שב"כ יודיע לפעילים פוליטיים כי הם אינם חייבים להתייצב ל"שיחות אזהרה"

הארגון הודיע על השינוי בנהליו בעקבות עתירה לבג"ץ הדורשת לבטל את הזימונים לשיחות. שב"כ הגדיר את הפעילות שבגללה מוזמנים הפעילים לשיחות כ"חתרנית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עימותים בין מפגינים לשוטרים בהפגנות נגד תוכנית פראוור, בנובמבר 2013 בחיפה

שב"כ שינה באחרונה את נהלי זימונם של פעילים פוליטיים לשיחות אזהרה. מעתה מחויב הארגון להודיע למוזמנים כי הם אינם חייבים להתייצב לשיחה וכי לא תינקט נגדם כל סנקציה אם לא יעשו כן. בתגובה לעתירה של האגודה לזכויות האזרח להפסיק את זימון הפעילים לשיחות אזהרה, ביקש תחילה שב"כ מבג"ץ שהנהלים ישארו חסויים, אך לאחר דיונים נוספים הוסכם כי הנהלים יפורסמו חלקית. בנוסף הנהלים החדשים, הגיש שב"כ חומרים לעיון השופטים בלבד. זאת, לקראת הדיון בעתירה שיתקיים מחר (שלישי).

בהודעה מסר שב"כ כי הנהלים החדשים יחולו רק על פעילים שלקחו חלק בפעילות שהוגדרה "חתרנית" (זאת לעומת מפעילות טרור או ריגול). לפי הארגון, מדובר "בזימונים ספורים בלבד". בתגובה לטענה כי השימוש שעושה שב"כ בשוטרים כמתווכים לזימון הפעילים מנצל "את תמימותם וחששותיהם של אזרחים שומרי חוק, שנטייתם הטבעית היא לציית לזימון משטרתי", הודיע שב"כ כי בנושא זה נעשית עבודת מטה.

האגודה לזכויות האזרח אינה מסתפקת מצדה בשינוי הנהלים ודורשת להפסיק את הזימונים לגמרי. עו"ד דן יקיר, המייצג את האגודה, אמר כי "אין די בשינויים ובשיפורים שהשב"כ הכניס לנוהל זימון לשיחות אזהרה. לשב"כ – האמון על התמודדות עם איומים ביטחוניים חמורים – ניתנו סמכויות מרחיקות לכת, חלקן בעייתיות מאד, והוא פועל בצורה חשאית, הרחק מעינו המפקחת של הציבור". עו"ד יקיר הוסיף כי "פסול לסווג מחאה אזרחית או פעילות פוליטית – אף כזאת הגולשת להפרות סדר – כאיום על הביטחון".

בעתירה שהוגשה ב–2013 נטען כי שיחות האזהרה חורגות מהסמכות החוקית של שב"כ ופוגעות בזכויות יסוד, ובייחוד בזכות לחופש הביטוי והמחאה. "זימון פעילים פוליטיים לשיחות ידידותיות 'על כוס תה' עם שירות הביטחון החשאי אינו פרקטיקה המאפיינת משטר דמוקרטי. יש בו כדי לסמן פעילות פוליטית החורגת מהקונסנזוס כאיום ביטחוני, ולהרתיע אזרחים מהשתתפות במחאה שאינה מוצאת חן בעיני השלטון", נכתב בעתירה.

בין המקרים של זימון פעילים לחקירה שפורטו בעתירה מוזכר מקרה של עובד שטח בפורום לדו־קיום בנגב, שביוני 2012 התקשר אליו שוטר קהילתי וביקש ממנו להגיע לתחנת משטרה, משם הופנה לבסיס מג"ב. הפעיל הוכנס לשיחה עם אדם שאמר לו כי הוא מהשב"כ וכי מדובר ב"שיחה רגילה". לפי העתירה, הפעיל נשאל על לימודיו, עבודתו, חבריו ובני משפחתו ועל עמדתו ביחס לתוכנית פראוור — תוכנית ממשלתית להסדרת התיישבות הבדואים בנגב. ב–2013 קיבל הפעיל זימון נוסף להתייצב ל"בירור" במשטרה. הזימון לא היה חתום ונושאו לא צוין. לאחר פניית האגודה השיבו בלשכה המשפטית של שב"כ כי לא חלה על הפעיל חובה להתייצב.

בתגובה קודמת שלו לעתירה דחה שב"כ את טענות האגודה וטען כי פרשנותו לחוק סבירה ואין בה "משום הרחבה של המונחים ביטחון המדינה או חתרנות" וכי היא עולה בקנה אחד עם ערכי מדינת ישראל "כמדינה יהודית ודמוקרטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ