היועמ"ש יבחן עדות על תרומת ענק לנתניהו; רה"מ: קיבלתי את הכסף למסעות הסברה‎

במשפט "עוקץ המאה" בצרפת, אמר ראש ההרכב שחומר הראיות מצביע על העברת כסף לנתניהו מהנאשם ארנו מימרן ■ בדיקת "הארץ": אין עדות לתרומה אצל מבקר המדינה ■ נתניהו: קיבלתי את התרומה כאדם פרטי עבור מסעות הסברה "לטובת מדינת ישראל"

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארנו מימרן (מימין) עם עורך דינו בבית משפט בפריז, בחודש שעבר
ארנו מימרן (מימין) עם עורך דינו בבית משפט בפריז, בחודש שעברצילום: BERTRAND GUAY / אי־אף־פי

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הורה לבדוק את החשדות נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שעלו מעדותו של איש העסקים הצרפתי ארנו מימרן - כך דווח הערב (ראשון) בחדשות 10. מימרן, הנאשם העיקרי בהונאת ענק בצרפת, סיפר במסגרת עדות בבית משפט בפריז כי העביר לנתניהו כמיליון אירו עבור מימון מערכת בחירות. במהלך הדיון בבית המשפט אמר יושב ראש הרכב השופטים כי תשלום לנתניהו מופיע בתיק הראיות.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "נתניהו לא קיבל כל תרומה אסורה ממימרן. כל טענה אחרת היא שקר. מימרן תרם לפעילות ציבורית של נתניהו בתחילת שנות ה-2000, כשמר נתניהו היה אזרח פרטי ולא מילא כל תפקיד פוליטי. פעילות זו כללה הופעות תקשורתיות ומסעות הסברה רבים בחו"ל לטובת מדינת ישראל, ונעשתה בהתאם לחוק. מימרן שעומד לדין על מעשה הונאה בהיקף של מאות מיליוני דולרים, מנסה להסיט את תשומת הלב ממשפטו על ידי הונאה נוספת". 

מימרן הזכיר את המימון כשנחקר על פעולותיו בשנת 2009, אך לא ציין במפורש לאיזו מערכת בחירות הוא מתכוון. במשרד מבקר המדינה ערכו בדיקה בעקבות פניית "הארץ" שהעלתה כי לא דווח למבקר על כל תרומה מצדו של מימרן עבור נתניהו בעשור האחרון. הבדיקה נערכה בדיווחי התרומות המצויים במשרד המבקר מ-2006 ועד היום. לפי חוק המפלגות והוראות מבקר המדינה, אסור למועמד לבחירות לכנסת לגייס מתורם יחיד יותר מ-11,480 שקלים. בהתמודדות על ראשות מפלגה, אסור למתמודד לקבל מתורם יחיד יותר מ-45,880 שקלים. מסירת דיווח כוזב למבקר המדינה היא עבירה פלילית שבצידה עונש מאסר.

עם זאת, המתמודדים חייבים בדיווח למבקר המדינה רק מ-2006, ובשנים מוקדמות יותר נדרשו לדווח למבקר הפנים של המפלגה. בידי מבקר הפנים של הליכוד, עו"ד שי גלילי, אין חומרים מהשנים שלפני 2013 במהלכה נכנס לתפקיד כיוון שאלו לא הועברו לידיו על ידי קודמו.

במקביל, מבקר המדינה יוסף שפירא, הודיע באמצעות יועצו הבכיר לתפקידים מיוחדים ניצב בדימוס עמיחי שי, כי אין באפשרותו לבדוק את הפרשה. בתשובה לפנייתה של יו"ר מרצ זהבה גלאון שביקשה ממנו לחקור את הפרשה, כתב שי: "בביקורות שנערכו לאורך השנים על חשבונות הבחירות של נתניהו לא היתה אינדיקציה לפעילות בחירות שלא דווחה בהיקפים של מיליון אירו ומומנה על ידי תרומות שלא דווחו למבקר המדינה... אין בידי המבקר סמכויות חקירה רחבות יותר כולל חיקור דין בחו"ל ועל כן בקשה לחקירה צריכה להיות מופנית לגורמי אכיפת החוק".

סוגיית המימון לראש הממשלה עלתה כשמימרן נשאל על ידי התובע מדוע נסע לישראל עשר פעמים בשנת 2009. מימרן סיפר כי באחת הנסיעות נסע לישראל לבדו לפגוש את נתניהו. אז העיר יו"ר הרכב השופטים ואמר: "אכן בתיק הראיות מופיע תשלום שלך אליו". סנגורו של מימרן התנגד וטען כי המידע "רק התפרסם בעיתון", אך יושב ראש ההרכב שלל את התנגדותו ואמר: "לא אדוני היקר, זה בהחלט מופיע בתיק הראיות המונח לפניי". לאחר חילופי הדברים האלו אמר מימרן עצמו: "מימנתי את נתניהו ברמה של בערך מיליון אירו. זה היה למערכת בחירות שלו. אז ב-2009, כשהוא אכן נבחר מחדש לראשות ממשלת ישראל, נסעתי לישראל ונפגשנו". יושב ראש ההרכב שאל את מימרן אם קיבל את הסכום בחזרה וזה השיב בשלילה.

שמו של ארנו מימרן מופיע בהדגשה בפנקס התורמים הזרים שגיבש נתניהו ב-2002 ופורסם על ידי רביב דרוקר בערוץ 10. לפי תחקיר משותף ל"הארץ" ולאתר הצרפתי "מדיהפארט" שפורסם בחודש אפריל, מימרן מימן בעבר לנתניהו ולמשפחתו חופשות בהרי האלפים ובריביירה הצרפתית, וכן השאיל לו את דירתו ברובע ה-16 ולקח אותו למועדון יוקרתי בעת ביקוריו של נתניהו בפריז.

עורך דינו של נתניהו, דוד שמרון, אמר ל"הארץ" כי דבריו של מימרן הם "שקר וכזב" : "מדובר בנאשם בהונאה באירופה שמפיץ סיפורים, ומימרן מעולם לא תרם לשום קמפיין פוליטי של נתניהו. היו ביניהם יחסים חבריים בתחילת שנות ה-2000 ובזה זה הסתכם. הוא מופיע בפנקס התורמים כיוון שאלו אנשים שניתן לפנות אליהם, אבל הוא לא תרם."

ממשרד המשפטים נמסר: "פניות בנושא הפרסומים בצרפת בדבר עדותו של מר מימרן נבחנות על פי הנחיית היועץ המשפטי, אשר הורה על כך באופן מידי עם קבלתן. בשלב זה לא נוכל לפרט באשר לטיפול בנושא, מטעמים ברורים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ