שנה וחצי אחרי שהורחק מתפקידו, מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים התפטר

עלות שכרו לציבור של החשוד בפרשת ישראל ביתנו, בתקופה שהורחק, מסתכמת בכ-700 אלף שקל. גלר למעשה לא שימש בתפקידו מזה 17 חודשים

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים80
עידו אפרתי
עידו אפרתי

מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים, יאיר גלר, התפטר מתפקידו כשנה וחצי לאחר שהורחק מתפקידו בשל פרשת ישראל ביתנו, ושמונה חודשים לאחר שהמשטרה המליצה להגיש נגדו כתב אישום בעבירות שוחד, קבלת דבר ומרמה והפרת אמונים. בדיון שהתקיים הבוקר (רביעי) בוועדה למאבק בנגע הסמים בכנסת, מסרו אנשי הרשות כי גלר התפטר באופן רשמי ב-13 במאי. הוא העביר את מכתב התפטרותו לשר לביטחון פנים גלעד ארדן. החלטתו להתפטר הגיע לאחר שזומן לשימוע לסיום העסקתו על ידי השר לביטחון פנים גלעד ארדן, בהמלצת אגף המשמעת בנציבות שירות המדינה.

ב-17 החודשים שבהם הורחק ולא שימש הלכה למעשה בתפקידו, הסתכם שכר הברוטו של גלר בכ-450 אלף שקל - תחשיב הכולל עשרה חודשי שכר מלא (33,359 ברוטו בחודש) ושבעה חודשים נוספים במעמד של "מושעה" (כמחצית השכר). בצירוף הפרשות מעסיק ותנאים נלווים אחרים, היתה עלות שכרו לציבור בתקופה שבה הורחק כ-700 עד 800 אלף שקלים.

יאיר גלר בכנסת ב-2011
יאיר גלר בכנסת ב-2011צילום: אמיל סלמן

גלר מונה למנכ"ל הרשות למלחמה בסמים ב-2008, אף שהגיע למקום השני בוועדת האיתור בראשות רענן דינור. בעקבות זאת הגישה המועמדת שהגיעה למקום הראשון, יעל ארן, עתירה לבג"ץ, יחד עם שדולת הנשים. באפריל 2009 פורסם צו המבטל את המינוי ומורה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבחון שוב את שלושת המועמדים המובילים, אך קובע כי גלר יוכל להישאר בינתיים בתפקיד מנכ"ל.

בשלב זה עברה הסמכות למינוי ממשרד ראש הממשלה למשרד לביטחון הפנים בראשות השר יצחק אהרונוביץ', איש ישראל ביתנו, והמנכ"ל דאז, חגי פלד. הם החליטו לשוב ולאשר את המינוי. עתירה נוספת שהוגשה לא הביאה לשינוי במצב.

בדצמבר 2014 נעצר גלר לראשונה. הוא הורחק מפעילות הרשות בשל חקירת פרשת השחיתות של מפלגת ישראל ביתנו. הוא נחשד במתן שוחד, קשר לפשע, מרמה והפרת אמונים, וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. בין היתר נחשד שנתן בכמה הזדמנויות שוחד לח"כ פאינה קירשנבאום. ובכל זאת הוא נותר חודשים ארוכים מנכ"ל הרשות באופן רשמי. עו"ד איתן גורני, מממלא המקום שלו, משמש היום מנכ"ל בפועל. הדבר קורה בתקופה שבה הרשות נלחמת על זכות הקיום שלה ומעמדה בחזית ציבורית וממשלתית.

שאלות מעמדו ותנאי העסקתו של גלר עלו בדיון סוער שהתקיים באוגוסט 2015 — שמונה חודשים לאחר שגלר הורחק — בוועדת הכנסת למאבק בנגע הסמים והאלכוהול. יו"ר הוועדה, ח"כ תמר זנדברג, מתחה ביקורת חריפה על התנהלות הרשות בעניין השעיית המנכ"ל.

יו"ר הרשות, צבי הנדל, שסולק מאותו דיון על ידי זנדברג, הבהיר אז לראשונה כי גלר אינו מושעה מתפקידו אלא נמצא בחופשה, על דעת נציבות רשות המדינה, וכי בעת החופשה ממשיך גלר ליהנות משכר מלא. ברשות אמרו כי במשך כל התקופה, שסופה לא ידוע, היה גלר בחופשה על חשבון ימי חופשה וימי מחלה. זנדברג המשיכה להקשות ולתהות לכמה ימי חופשה זכאי עובד ציבור, ועל בסיס מה ניתנים לו ימי המחלה. "אדם שנתון בחקירה ונמצא בחופשה על חשבון הציבור, שמונה חודשים, בחסות אישור רפואי, ועוד היד נטויה — זה לכל הפחות מוזר", אמרה זנדברג.

יומיים לאחר הדיון פנתה זנדברג ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ולנציב שירות המדינה, משה דיין, ובקשה לבחון את תשלום השכר של גלר. בפנייה ציינה זנדברג כי סעיף 49(א) לחוק שירות המדינה (משמעת) קובע כי עובד המושעה בשל בירור עבירות משמעת או עבירות פליליות זכאי לחצי משכרו לתקופה של חצי שנה ולשכר מלא לאחר מכן, וכי ההסדר נתון לשיקול דעת נציב שירות המדינה. "לאור נסיבות המקרה, וכן לאור גורמים נוספים כגון עמדתו הבכירה של מנכ"ל הרשות, חומרת הפרשה, והעובדה שהחשדות הפליליים קשורים ישירות לרשות הממשלתית ונובעים מתפקידו, אבקש את בדיקתך", כתבה זנדברג.

באוקטובר 2015 המליצה המשטרה על הגשת כתבי אישום נגד המעורבים בפרשה, וגלר בכללם. בעקבות זאת הוחלט בנציבות המדינה על השעיית גלר, על כל המשתמע מכך. ואולם גם במסגרת ההשעיה החזיק גלר, לפחות באופן רשמי, בתפקידו. הדבר מנע פתיחת תהליך של מכרז ומציאת מחליף. מרוח הדברים בדיון שהתקיים היום עולה היא ההחלטה לפרוש היתה יוזמתו של גלר. ואולם לטענת מקורות אחרים, גלר קיבל מסר די ברור לפרוש מהשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן.

גורלה של הרשות למלחמה בסמים ובאלכוהול עדיין לא ברור. לפי החלטה שהתקבלה בשנה שעברה במשרד האוצר ובשיתוף המשרד לביטחון הפנים, הרשות אמורה להתפרק — 27 שנים לאחר הקמתה — ולתאחד עם גופים כמו "עיר ללא אלימות" ומציל"ה. זאת, תחת האגף ל"מאמץ אזרחי" במשרד לביטחון הפנים, מתוך תפיסה ששלושת הגופים פועלים, לפעמים בחפיפה, בתחומים של מניעת אלימות ופשיעה.

הרשות למלחמה בסמים ובאלכוהול מסרה בתגובה: "כל התשלומים לגלר נעשו בהתאם להנחיות הכלליות והספציפיות של נציבות שירות המדינה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ