פרקליטה של שרה נתניהו יעמוד לדין משמעתי בוועדת האתיקה

הנהלת בתי המשפט הגישה תלונה נגד עו"ד יוסי כהן בעקבות מתקפתו על השופטת פרוז'ינין בשבוע שעבר: "השתלחות חסרת רסן וחסרת אחריות"

יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יסמין גואטה

ועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין החליטה להעמיד את עו"ד יוסי כהן, פרקליטה של רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו, לדין משמעתי בכפוף לשימוע. את התלונה נגד כהן הגישה הנהלת בתי המשפט בעקבות התבטאויותיו נגד השופטת דיתה פרוז'ינין, נשיאת בית הדין האזורי לעבודה בירושלים. במכתב התלונה נגד כהן עליו חתום עו"ד ברק לייזר, היועץ המשפטי למערכת בתי המשפט, מודגש כי התבטאויותיו של כהן הן "קשות וחסרות אחריות".

במכתב ששיגרה אתמול (א) ועדת האתיקה המחוזית לכהן נכתב כי התבטאויותיו אינן עולות בקנה אחד עם כללי האתיקה החלים על עורכי הדין, ובדעתה לשקול נקיטת הליך משמעתי נגדו. כהן נדרש להגיש לוועדת האתיקה את תשובתו בתוך שלושים יום.

שרה נתניהו ובא כוחה עו"ד יוסי כהן בבית הדין האזורי לעבודה, באוקטוברצילום: אמיל סלמן

דבריו של כהן נאמרו בעקבות החלטתה של השופטת פרוז'ינין שקיבלה בשבוע שעבר את רוב טענותיו של גיא אליהו עובד התחזוקה לשעבר במעון ראש הממשלה על תנאי העסקה פוגעניים ופסקה כי יפוצה בסכום של 132.5 אלף שקל. בתגובה לפסק הדין, אמר כהן: "היחס הפוגעני האמיתי הוא של השופטת פרוז'ינין שכצפוי התעלמה שוב באופן בוטה ומוטה מעדותה של הגברת נתניהו. המשפט נוהל באופן חד צדדי ולא התאפשר לגברת נתניהו להביא עדים שיפריכו את טענותיו השקריות והמרושעות של גיא אליהו. בכוונתנו לערער על פסק דין שגוי ומוטה זה".

הנהלת בתי המשפט הגיבה בחומרה לדבריו של עו"ד יוסי כהן והודיעה כי בכוונתה להגיש תלונה משמעתית ללשכת עורכי הדין. גם לשכת עורכי הדין מתחה בשבוע שעבר ביקורת נוקבת על דבריו של כהן: "לשכת עורכי הדין מביעה מחאה על התבטאויותיו של עו"ד יוסי כהן, בא כוחה של רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, נגד שופטת בית הדין האזורי לעבודה בירושלים, דיתה פרוז'ינין. התבטאויות מסוג זה מצד עורך דין בישראל כלפי בית המשפט הינן בלתי מקובלות ויש להוקיען ולהסתייג מהן. הניסיון להטיל דופי בבית המשפט ולהתגולל על שופטת העושה מלאכתה נאמנה אינו ראוי ואינו מכבד את ציבור עורכי הדין" נכתב בהודעת הלשכה.

בתלונה ששיגר לייזר לעו"ד אפי נוה, יו"ר לשכת עורכי הדין הוא מבקש להורות על בדיקת העניין ועל נקיטת הליכים נגד כהן. "הפצת מסרים מסוג זה, מצד עורך דין שחב חובה מוגברת כקצין בית המשפט, חמורה שבעתיים ואין לעבור עליה לסדר היום". הוא מדגיש. לדבריו "מערכת בתי המשפט והעומדים בראשה, מביעים את הסתייגותם מההשתלחות חסרת הרסן של עו"ד כהן בבית הדין וסבורים שמן הראוי הוא שוועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין, האמונה על שמירת ערכי היסוד של המקצוע ועל קביעת הנורמות האתיות של ציבור עורכי הדין, תבחן באופן ממצה ויסודי את הדברים".

בעבר העמידה לשכת עורכי הדין לדין את עו"ד רונאל פישר שהתבטא נגד פסק הדין של יעקב העליון ואמר כי המעשה המגונה היחידי זה פסק הדין של בית המשפט ועל כך הוא הועמד לדין. גם עו"ד רועי בלכר הורשע בבית הדין המחוזי של הלשכה ובית הדין הארצי דחה את הערעור שהגיש על הרשעתו. בערעור שהגיש לבית המשפט המחוזי בירושלים ביקש עו"ד בלכר שהלשכה תסכים לביטול ההליך נגדו ולקבלת הערעור שהגיש. בעקבות התנצלות בפני מבקר המדינה דאז, מיכה לינדנשטראוס, שהגיש את התלונה נגדו, הסכימה לשכת עורכי הדין לבטל את הרשעתו.

כהן עצמו הספיק להתנצל על הדברים ובהודעה ששיגר לתקשורת יום למחרת מסר: "אני מעריך את כל הערכאות השיפוטיות והשופטים ונוהג בהם בכבוד. הביקורת שלי על בית הדין האזורי התמקדה בהליך משפטי מסוים שפגע בזכויותיה של הגב' נתניהו להביא עדים. אין ולא היתה לי כל כוונה לפגוע בשופטת. אני מצטער אם הדברים הובנו אחרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ