאיר. 

מימרן נאשם בגניבה של לפחות 282 מיליון אירו ממשרד האוצר הצרפתי בפרשה המכונה "העוקץ של המאה". מדובר בהונאה לכאורה הקשורה בגלגול המע"מ על עסקאות במכסות של פחמן דו־חמצני.

סוגיית המימון לכאורה של ראש הממשלה עלתה כאשר מימרן נשאל על ידי התובע מדוע נסע לישראל עשר פעמים בשנת 2009. מימרן סיפר שבאחת מאותן נסיעות בא לישראל לבדו כדי לפגוש את נתניהו, וראש הרכב השופטים אמר: "אכן, בתיק הראיות מופיע תשלום שלך אליו".

מימרן (מימין) ועורך דינו בבית המשפט בפריז, בשבוע שעברצילום: BERTRAND GUAY / אי־אף־פי

סניגורו של מימרן התנגד וטען כי המידע "רק התפרסם בעיתון" אך ראש ההרכב דחה את התנגדותו והשיב: "לא אדוני היקר, זה בהחלט מופיע בתיק הראיות המונח לפניי". 

לאחר חילופי הדברים בין ראש ההרכב לסניגור אמר מימרן בעצמו: "מימנתי את נתניהו ברמה של בערך מיליון יורו. זה היה למערכת בחירות שלו. אז ב-2009, כשהוא אכן נבחר מחדש לראשות ממשלת ישראל, נסעתי לישראל ונפגשנו". ראש ההרכב שאל את מימרן אם קיבל את הסכום בחזרה, ונענה בשלילה.  

מימרן לא ציין עבור איזו מערכת בחירות העביר לכאורה כספים לנתניהו. על פי חוק המפלגות והוראות מבקר המדינה, אסור למועמד לבחירות לכנסת לגייס מתורם יחיד יותר מ-11,480 שקלים. בהתמודדות על ראשות מפלגה, אסור למתמודד לקבל מתורם יחיד יותר מ-45,880 שקלים. 

תחקיר משותף ל"הארץ" ולאתר הצרפתי "מדיהפארט", שפורסם בחודש אפריל, העלה עדויות לפיהן מימרן מימן בעבר לנתניהו ולמשפחתו חופשות בהרי האלפים ובריביירה הצרפתית, וכן השאיל לו את דירתו ברובע ה-16 ולקח אותו למועדון יוקרתי בעת ביקוריו של נתניהו בפריז. שמו של ארנו מימרן מופיע בהדגשה בפנקס התורמים הזרים שגיבש נתניהו ב-2002 ושפורסם על ידי רביב דרוקר בערוץ 10.

בפרוטוקול חקירה המצורף לכתב האישום נגד מימרן, סיפר האחרון לשופט החוקר שכאשר היה מנהל שיווק של מועדון פרטי יוקרתי ברובע ה-16 בפריז נהג להביא למקום, בין היתר, את נתניהו. "הבאתי הרבה אנשים מפורסמים למועדון, וזה הגביר את הדימוי שלו", אמר. "אנשים כמו מר נתניהו, כך שהבעלים היו מאוד מרוצים". לאחר מכן הוסיף, לגבי נתניהו, כי "הוא היה אז בין לבין, הוא היה ראש ממשלה לשעבר והמתין להיות ראש ממשלה בעתיד. בתקופה הזו הוא היה מגיע לצרפת ולפעמים היינו יוצאים יחד לחופשה בדרום צרפת. כשהוא היה בפריז, הוא גר אצלי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ