הסיוט שרודף את נתניהו כבר 17 שנה - משפט ופלילים - הארץ
פרשנות

הסיוט שרודף את נתניהו כבר 17 שנה

הסבר אפשרי לקולות המתונים שמשמיע ראש הממשלה באחרונה אפשר למצוא בתמלילי חקירותיו במשטרה בפרשת עמדי ב-1999 - חוויה שעשויה לחזור על עצמה בקרוב

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אמיר אורן
אמיר אורן

אדם חוגג יובל. חוגג, או לפחות מציין. הגיע לגיל 50. חצי חיים, במשפחות מאריכות ימים. בחודשים האחרונים חווה משבר. עד אז התקדם מהר, הצליח, עקף את בני דורו וקשישים ממנו, הגיע לראש המדרג בתחומו, אבל אז נכנע לאופיו, הסתכסך עם סביבתו, הקים עליו אויבים חדשים, נפל ממרום מעמדו, הוטח ארצה. מה עכשיו? איך יבלה באירועי ה-50? בספורט אתגרי? עם דובים באלסקה? בשתיקה ארוכה עם נזירים?

החלופה האחרונה היתה זמינה עוד פחות מקודמותיה לבנימין נתניהו ביום הולדתו ה-50. זה לא היה מהטובים בימיו. ייתכן מאוד שהוא מעדיף לשכוח אותו, לתלוש את הדף מהיומן. אם שנתו מופרעת בסיוטים זה בוודאי אחד מהם. מהדורה נוספת של ההתנסות הכאובה ההיא מדאיגה אותו.

כדי להימנע ממנה, הרי פעל למנות את "סופר יודה" וינשטיין ולאחריו את אביחי מנדלבליט ליועץ משפטי לממשלה ואת רוני אלשיך למפכ"ל. כביטוח משנה, גם אם הוא מפקפק באגדות נטייתם של הפרקליטות, היועץ ובית המשפט להיטיב עם מי שמצטייר כחותר לשלום, נתקף לפתע בבולמוס של מהלכים מדיניים. זה אחד המניעים שיוחסו לחשוד אריאל שרון בשנת ההחלטות על הנסיגה מעזה ומצפון השומרון ועל סגירת תיק האי היווני וקרקעות לוד; אמנם לאהוד אולמרט זה לא הועיל, מפאת התגרותו המתמדת ברשויות החוק. מאחורי כל טפיחת יא חביבי של נתניהו על כתפו של פלסטיני, מצרי או סעודי מציץ הפחד מסרט ההמשך של ביעותי יאח"ה-ביבי. זה אינו מדע בדיוני: אם מנדלבליט יורה למשטרה לחקור חשדות נגד נתניהו בפרשת מימון טיסותיו ומלונותיו, בעקבות הממצאים שהעביר לו מבקר המדינה, הוא יגלוש במדרון מאיגרא רה"מא לחקירא עמיקתא. החקירה תיועל אם יוקם סוף סוף כוח משימה של גופי החוק לתיקי משפחת הבצע נתניהו; אבל מי בכלל רוצה חקירה יעילה.

בנימין נתניהו בחקירתו הראשונה בפרשת עמדי, בספטמבר 1999
בנימין נתניהו בחקירתו הראשונה בפרשת עמדי, בספטמבר 1999צילום: אלון רון

ב-21 באוקטובר 1999, בעשר ועשרים בבוקר, ישב נתניהו במשרדי יאח"ה בבת ים, טרם העברתם ללוד, ומולו שלושה קציני משטרה - רב-פקד שניהל את החקירה וסגן-ניצב ומפקח שנכחו. "תאריך לידה 21.10.49", כתב רפ"ק עופר ברזל בגיליון הראשון. "מען מגורים - עזה 35, ירושלים". לאחר הפסדו בבחירות לאהוד ברק, בחודש מאי, נעקר נתניהו ממעון ראש הממשלה, ברחוב בלפור הסמוך, לדירתו הפרטית במפלס העליון של בניין בקטע הומה יותר של רחביה, מול הגן הציבורי המנציח את רופא העיניים ד"ר אברהם טיכו, גיבור המערכון של שייקה אופיר. הדירה נמצאת בבעלות נתניהו גם כיום. לרוב אינה בשימוש; אחד השכנים מופקד על איסוף הדואר ומסירתו לשליח או למאבטח (או למשטרה, אם תתעניין במעטפות המגיעות לכתובת הפרטית).

נתניהו, שהתכונן למפגש שני זה עם החוקרים, חמישה שבועות לאחר החקירה הראשונה באמצע ספטמבר, ידע שייחקר על פרשת העמסת ההוצאות הפרטיות של העסקת המוביל אבנר עמדי על קופת המדינה. הוא לא היה אמור לדעת שייחקר גם על חשד לגניבת מתנות. החקירה הראשונה נפתחה בהודעה יבשה אך מצמררת של רפ"ק פלורה לירן: "ראינו לפנינו את מר בנימין נתניהו והודענו לו שאנו עומדים לחקור אותו בחשד ללקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה ושיבוש מהלכי חקירה. הודענו לו שאינו חייב לומר דבר. כל אשר יאמר יירשם על ידינו ועשוי לשמש כראיה בבית משפט. הימנעותו מלהשיב לשאלות החוקרים עשויה לחזק את הראיות כנגדו. הקראנו לנ"ל תוכן האזהרה וחתם מרצונו כי הבינה". ואכן הנ"ל שרבט את חתימתו, ב' נפרדת, נו"ן מוארכת נפרדת וגדר תיל של שאר האותיות.

בחקירה השנייה, חקירת יום ההולדת, חתם נתניהו "מרצונו, לאחר שהבין את תוכן האזהרה", גם על תשאולו "בחשד לגניבה בידי מורשה והפרת הוראות לפי חוק שירות הציבור - מתנות". שלא כשרון, שהמשטרה נמנעה מפשיטה על חוותו כעבור שנתיים, נתניהו, שהתפטר מהכנסת ומראשות הליכוד ברגע תבוסתו, לא נהנה מחסינות. הנה מניע עז להישארות בתפקיד: החקירות עלולות להיות פולשניות יותר לאחר פרישתו, מרצון או מאונס.

החוקרים אספו את רישומי נתניהו בדפי ההכנות לחקירה. הוא, כידוע, שחקן השוקד על חזרות יסודיות לפני כל הצגה, בוודאי בכורה. מסר על: זה לא אני, החשוד בגניבה, זה הם ואתם, היריבים והחוקרים. "פוליטי וקטנוני", "השמאל והימין פוגעים זה בזה", "אני יודע שיש לי הרבה תומכים, שגם הם כועסים על פעולה פוליטית". מתוך "תיק ג'יימס בונד", כאופנת שנות ה-90, נשלף מזכר עצמי שרובו אנגלית וקצתו עברית. "לבדוק מה הרקע של החוקרים - מפא"י. עורך דין שמוכן להתמודד - שפטל? נאמן?"

בדף אחר נזכרה "רוחמה" (אברהם, מזכירתו, מקורבת לאביגדור ליברמן, לימים שרת התיירות) ומתחתיה "$ Cash", לכאורה רמז לחיבתו של נתניהו למזומנים, מוטב בדולרים, אך מסתבר שהכוונה בכלל היתה לסמנכ"ל המשפחה כאז כן עתה, עזרא סיידוף. בסוף, "מכונה", הליכון שנתניהו קיבל מחוסיין מלך ירדן, ולקראת הסוף: "מתנות", החשד שעדיין לא נזכר, ההפתעה השמורה לחקירה השנייה. נתניהו אסף חומרים על החומרים שאספו החוקרים. מישהו בדרגים שמעליהם, באגף החקירות או במטה הארצי או בפרקליטות, טפטף את הסודות החוצה.

"אנחנו מציגים לך מסמך שנתפס בחיפוש שנערך במשרדך ומסומן מ.מ. 3 מיום 20.10.99. האם אתה מוכן להתייחס למסמך זה?", שאל החוקר. "אני רואה את המסמך, אני כתבתי אותו, וכפי שאמרתי לכם הוא הוכן ביממה לפני הפגישה עם שלושת עורכי הדין, נדמה לי יום לפני החיפוש בביתי. הם ביקשו ממני להעלות את כל השאלות שהיו לי. רוחמה, ידעתי שהיא נחקרה שעות ארוכות, ידעתי את זה מהעיתון או מאנשי ליכוד, כולם יודעים, זו רשת. אני לא זוכר מי אמר את זה, אבל זה היה ידוע. העניין השני, זה ודאי היה בעיתון, שסיידוף מואשם בלקיחת מעטפות של מזומן והטרדת עובדת, ורציתי לדעת מה זה קשור אליי". וכך הלאה. "מישהו אמר לי שאתם חוקרים לגבי ארכיטקט וקסמן. יש לכם ברווזים. בהמשך ראיתי מתנות... אלה נקודות ששרבטתי בשיחה עם עורכי הדין".

רפ"ק ברזל לא חשב שזאת תשובת ברזל. "מדוע מצאת לנכון לציין את עניין המתנות, שלא ידעת שייחקר על ידינו?... אני מוצא מכנה משותף לכל הפריטים שרשומים. אלה נושאים שחשבת שהמשטרה עלולה לשאול עליהם ובעצם בדבריך אמרת שחשבת שישאלו אותך".

החשוד: "יש כאן שלוש קטגוריות. דברים שהגיעו לתשומת לבי ושיש לי עליהם שאלות כלליות; דברים שחשבתי שאמרו לי שאתם חוקרים לגביהם ביחס אלינו; ונושאים שקשורים לתחום האזרחי".

בחקירה הראשונה, בעניין עמדי, הטיל נתניהו על רעייתו את האחריות לטיפול בנעשה במעון - בדיוק מה שקבעה השבוע, בבית הדין לעבודה, השופטת דיתה פרוז'ינין, לשמע העדויות על אורחות המעון תריסר שנים מאוחר יותר - וסימן גם את סיידוף. דפוס ההתנהגות, וההתנערות, לא השתנה. "באופן טבעי, ראש הממשלה לא מתעסק עם חשבונות", השתמט נתניהו. "בא הרל"ש ואומר שהגיע חשבון מספק ומבקש את תגובתי. אני לא יודע פרטים, כי כאמור אשתי התעסקה בזה... בדרך כלל דברים שנגעו לענייני הבית לא הגיעו אלי, כי לא התעסקתי בהם. היו ישיבות שאשתי השתתפה בהן ואמרה גם היא שאין מקום לשלם את החשבון. היא טיפלה בזה. היא ידעה את העובדות. אני מניח שאשתי שוחחה עם מישהו ממשרד ראש הממשלה. הכי סביר שזה היה סיידוף". נתניהו, כדרכו גם בתגובותיו למבקר המדינה, התמחה בתורת היחסות. "בהחלט ייתכן שאשתי עסקה בנושא המתנות. לעניין הערה כי אשתי עסקה בזה באופן אובססיבי, אני משיב שכדי לדעת שזה אובססיבי צריך לדעת מה היתה הנורמה של נשות ראשי ממשלות שקדמו לה. אפשר לבדוק גם נשות נשיאים ונשות שרים".

קשה היה לסמוך על זיכרונו, במיוחד כשלא ידע עדיין מה זכרה שרה לומר בחקירתה במקביל. מתנות שהושמו בכבודה האישית ולא הועברו למאבטחים? לא זכורות. "האם היו שיחות בינך לבין אשתך לעניין המתנות שאשתך רצתה שיישארו אצלכם?"; "למיטב זיכרוני לא". שוב ושוב, "לא זוכר דבר כזה". "לא שמתי לב". "לא זוכר, אבל לא מן הנמנע". האיש הגדול, מנהיג האומה, לא נדרש לקטנות האישיות שלו. לתת־ניצב מירי גולן, ראש יאח"ה, שהפוליטיקאים זכרו היטב להיפרע ממנה לאחר שחקרה גם את שרון: "מרים, אני לא עסקתי בכלל בדברים האלה. עסקתי קודם כל בהרכבת הקואליציה. אשתי ואנשי המשרד יחד עם עזרא סיידוף טיפלו בדירה. מה פתאום שאני אתעסק עם זה? לא טיפלתי בזה כשהייתי סגן שר החוץ, לא טיפלתי בזה כשהייתי ראש אופוזיציה, אז עכשיו אני אטפל בזה, כשרק ניצחתי בחירות, צריך להקים ממשלה, יש עניינים מדיניים עם ערפאת, יש בעיות של טרור שיכול להתחדש כל רגע?". לנוכח הטרור, מי יכול להקפיד על הפרדה בין כסף פרטי לממלכתי.

נתניהו לא נולד ראש ממשלה. לפני כן היה "ראש אופוזיציה עם מאבק פוליטי קשה" - מאחד העדים לכך, יצחק רבין, נבצר למסור את גרסתו - ו"לא התעסקתי בכל נושאי הבית, אפילו לא בחשבון הבנק שלנו". סוד עושרו, אם כך, הוא לשמור נפשו מחשבונות בנק ומכרטיסי אשראי. החיסכון בדמי הניהול, יחד עם החזרת הבקבוקים, הצטבר לנכס נאה בקיסריה.

בחקירה השנייה הסתער נתניהו עם השריקה. "אני חייב להגיד משהו לגבי הדרך שבה מתנהלת החקירה הזאת... אין אף אחד שיודע את האמת כמוני, והאמת היא שאשתי ואני נקיים מכל רבב. עכשיו גם אתם יודעים את האמת הזאת, שכל הסיפור של עמדי זה בלון שאין לנו שום חלק בו. אתם גם יודעים שגם כל הסיפור על המתנות כביכול הוא עורבא פרח. אני לא מניח שאתם משולים לפקידים מתחילים במכס, שרצים לפתוח את המזוודה לפני שנותנים שהות לאדם להצהיר אם הוא עובר בירוק, וצריך לשאול את זה במיוחד לאור התיאום ההדוק מלכתחילה בין חוקרי המשטרה ועיתונאים... שאשתי בכתה ושיש סתירה בין הגרסאות שלנו - רק המשטרה היתה יכולה להדליף. וההמשך בחיפוש אתמול, שבו לקחתם דברים שאסור היה לכם לקחת, שלקיחתם מערערת את אחד הבסיסים של המשטר הדמוקרטי. מה פתאום לקחתם בחיפוש במשרדי את החוברת שכותרתה 'ברק'? לראש ממשלה נכנסים שוטרים ונוברים בחומר פוליטי ומדיני, והתקדים הזה הוא בעל משמעות קטלנית. יתר על כן, בביתי לקחתם חומר ששייך לדיונים ביני לבין פרקליטי ושגם בו אין לכם זכות לעיין".

השוטרים לא זכו לאמונו של החשוד; לקראת החקירות שיננו הוא ורעייתו, בצירוף מקרים נדיר, אותו פריט מחוכמת המזרח. "אין לכם דעה קדומה, יש לכם מלכתחילה דעה סופית. יש פתגם סיני שאומר, במקום שיש רצון להרשיע, תיווצר העדות. מה שעשיתם במקרה של (שר המשפטים) נאמן ושל (שר התשתיות) שרון ושל (המועמד לשר לביטחון הפנים) רפול היה בלתי נסלח. ועכשיו אתם עושים לי את זה. אני לא יכול להגיד שאני רואה מידה מקבילה של להט בעיניים כשאתם חוקרים שרים שאינם בממשלתי או בצד הפוליטי שלי. בדרך כלל התיקים נסגרים מהר מאוד, אם הם בכלל נפתחים. כן, כן, תיכף תגידו שכולם שווים בפני החוק וכולם צדיקים. מסתבר שאת הצדקה שלי ושל אותם אנשים שבאים מהצד שלי צריך להוכיח אחרי מדורי גיהנום".

יצחק מרדכי, יצחק הרצוג, חיים רמון, אברהם הירשזון, פואד בן אליעזר - רשימה ארוכה, עם שרון ואולמרט מקדימה, יריבת נתניהו, בראשה - היו עתידים לסתור את טענת נתניהו, אבל העובדות חשובות פחות מהתחושות. רדיפה וגיהנום. החוקרים לא האמינו לזוג נתניהו. גם לא היועץ המשפטי אליקים רובינשטיין. אבל רובינשטיין נאנח וגנח וגנז. נתניהו היה רק מי שהיה; די בעונשו מידי הבוחרים.

תמלילי החקירות של שרה ובנימין נתניהו, אם יעובו במראי מקום ובהערות שוליים, יכולים למלא כרך, שבלעדיו לא תחובר כהלכה הביוגרפיה המשותפת שלהם. אלה קורות החיים עד כה; הפרקים הבאים, אלה שמפחידים את נתניהו, עומדים להיכתב. פרטים במשטרה, בפרקליטות ואולי גם בבית הלבן ואצל שליטי ערב.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ