השרה שקד ולשכת עורכי הדין סיכמו על אישור תקנות הגישור בסכסוכי משפחה

ועדת החוקה דנה בימים אלה בתקנות, שמטרתן לעודד שיח בין זוגות שמתגרשים ולנסות לסייע להם לפתור את הסכסוך בהסכמה. בפגישות בעלות אופי טיפולי לא ישתתפו עורכי דין

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) ולשכת עורכי הדין הגיעו לסיכום שיוביל לאישור תקנות הגישור בסכסוכי משפחה. חוק שעבר בשנה שעברה קובע כי בטרם ניהול תביעת גירושין בין בני זוג, ייערכו לצדדים עד ארבע פגישות ללא תשלום, במטרה לפתור את ההליך בדרכי שלום ולהימנע מניהול הסכסוך בבתי משפט.

על פי הסיכום, הפגישה הראשונה של בני הזוג תהיה בסביבה טיפולית ללא עורכי דין. הרכב המשתתפים בשלוש הפגישות הבאות ייקבע לפי אופי הפגישה, בהתאם להחלטת יחידת הסיוע. ככל שאופי הפגישה ימשיך להיות טיפולי - הפגישה תיערך ללא נוכחות עורכי דין. אם הפגישה תישא אופי משפטי - היא תוכל להיערך בנוכחות עורכי הדין של בני הזוג, ולבקשתם. באשר לסעדים זמניים דחופים, התגבשה הסכמה לפיה עורכי הדין יוכלו לטפל בעניין אף בישיבה הראשונה.

שקד בטקס מינוי שופטים בבית הנשיא, באפרילצילום: אוליבייה פיטוסי

הצעת החוק, שיזמו חברת הכנסת מרב מיכאלי והשר יריב לוין, עברה כבר בשלהי הכנסת הקודמת. מיכאלי ניהלה בחודשים האחרונים מגעים בין משרדי הממשלה ללשכת עורכי הדין בניסיון להכשיר מתווה שיאפשר את תיקון התקנות. בחודשים הקרובים צפוי להתפרסם קמפיין ממשלתי שיבהיר את המהלך והיום צפויים מיכאלי ואנשי לשכת הפרסום הממשלתית להיוועד על מנת לגבש את מסע הפרסום בנושא.

בימים אלה דנה ועדת החוקה של הכנסת בתקנות, המחייבות קיום הליך ליישוב סכסוך בהסכמה, בכל סכסוך משפחתי המגיע לדיון בערכאה שיפוטית. מטרת ההליך היא לקיים שיח עם הצדדים ולנסות בשלב ראשון לפתור את הסכסוך בהסכמה, ללא התדיינות והתערבות שיפוטית.

שרת המשפטים איילת שקד אמרה היום (רביעי) כי "ההסכמות יובילו להפעלת החוק, וימזערו בצורה משמעותית את הקרע במשפחה הנובע מסכסוכי גירושין. יש לזכור שסכסוך בין ההורים גורם נזק בעיקר לילדים, ומחובתנו להגן עליהם. אני מודה ליו"ר לשכת עורכי הדין אפי נווה על ההגעה להסכמות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ