מורה מואשם בגרימת מותו של תלמיד שטבע בטיול

נתנאל איראני טבע במרחצאות חמי טבריה ב-2009. בתום שש שנות דיונים החליטה הפרקליטות להגיש נגד רכז הטיולים בבית ספרו ונגד המציל במקום כתב אישום על גרימת מוות ברשלנות

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתנאל איראני, שטבע בטיול שנתי בצפון ב-2009
נתנאל איראני, שטבע בטיול שנתי בצפון ב-2009צילום: טס שפלן

לאחר כשש שנים של דיונים משפטיים והחלטות סותרות, הגישה היום (שלישי) פרקליטות מחוז צפון לבית משפט השלום בטבריה כתב אישום נגד מורה ומציל בגין גרימת מותו ברשלנות של תלמיד שטבע בטיולי שנתי.

כתב האישום הוגש נגד צחי אברהם, ששימש רכז שכבת י' בתיכון "אורט גבעת רם" ירושלים והיה האחראי על הטיולים, ונגד גיא ריבק, ששימש מציל במרחצאות חמי טבריה, שם התרחש האירוע. השניים מואשמים בגרימת מותו ברשלנות של התלמיד נתנאל איראני שטבע בעת טיול שנתי ב–2009. הגשת כתב האישום נגד רכז טיולים בבית הספר נחשבת ליוצאת דופן.

ההחלטה להגיש כתב אישום התקבלה לאחר שאחותו של איראני, עו"ד מירב זמיר, ערערה נגד החלטה קודמת של הפרקליטות לסגור את התיק. כשערעורה התקבל, הקים ארגון המורים מחאה נגד החלטת הפרקליטות.

עו"ד זמיר אמרה היום כי "למרות הזמן הרב שחלף מאז הגשת הערר, מדובר ביום חשוב לכלל ההורים. משמעות הגשת כתב האישום היא שהמדינה דחתה את עמדת ארגון המורים, אשר ניסה להיאבק בהחלטה ולטעון כי על המורים לא חלה שום אחריות".

דו"ח החקירה של משרד החינוך חשף שורה של כשלים ומחדלים של צוות בית הספר בעת הטיול השנתי, ובהם היעדר מורים בזמן רחצת כל התלמידים בבריכות השונות, קיום הפעילות לאחר ארוחת ערב כבדה ואי מסירת הוראות בטיחות לתלמידים. מהדו"ח עלה כי בית הספר לא מילא את רוב הוראות הבטיחות המחייבות.

ואולם ב–2010 החליטה פרקליטות מחוז צפון, בנימוק של "חוסר ראיות מספיקות", לסגור את התיק נגד כל החשודים — מנהל בית הספר ד"ר מוטי אלקסלסי רכז שכבת י' צחי אברהם מחנך הכיתה אילן פרץ, והמציל גיא ריבק.

עו"ד זמיר ערערה על ההחלטה, ובתחילת 2014 הודיעה פרקליטות המדינה כי קיבלה את הערעור לשם הגשת כתב אישום. בתגובה החל ארגון המורים העל־יסודיים כעבור זמן קצר לשבש את היציאה לטיולים, ודרש בין השאר כי לעובדי החינוך תינתן חסינות מפני תביעות.

בסופו של דבר נקבע כי ארגון המורים יקבל זכות "שימוע" במקרים כאלה. ממשרד המשפטים נמסר כי לפני קבלת ההחלטה בערר, נשמעו טענותיהם של החשודים וכן טענות שהעביר ארגון המורים, "אך לא נמצא שיש בהן כדי למנוע את הגשת כתב האישום". עם זאת, בניגוד לכוונה המקורית, הוחלט שלא להגיש כתב אישום נגד מנהל בית הספר ומחנך הכיתה בה למד איראני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ