עד מפתח בפרשת מימרן נמצא בדירת מסתור בישראל

ג'רמי גרינהולץ, יהודי־צרפתי שסייע למימרן לגנוב 283 מיליון אירו, העיד נגדו ביאחב"ל. עדותו הביאה לכתבי אישום בפרשה. משלחת מפריז ניסתה להביאו לצרפת, אך הוא סירב לשוב

דב אלפון
פריז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דב אלפון
פריז

עד המפתח בפרשת ההונאה המכונה "העוקץ של המאה", יהודי צרפתי בשם ג'רמי גרינהולץ אשר ניהל בפועל את רבבות הוראות המכירה שאפשרו לכנופיה לגנוב 283 מיליון אירו מהקופה הציבורית, נמצא בישראל בדירת מסתור, כך עולה מפרטי התחקיר של "הארץ" בפרשה.

גרינהולץ הסכים למסור מידע מלא נגד שותפיו לשעבר וחקירותיו נערכו במאי 2014 ביאחב"ל. שני קצינים מהמשטרה הכלכלית הצרפתית באו במיוחד כדי להיות נוכחים בחקירה. התצהירים של גרינהולץ הם שאפשרו להגיש את כתב האישום נגד , שנהג לארח את בנימין נתניהו והיה בין תורמיו. הם גם שהובילו למעצר של שותפיו.

ביום האחרון של חקירתו העיד גרינהולץ שהוא מאמין שארנו מימרן הוא שארגן את ההתנקשות בעבריין הישראלי סמי סוויד, המנהיג של החבורה אשר נרצח בנסיבות מסתוריות בפריז בדצמבר 2010. גרינהולץ חשף שכאשר התגברו חשדותיו, הוא חבר לשני שותפים אחרים של סוויד ואילץ את מימרן לעבור בדיקת פוליגרף.

בדיקת הפוליגרף שנכפתה על מימרן נערכה בתחילת 2012 במלון קרלטון תל אביב. גרינהולץ העיד שמימרן השיב בשלילה על השאלה אם הוא היה מעורב בהתנקשות בסוויד, ושתי המפעילות של מכון הפוליגרף קבעו שהוא משקר. מימרן אישר בחקירתו שהוא עבר בדיקת פוליגרף, אך אמר שאינו זוכר את הפרטים באשר לתוצאותיה.

מימרן (מימין) ועורך דינו בבית המשפט בפריז, בחודש שעבר
מימרן (מימין) ועורך דינו בבית המשפט בפריז, בחודש שעברצילום: BERTRAND GUAY / אי־אף־פי

לאור האפשרות להאשים את מימרן גם ברצח, דרשו הצרפתים מגרינהולץ־לירון (שמו הישראל של גרינהולץ הוא איתן לירון, ד"א) להעיד בבית משפט בפריז. הוא סירב. לפי תחקיר ״הארץ״, ביקשו הצרפתים מעמיתיהם הישראלים לשכנע את גרינהולץ לחזור בזמן למשפט כדי להעיד. שיחות אלה התקיימו במסגרת קבוצת עבודה משותפת שהוקמה ב–2014, כאשר שרת המשפטים היתה ציפי לבני.

ההצלחה הבולטת של שיתוף הפעולה הזה היתה העברתו לפריז של נוכל צרפתי בעל אזרחות ישראלית, סיריל אסטרוק, אשר הואשם בעבירות דומות מאוד לאלה של מימרן, גם אם בקנה מידה קטן יותר.

אסטרוק, אשר הסתתר תחת שמו הישראלי, אלכס חאן, סירב להיענות להמלצה לחזור לצרפת. "המשטרה הישראלית עשתה לי את המוות״, הגדיר זאת בשיחות עם מקורבים שתוכנן נודע ל״הארץ".

בין השאר פשטו שוטרים של יחידת להב 433 על ביתו, ערכו חיפוש שנמשך עשר שעות, ולדבריו עצרו שתי עובדות פיליפיניות לא חוקיות. כעבור זמן קצר, כאשר אסטרוק היה מעורב בתאונת דרכים ללא נפגעים, הוא זומן למשטרה לחקירות שנמשכו שעות על גבי שעות באשר לאחריות אפשרית שלו לתאונה.

לבסוף הוא נעצר פורמלית בחשד לשחיתות וישב במעצר חודשיים. כעבור זמן מה נוקבה חזית ביתו בכדורי קלצ'ניקוב, כנראה על ידי ארגון פשע ישראלי מתחרה. אסטרוק הסביר למקורביו שהוא "הבין את הרמז", וחזר לצרפת. הוא נעצר בנמל התעופה רואסי שארל דה גול וריצה עונש מאסר של שנה וחצי בפועל עד לשחרורו בתנאים מגבילים ב-2015.

נוהל ההסגרה בישראל מתחיל עם שר המשפטים, המקבל על שולחנו את הבקשה של המדינה המבקשת, ומסתיים עם שר המשפטים, החייב להחליט אם אמנם לחתום על צו ההסגרה. בית המשפט רק מכריז על אפשרות ההסגרה, ולא מבצע אותה. מצב זה חושף לא אחת את הפוליטיקאים ללחצים של עורכי הדין של החשודים או של הציבור, אבל זה לא קרה במקרה של אסטרוק: הוא חזר לצרפת, וראה שם איך מימרן אפילו לא נחקר בחשד לרצח של סמי סוויד. 

כאשר הבינו הצרפתים שגרינהולץ־לירון לא יתייצב למשפט של מימרן באופן סופי, הם צירפו את שמו לכתב האישום, גם אם בסעיפים פחותים. המשלחת הצרפתית הרימה אז סופית ידיים וחזרה לפריז ב-18 אפריל אשתקד. היה זה ארבעה חודשים לאחר שלבני עזבה את המשרד, ומי שכיהן כממלא מקום שר המשפטים היה ראש הממשלה בנימין נתניהו.

דובר משרד המשפטים הצרפתי מסר כי "יש להבין שהונאת הענק הזו יצרה הרבה מאוד בקשות סיוע צרפתיות לישראל. יתכן ששיתוף הפעולה הזה מורכב לא רק בגלל רגישותו אלא גם בגלל היעדר איזון שלו, כשהרבה פושעים צרפתים נמצאים בישראל ואילו ישראל ממעטת לבקש בקשות מצרפת. יחד עם זאת, ובהינתן ההבדלים בין מערכות החוק בין שתי המדינות, שיתוף הפעולה המשפטי בין שתי המדינות הוא יומיומי והשתפר בצורה חדה עם הקמת קבוצת עבודה מיוחדת לנושא זה בפברואר 2014. לא אוכל להגיב מעבר לכך בעת המתנה לפסק דין ורק בית המשפט יוכל לקבוע מה היתה רמת שיתוף הפעולה הנידון".

תגובת פרקליטות המדינה: "מטבע הדברים, לא נוכל להתייחס לסוגיות או פרשות ספציפיות (לא בהכרח אלו שבפנייתך), שבעניינן מתקיימות התייעצויות שוטפות בין רשויות צרפת וישראל. לאורך השנים התפתח שיתוף פעולה רציף בין רשויות האכיפה בצרפת ובישראל במטרה להיאבק בפשיעה חמורה ומתוחכמת, הפוגעת באינטרסים ציבוריים חיוניים בשתי המדינות. קיימת קבוצת עבודה משותפת לצרפת ולישראל בה שותפים מהצד הישראלי אנשי פרקליטות ומשטרה, במטרה לתת טיפול מיטבי בתופעה זו שמאתגרת את הרשויות, ובמטרה לגשר על הבדלים ניכרים בין שיטות המשפט השונות.

בעניין טענות סיריל אסטרוק נמסר מהמשטרה: "מבלי להתייחס בשום אופן לפרטים כפי שהם מתוארים, כנגד נשוא הפניה נוהלו תיקי חקירה בגין חשדות שונים לביצוע עבירות ובעקבות חלקם אף הוגשו נגדו כתבי אישום על ידי גופי האכיפה השונים ועובדות אלה מדברות בעד עצמן״.

גורם משפטי צרפתי אמר ל״הארץ״ שעם לידתה של הפרשה, כאשר ממדיה היו עדיין לא נהירים, שיתוף הפעולה בין שתי המדינות היה גרוע ביותר. ב-2012 השופט החוקר האחראי על התיק הגיש תלונה רשמית על היעדר שיתוף הפעולה הישראלי, תלונה שהובילה לדיונים כנים בין שתי המערכות ולשיפור חד ב-2014, שיפור הבולט במיוחד בחקירותיו של גרינהולץ. "האם הישראלים יכלו, בהיעדר כל בקשת הסגרה שממילא היתה לוקחת לנו בוודאי שנתיים־שלוש, לסייע לנו בהליך של גירוש או הבאה לגבול?", שואל המקור ומשיב: "אלה סוגיות מורכבות מכדי שאפשר יהיה לענות עליהן באופן חד צדדי. באפריל 2015 התגבשה ההכרה שהישראלים אינם יכולים לשכנע את גרינהולץ לחזור לצרפת, בניגוד למקרה הקודם שהזכרתם ושאינו מקביל לחלוטין, גם אם הוא על אותן עבירות. לכן הגשנו כתב אישום והודענו לבית המשפט שגרינהולץ מתגורר בישראל וסירב להיענות לצו ההבאה שהגשנו לו דרך עמיתינו הישראלים".

עורך דינו של ראש הממשלה, דוד שמרון, מסר בתגובה: ״אין לראש הממשלה נתניהו שום קשר לגרינהולץ או לאסטרוק והוא לא עסק בעניינם מעולם. גם עניינו של מימרן לא הובא לפניו כשכיהן כשר משפטים או בכל זמן אחר. שר המשפטים אינו מעורב בניהול תיקים פליליים. אלה מנוהלים אך ורק על ידי גורמי המקצוע, פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה ולשר המשפטים אין שום שיקול דעת אמיתי בהם. עצמאות התביעה בניהול תיקים פליליים היא מוחלטת, וכך היה גם בחודשים הספורים כשנתניהו החזיק בתיק המשפטים מכורח הנסיבות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ