בניגוד לטענת נתניהו: מימרן תרם לקרן ששימשה לפעילות פוליטית

ממידע שנמצא בידי "הארץ" עולה כי כספי הקרן לפעילות ציבורית שימשו גם למימון סקרים פוליטיים בעבור נתניהו - בעוד שאנשיו טענו כי יועדו ל"הופעות תקשורתיות והסברה לטובת ישראל" בלבד. נתניהו במוסקבה: ההר הוליד עכבר, מדובר ברדיפה פוליטית

גידי וייץ
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ומימרן
גידי וייץ
ברק רביד

הקרן לפעילות ציבורית של בנימין נתניהו מימנה את פעילותו הפוליטית - כך עולה ממידע שנמצא בידי "הארץ". הקרן, שאחד התורמים לה לדברי ראש הממשלה היה ארנו מימרן, מימנה בעבור נתניהו סקרים פוליטיים בתחילת העשור הקודם, כאשר נערך לחזור לזירה הציבורית, וזאת בניגוד לגרסתו של ראש הממשלה, שלפיה הכספים שימשו רק ל"הופעות בתקשורת ופעילות הסברה בינלאומית לטובת מדינת ישראל". 

נתניהו, המבקר כעת במוסקבה, התייחס לפרשה ולטענות אחרות נגדו במסיבת עיתונאים משותפת עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. "ההר הוליד עכבר", אמר. "יצא כל האוויר מהבלון הזה. זה חלק מרדיפה פוליטית שיטתית, מה שלא הצליחו לעשות בקלפי עושים עם תלונות שווא. אני מאמין במערכת המשפט שלנו. מכל העניינים האלה לא ייצא כלום, כי אין כלום".

בימים האחרונים עלתה הקרן לכותרות לאור ההתפתחויות בפרשת מימרן, איש עסקים צרפתי שהיה מקורב לנתניהו ועומד כעת לדין בארצו באשמת הונאה בהיקף של מאות מיליוני דולרים. בעדותו בבית המשפט טען מימרן כי בעבר העביר לנתניהו מיליון אירו למימון מסע בחירות. נתניהו הכחיש תחילה כי קיבל ממימרן תרומה כלשהי. מאוחר יותר, בתגובה לתחקיר משותף ל"הארץ" ולאתר הצרפתי "מדיהפארט", נמסר מטעמו כי מימרן העביר סכום כסף לקרן לפעילות ציבורית, חברה לתועלת הציבור שנפתחה לאחר שנתניהו הובס בבחירות ב-1999 ופרש לזמן קצר מהפוליטיקה.

פרקליטו של נתניהו, עו"ד דוד שמרון, אמר אתמול, בתגובה לדבריו של מימרן בראיון לחדשות ערוץ 10: "כמי שניהל את הקרן לפעילות ציבורית של מר נתניהו כשהיה אזרח פרטי, אני יכול לומר באופן הברור ביותר שהסכום המדויק שהועבר על ידי מר ארנו מימרן הוא 40 אלף דולר". לפי שמרון, אותה תרומה ניתנה "בהעברה בנקאית לחשבון הקרן בתאריך 24.8.2001. בניגוד לנטען, לא הועבר סכום (נוסף) כלשהו לקרן הציבורית ששימשה לפעילות הסברה בינלאומית של מר נתניהו, לא הועבר סכום כלשהו לחשבון הפרטי של נתניהו ולא הועבר סכום כלשהו למסע הבחירות של מר נתניהו". בראיון טען מימרן כי הסכום שתרם היה גבוה יותר - 170 אלף אירו - והועבר לחשבונו הפרטי של נתניהו.

נתניהו עם אריאל שרון, בוועידת הליכוד ב-2002צילום: אלון רון אלון רון

בחינת פעילותו של נתניהו בתחילת העשור הקודם מעלה תמונה אחרת מזו שמציירים אנשי ראש הממשלה, כאילו פסק אז מפעילות פוליטית וכספי הקרן נועדו להסברה בלבד: בשלהי שנת 2000, עם נפילת ממשלתו של אהוד ברק, הודיע נתניהו כי הוא מתכוון לחזור לפוליטיקה. כעבור זמן מה נסוג מכוונתו להתמודד על ראשות הליכוד, כיוון שהכנסת שבה היתה מפלגת העבודה גדולה בהרבה מהליכוד לא התפזרה, והוא חשש שהדבר יקשה עליו לתפקד כראש הממשלה. בחודשים שלאחר מכן גייסה הקרן כספים, בין היתר ממימרן. ההכנות של נתניהו לחזרה למרכז הזירה הפוליטית נמשכו בשנת 2002: בסוף אותה שנה הצטרף לממשלתו של אריאל שרון ומונה לשר החוץ. בהמשך התמודד מול שרון על הנהגת הליכוד והפסיד. 

ביוני 2002, עשרה חודשים לאחר תרומת מימרן ובזמן שנתניהו היה אזרח מודאג שתכנן לחזור למערכת הפוליטית, חשף כותב שורות אלה את קיומה של הקרן לפעילות ציבורית בשבועון "כל העיר". היה זה לאחר שנודע כי הקרן מימנה לנתניהו סקרים. לשכת נתניהו טענה אז כי "הקרן עוסקת בכלל פעילותו הציבורית של מר נתניהו". עוד נטען כי הקרן מפוקחת על ידי רואה חשבון ועורך דין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ