דיונים אינטנסיביים אצל היועמ"ש בחומרים שנאספו בפרשות נתניהו

מנדלבליט דן בשלוש פרשות: מעונות ראש הממשלה, ביביטורס וארנו מימרן ■ במשרד המשפטים סירבו לומר אם אלו הפרשות היחידות ■ בפגישות בשבועות האחרונים משתתפים בכירים בפרקליטות וראשי אגף החקירות ■ מקור הבקיא בפרטים: ניכרת תכונה בכל הקשור לנתניהו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עו"ד מנדלבליט ונתניהו בישיבת קבינט, בשנה שעברה

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מקיים בשבועות האחרונים דיונים אינטנסיביים בפרשות הקשורות לראש הממשלה בנימין נתניהו. בדיונים משתתפים בכירים בפרקליטות ולעתים ראשי אגף החקירות במשטרה. בדיונים מוצגים ליועץ חומרים שנאספו כדי לבחון אם יש בהם פוטנציאל פלילי.

היועץ דן בשלוש פרשות בולטות: מעונות ראש ממשלה, ביביטורס ופרשת מימרן, שנחשפה ב"הארץ". בניגוד לקודמו בתפקיד יהודה וינשטיין, מנדלבליט מקיים פגישות מעוטות משתתפים יחסית בפרשות נתניהו. אנשים הבקיאים בנעשה סיפרו ל"הארץ" כי מנדלבליט שואף לסיים במהרה את הטיפול בפרשות נתניהו, כמו גם בתיקים נגד יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג ושר הפנים אריה דרעי. מסיבה זו הוא צולל וקורא לעומק חומרי חקירה בתיקים השונים.

במשרד המשפטים סירבו בתוקף להתייחס לשאלת "הארץ" האם אלו הפרשות היחידות הקשורות לראש הממשלה בהן עוסק היועץ המשפטי, במסגרת הדיונים האינטנסיביים שהוא מקיים. "ניכרת תכונה בכל הקשור לפרשות ראש הממשלה", אמר אדם הבקיא בפרטים.

לפני כשבועיים המליצה המשטרה ליועץ המשפטי להעמיד לדין את רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו, בפרשת מעונות ראש הממשלה. נתניהו חשודה שביקשה להשית הוצאות פרטיות על הקופה הציבורית. היא מכחישה את החשדות בתוקף. נתניהו עצמו אינו חשוד בפרשה.

ראש הממשלה נתניהו ורעייתו שרה במוסקבה, השבועצילום: חיים צח / לע"מ

כמו כן אמור היועץ להכריע בגורלה של פרשת ביביטורס. בדיקה משטרתית שהתקיימה בתקופת כהונתו של היועץ הקודם וינשטיין נסגרה במסקנה שאין לפתוח בחקירה פלילית. בעקבות חומרים נוספים שנאספו על ידי משרד מבקר המדינה, ובצדם קביעת המבקר כי הם מעלים "חשש לביצוע מעשים פליליים", נדרש היועץ לדון בתיק מחדש.

בנוסף, נבחנת פרשת היחסים בין נתניהו לבין איש העסקים הצרפתי ארנו מימרן, המואשם בצרפת בהונאה של מאות מיליוני אירו. מימרן טען בעדות בבית משפט בצרפת כי העניק לנתניהו מיליון אירו למימון קמפיין בחירות, אבל עד כה לא ברור מתי העביר את הסכום, אם בכלל. מאז עדותו בבית המשפט שינה גרסאות פעמיים.

בימים האחרונים התרבו הפרסומים בפרשת מימרן. בעדותו בבית המשפט הצרפתי העיד הנאשם מימרן על העברת הכסף וחילופי דברים בעניין עשרה ביקורים שלו אצל הצמרת בישראל בשנת 2009. באחד מהם, כך על פי גרסתו, הוא בא לבד לפגוש את ראש הממשלה נתניהו.

"אכן, בתיק הראיות מופיע תשלום שלך אליו", העיר במהלך הדברים יו"ר הרכב שופטים.

הסנגור: "התנגדות, כבודו, זה רק התפרסם בעיתון".

יו"ר הרכב השופטים: "לא, אדוני היקר, זה מופיע בהחלט בתיק הראיות המונח לפניי".

בנימין נתניהו וארנו מימרן במונקו, ב-2003צילום: © Mediapart, all rights reserve

כעת הסברה היא שרשויות מערכת אכיפת החוק ינסו לאתר את הראיה אליה התייחס השופט בדיון כדי לראות אם דבריו של מימרן בעדותו נכונים ובאיזה מועד עבר הסכום המדובר. נתניהו אישר השבוע כי קיבל ממימרן כספים, אולם בשיעור נמוך בהרבה מהסכום שבו נקב מימרן בעדות – 40 אלף דולר שזרמו לקרן לפעילות ציבורית שהוקמה על ידי פרקליטו של ראש הממשלה עו"ד דוד שמרון. הקרן לפעילות ציבורית הוקמה אחרי שנתניהו הובס בבחירות ב-1999 על ידי אהוד ברק ויצא לפסק זמן של שלוש שנים.

ל"הארץ" נודע כי הקרן, שמימנה בין השאר סקרים פוליטיים עבור נתניהו ו"פעילות הסברה בינלאומית למען מדינת ישראל" כגרסת עו"ד שמרון, לא הוגדרה כעמותה או כחברה בע"מ, אלא כעסק. מספרה של החברה זהה למספר תעודת הזהות של עו"ד שמרון, שהחזיק אותה בנאמנות. "אין בפרשה הזאת כלום", הגיב השבוע נתניהו במסיבת עיתונאים במוסקבה.

מנדלבליט עוסק במקביל גם בפרשות הרצוג ודרעי. פרשת דרעי חוצה את גבולות ישראל ובין השאר נבדקת עסקת נדל"ן שביצע אחיו עו"ד שלמה דרעי באירופה עם איש העסקים ג'יימס שלאף, אחיו של איל ההון האוסטרי מרטין שלאף, שנחשד בעבר במתן שוחד של מיליונים לאריאל שרון. שלמה דרעי נחקר באזהרה ביחידה הארצית לחקירות הונאה כמו גם כמה מבני משפחתו, כשגם רשות המסים מעורבת בחקירה במטרה לברר עד תום את דיווחיו של עו"ד דרעי לרשויות המס.

בפרשת הרצוג נבחנת שאלה אחת מרכזית: מודעותו של יו"ר האופוזיציה לסכום כסף שהעביר איש עסקים המקורב להרצוג לקמפיין הבחירות שלו ב–2013 על ראשות מפלגת העבודה, מבלי שהסכום המדובר דווח כחוק למבקר המדינה. למרות הדלפה של המשטרה כי היא המליצה לסגור את התיק נגד הרצוג, התקיימו אחריה כמה ישיבות אצל היועץ שבעקבותיהן אף נחקר הרצוג באזהרה פעם נוספת. ההערכה היא שההחלטה בעניינו תתקבל בקרוב. פרקליט המדינה שי ניצן הדיר את עצמו מעיסוק בפרשת הרצוג בשל היכרות מוקדמת עם שמעון בטאט, שניהל את קמפיין הבחירות של הרצוג בשנת 2013.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ