צרפת צפויה לחקור את העברת הכספים של מימרן ליעדים בישראל

הפרקליטות בצרפת תצטרך להחליט בין היתר בשאלת התשלום לנתניהו. לפי הערכות, 80% מכספי הונאת הענק של מימרן הגיעו לישראל

דב אלפון
פריז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דב אלפון
פריז

במשטרה נערכת בדיקה חדשה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, זאת בנוסף לפרשות מעונות רה"מ, ביביטורס וארנו מימרן שנדונות בימים אלה על ידי היועמ"ש אביחי מנדלבליט ובכירי הפרקליטות והמשטרה. כך פירסם ביום שישי העיתונאי אמנון אברמוביץ' בחדשות 2. גורמים בכירים המעורים בפרטים העדיפו שלא להשיב לפניית "הארץ" בעניין.

במקביל, הפרקליטות הכלכלית של מחוז פריז צפויה לפתוח בחקירה סביב המתנות והזרמות הכספים של מימרן, הנאשם הראשי בפרשת "ההונאה של המאה", ליעדים בישראל, כך אמר ל״הארץ״ גורם משפטי מוסמך בפריז. 

מימרן (מימין) וחביב בפריז, ב-2009צילום: © Mediapart, all rights reserve

הפרקליטות תצטרך להחליט אם לחקור את פעילותה של "טראק פרפורמנס בע"מ", חברה ישראלית המשותפת למימרן ולמקורבו של ראש הממשלה, חבר הפרלמנט הצרפתי מאיר חביב. הפרקליטות תצטרך גם להחליט בשאלת התשלום הישיר לבנימין נתניהו, גובהו, אופיו ועמידתו בחוק הצרפתי. ההחלטה תתקבל מיד אחרי מתן פסק הדין בעניינו של מימרן, ב-7 ביולי. 

המקור הסביר שאם מימרן יורשע ויחויב, כדרישת התובע, להחזיר לקופת המדינה את פרי ההונאה, 283 מיליון אירו, מטרת החקירה תהיה לאתר את כל הכספים השייכים למימרן אך אינם רשומים על שמו, ובהם מתנות לחברים וקרובי משפחה, השקעות בחברות פיקטיביות והעברות מזומן לאנשי קש, לרוב בכיסוי של החזר הלוואה פיקטיבית. 

המקור הוסיף שעל רקע זה יש להבין את שאלתו של השופט בדיון, כאשר מימרן העיד שהוא "מימן את נתניהו ברמה של מיליון אירו". השופט ביקש מיד לדעת אם ההעברה הזו — שראש הממשלה מאשר אותה אך כרגע מכחיש הן את גודלה ואת את אופייה — שימשה כהלוואה ללא כוונת החזר.

רוב הברחות הכספים של מימרן אשר אותרו עד עכשיו על ידי המשטרה הכלכלית הצרפתית, בסך של כ-30 מיליון אירו, התגלגלו בסופה של שרשרת העברות ליעדים בישראל. אליהם יש לצרף נכסים שאינם רשומים על שמו, ובהם בניין מגורים ברובע ה-16 בפריז השייך כביכול לחברה פרטית, אך משמש למעשה רק את בני משפחת מימרן, כך לפי כתב התביעה

בנוסף לתשלומים הרבים של מימרן ישירות לישראל, עשרות מיליוני אירו נוספים הוברחו לארץ מחשבונות הבנק הרבים של השותפים בהונאה, בלי שהמשטרה תוכל לקשור אותם לנאשם מסוים. על פי הערכות, כמעט 80% מכספי ההונאה הגיעו בסופו של דבר לישראל, בדרך כלל לפרויקטי נדל"ן בתל אביב ובאילת. בחקירתו הכחיש מימרן שהוא הבעלים של הכספים הללו, ובכל פעם הציג הסבר אחר על מהות התשלום.

במסמכים משפטיים שהציג המקור לכתב "הארץ" ולכתב "מדיהפארט" בולטת סדרת העברות כספים שבוצעו מחשבונו של מימרן ב״ספרא בנק״ בניו יורק, בין 29 במארס ל-3 במאי 2009, לטובת איש נדל״ן מאילת, בסך כולל של 1.1 מיליון אירו. כמו כן בולטת העברה בסוף 2010 לטובת סמנטה סוויד, אלמנתו של העבריין הישראלי סמי סוויד, בסך כולל של 2 מיליון אירו.

שאלת התשלום לנתניהו, אשר הן מימרן והן נתניהו מסרו לגביו גרסאות שונות במשך הזמן, הסתבכה השבוע עם הגילוי של העיתונאי גור מגידו ב"גלובס" ולפיו אנשי סודו של נתניהו, עורכי הדין יצחק מולכו ודוד שמרון, העניקו שירותים משפטיים למימרן עד שנת 2006 לפחות, ואף הקימו למענו חברה פרטית בשם "טראק פרפורמנס בע"מ", שמימרן הוא בעלי 36% ממניותיה. החברה רשומה בכתובת: רחוב הארבעה 21 תל אביב, אצל "א.ש. שמרון, י. מולכו, פרסקי ושות'" — משרדם של עורכי הדין מולכו ושמרון. בין שותפיו של מימרן לחברה, גם מקורבו של ראש הממשלה אשר הכיר בינו לבין מימרן, חבר הפרלמנט הצרפתי מאיר חביב. 

תחקיר ״הארץ״ ו״מדיהפארט״ מעלה שרישום החברה בוצע מתוך שגרירות ישראל בפריז, ושבמשרדיה נחתמו מסמכי ההקמה. אחת מבעלי המניות אשר נרשמו על ידי משרד מולכו־שמרון היא אנה דריי, שמגוריה רשומים בצ׳ילה. אולם מבדיקתנו עולה שדריי היא אשתו לשעבר של מימרן ובתו של המיליארדר המנוח קלוד דריי, אשר מימרן חשוד במעורבות ברציחתו. דריי אמרה ל"הארץ־מדיהפארט" שהיא מעולם לא הקימה חברה עם ארנו מימרן, מעולם לא היתה בצ׳ילה ומעולם לא היתה בשגרירות ישראל או במשרדי מולכו־שמרון. 

מימרן (משמאל) עם עורך דינו בבית המשפט בפריזצילום: BERTRAND GUAY / AFP

בעל מניות נוסף בחברה, פייר דנין, הוא חבר ותיק של מימרן ואחד השותפים הזוטרים בהונאה. ב-9 בינואר 2009, כמעט שלוש שנים אחרי רישום החברה בתל אביב, העביר דנין על פי מסמכים שהוצגו ל"הארץ" סכום של 350 אלף דולר לחשבון הבנק של מימרן ב"ספרא בנק" בניו יורק, שממנו יצאו תשלומים רבים של מימרן לישראל.

עו״ד דוד שמרון מסר בתגובה: ״בעקבות פנייתכם בדקנו את התיק הזה, והתברר לנו שרישום החברה נעשה באמצעות יפוי כוח קונסולרי שנשלח אלינו משגרירות ישראל בפריז. כל בעלי החברה הרשומים, למעט אחד, זוהו על ידי קונסול ישראל בפריז״. לשאלה מדוע דווקא משרד שמרון־מולכו־פרסקי רשם את החברה של מימרן בישראל, השיב עו״ד מולכו: ״פשוט מאוד, מאיר חביב הוא לקוח ומקורב למשרד, והוא ביקש מאיתנו לבצע את הרישום״.

הזרמת הכספים בין השותפים הרשומים בחברה הישראלית מדגימה את האופי הסיבובי האינסופי של העברות הכספים בין ישראל לצרפת בפרשה זו. השאלות סביבה רק מתגברות לנוכח תגובתו של מאיר חביב: ״ארנו מימרן ביקש ממני להשתתף בחברה הזו, שאותה רצה להקים מתוך הכבוד שהוא רוחש למדינת ישראל. אבל למיטב ידיעתי, החברה מעולם לא עסקה בשום פעילות, מעולם לא פתחה חשבון בנק משלה ובוודאות מעולם לא הכניסה לי כסף".

״דובר הפרקליטות הכלכלית, התובע ז׳אן־מארק טוביין, סירב לאשר או להכחיש את הידיעה ואמר כי "עם מתן פסק הדין, תחליט הפרקליטות אם עלו במשפט אלמנטים חדשים המצריכים פתיחת חקירה. אם תתקבל החלטה, לא תבוא הודעה על כך מטעמנו ולא נוכל לאשר אותה או להזים אותה, מכיוון שהודעה זו עלולה לפגוע בסיכויי החקירה להצליח".

במקביל, גורם משפטי מוסמך בצרפת אמר ל"הארץ" כי הפרקליטות הכלכלית של מחוז פריז צפויה לפתוח בחקירה סביב המתנות והזרמות הכספים של מימרן, הנאשם הראשי בפרשת "ההונאה של המאה", ליעדים בישראל.

מימרן העיד במהלך משפטו כי "מימן את נתניהו ברמה של מיליון אירו". לאחר מכן שאל אותו ראש הרכב השופטים: "וזה סכום שקיבלת ממנו בחזרה? זו היתה הלוואה שלך אליו?". מימרן השיב כי לא קיבל את הכסף בחזרה.

התביעה דורשת ממימרן להחזיר לקופת המדינה, אם יורשע, 283 מיליון אירו — פרי ההונאה לכאורה. לדברי המקור המשפטי בצרפת, אם מימרן אכן יורשע, מטרת החקירה תהיה לאתר את כל הכספים השייכים לו אך אינם רשומים על שמו — ועל רקע זה יש להבין את שאלת ראש הרכב השופטים בדיון. רוב הברחות הכספים של מימרן אשר אותרו עד עכשיו על ידי המשטרה הכלכלית הצרפתית, בסך של כ-30 מיליון אירו, התגלגלו בסופה של שרשרת העברות ליעדים בישראל.

הפרקליטות בפריז תצטרך להחליט גם אם לחקור את פעילותה של "טראק פרפורמנס בע״מ", חברה ישראלית המשותפת למימרן ולמקורבו של ראש הממשלה, חבר הפרלמנט הצרפתי מאיר חביב. ההחלטה תתקבל מיד אחרי מתן פסק הדין בעניינו של מימרן, ב–7 ביולי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ