ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל מאיש העסקים הצרפתי ארנו מימרן 40,000 דולר בשנת 2001, בעת שנתניהו היה אזרח פרטי, כך אמרו היום (שני) בלשכתו. עוד נמסר מלשכת ראש הממשלה כי "הטענה שארנו מימרן תרם מיליון אירו לקמפיין בחירות של מר נתניהו היא שקר משולל כל יסוד. לא הייתה שום תרומה של מימרן לקמפיין בחירות של נתניהו".

לפי הודעת הלשכה, "מימרן תרם 40,000 דולר לקרן לפעילות ציבורית של מר נתניהו, שכללה הופעות תקשורתיות ומסעות הסברה רבים בחו"ל לטובת מדינת ישראל, ונעשתה בהתאם לחוק".

אתמול דווח כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הורה לבדוק את החשדות נגד נתניהו שעלו מעדותו של איש העסקים הצרפתי. מימרן, הנאשם העיקרי בהונאת ענק בצרפת, סיפר במסגרת עדות בבית משפט בפריז כי העביר לנתניהו כמיליון אירו עבור מימון מערכת בחירות. במהלך הדיון בבית המשפט אמר יושב ראש הרכב השופטים כי התשלום לנתניהו מופיע בתיק הראיות.

מימרן הזכיר את המימון כשנחקר על פעולותיו בשנת 2009, אך לא ציין במפורש לאיזו מערכת בחירות הוא מתכוון. במשרד מבקר המדינה ערכו בדיקה בעקבות פניית "הארץ" שהעלתה כי לא דווח למבקר על כל תרומה מצדו של מימרן עבור נתניהו בעשור האחרון. הבדיקה נערכה בדיווחי התרומות המצויים במשרד המבקר מ-2006 ועד היום. לפי חוק המפלגות והוראות מבקר המדינה, אסור למועמד לבחירות לכנסת לגייס מתורם יחיד יותר מ-11,480 שקלים. בהתמודדות על ראשות מפלגה, אסור למתמודד לקבל מתורם יחיד יותר מ-45,880 שקלים. מסירת דיווח כוזב למבקר המדינה היא עבירה פלילית שבצידה עונש מאסר.

עם זאת, המתמודדים חייבים בדיווח למבקר המדינה רק מ-2006, ובשנים מוקדמות יותר נדרשו לדווח למבקר הפנים של המפלגה. בידי מבקר הפנים של הליכוד, עו"ד שי גלילי, אין חומרים מהשנים שלפני 2013 במהלכה נכנס לתפקיד כיוון שאלו לא הועברו לידיו על ידי קודמו.

סוגיית המימון לראש הממשלה עלתה כשמימרן נשאל על ידי התובע מדוע נסע לישראל עשר פעמים בשנת 2009. מימרן סיפר כי באחת הנסיעות נסע לישראל לבדו לפגוש את נתניהו. אז העיר יו"ר הרכב השופטים ואמר: "אכן בתיק הראיות מופיע תשלום שלך אליו". סנגורו של מימרן התנגד וטען כי המידע "רק התפרסם בעיתון", אך יושב ראש ההרכב שלל את התנגדותו ואמר: "לא אדוני היקר, זה בהחלט מופיע בתיק הראיות המונח לפניי". לאחר חילופי הדברים האלו אמר מימרן עצמו: "מימנתי את נתניהו ברמה של בערך מיליון אירו. זה היה למערכת בחירות שלו. אז ב-2009, כשהוא אכן נבחר מחדש לראשות ממשלת ישראל, נסעתי לישראל ונפגשנו". יושב ראש ההרכב שאל את מימרן אם קיבל את הסכום בחזרה וזה השיב בשלילה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ