שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

היועמ"ש לבג"ץ: אין מקום לעכב את מינויו של רמי סדן ליו"ר חדשות 10

חוות הדעת נמסרה בעקבות עתירה שהוגשה נגד המינוי בשל התבטאויותיו של סדן נגד ש"ס. סדן והנהלת ערוץ 10 לא הופיעו היום, בפעם השנייה ברציפות, לישיבת ועדת הכלכלה של הכנסת בנושא

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מנדלבליט, בחודש שעבר
מנדלבליט, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע היום (חמישי) כי הוא מתנגד להוצאת צו ביניים שיעכב את כניסתו לתפקיד של רמי סדן לתפקיד יו"ר דירקטוריון חדשות 10 - עד למתן הכרעה בעתירה שהוגשה נגד מינויו. התנגדותו של היועמ"ש נמסרה בתשובת המדינה לבג"ץ על ידי עו"ד מיכל צוק-שפיר מפרקליטות המדינה.

בתשובת המדינה נכתב כי הליך המינוי של סדן נעשה על פי הוראות חוק הרשות השנייה, ועל כן אינו מצוי בסמכותו הפורמלית של היועץ. עוד נכתב כי בבדיקה מול הרשות עלה כי מתקיימת בה בדיקה שטרם הושלמה באשר לאמירות המיוחסות לסדן. לנוכח אלו, כתבה המדינה, אין מקום לעכב את המינוי, שכן ניתן יהיה לבטלו אם בית המשפט יחליט שיש לעשות כן. "ביחס למבוקש בצו הביניים, והגם שזה אינו מצוי בסמכות היועץ המשפטי לממשלה, אנו סבורים כי אין מקום להיעתר לבקשה, וזאת על רקע שיקולי מאזן הנוחות... פסיקתו המושרשת של בית המשפט הנכבד בנוגע לעתירות המכוונות להליכי מינויים, היא כי ככלל אין מקום למתן צו ביניים המעכב את כניסתו של אדם לתפקיד, שכן מדובר בצעד הפיך, וברור כי תוקף המינוי מותנה בתוצאת העתירה", נכתב.

את העתירה הגישו, בשם סגני ראשי ערים מש"ס, עורכי הדין אוריאל בוסו, נהוראי לחיאני, צביקה כהן וצוריאל ויקטור קריספל. סגני ראשי הערים עתרו נגד הרשות השנייה, מועצת הרשות, חברת החדשות של ערוץ 10, סדן עצמו והיועמ"ש. העותרים דורשים "לפסול את מינויו של מר רמי סדן לכהונה כדירקטור מטעם הציבור בחברת החדשות של ערוץ 10, ובפרט לבטל את מינויו כיו"ר דירקטוריון חברת החדשות של ערוץ 10, לאור אמירותיו הגזעניות אותן הציג במהלך הליך מינויו לתפקיד". עוד דורשת העתירה להגיש בהקדם לבית המשפט את פרוטוקול ישיבת הדירקטוריון במהלכה נאמרו הדברים או הקלטה של הישיבה.

בתוך כך רמי סדן ונציגי ערוץ 10 לא התייצבו היום לדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת, שעסק בהתבטאויות סדן בדירקטוריון הערוץ שנחשפו ב"הארץ". זאת הפעם השנייה ברציפות בה שני הצדדים מחרימים את הישיבה. יו"ר הוועדה איתן כבל (המחנה הציוני) מתח ביקורת על החלטתם של הצדדים להיעדר מהדיון. סדן והנהלת הערוץ הסבירו את היעדרותם בדיונים המתנהלים בימים אלה בבג"ץ בעתירה נגד המינוי. "מודי פרידמן (מנכ"ל קבוצת RGE השולטת בערוץ) לא מצא לנכון לחזור לטלפונים שלי או לסמסים. ורשבסקי (מנכ"ל הערוץ) נלחם לא להגיע לכאן מסיבותיו שלו וביקש שנדחה את הדיון, לא הסכמתי", אמר כבל. "אי אפשר לכדרר את עצמנו לדעת. פניתי לסדן וביקשתי את השתתפותו, היא היתה מתחייבת. אינני מבין זאת, אינני מקבל זאת". לדברי כבל, "כל עוד לא הוכח שסדן לא אמר את הדברים, הוא דקה לא יישב על הכסא. לא נוותר בעניין הזה".

בדיון בוועדת הכלכלה אמרה יו"ר הרשות השניה אווה מדז'יבוז' כי ישיבת הדירקטוריון האמורה לא הוקלטה ואין בפרוטוקול הישיבה אזכור כלשהו להתבטאויות המיוחסות לסדן. "כל מי שיכול להאיר את התהליך לא נמצא פה. הרשות השנייה ממנה את נציגי הציבור בדירקטוריון חדשות 10".

יו"ר הוועדה כבל קרא לרשות השנייה "לשלוח את המעורבים בנושא לבדיקת פוליגרף". לדבריו, "זה הכלי הכי פחות גרוע שאיתו אפשר לנסות להגיע לחקר האמת אם אכן רמי סדן אמר את הדברים המיוחסים לו". כבל הוסיף: "תוצאות הבדיקה יקבעו מי חייב להיות מפוטר לאלתר. בכל מקרה עד שלא יוכח אחרת, רמי סדן לא יכול לכהן כיו"ר".

הסערה סביב מינוי סדן החלה לאחר שבתחילת החודש פורסם ב"הארץ" כי סדן התבטא בבוטות נגד תנועת ש"ס והעומד בראשה שר הפנים אריה דרעי. "בואו נודה על האמת, אני כמוכם, באליטה, שונא את תנועת ש"ס ואת הגנב אריה דרעי", אמר סדן בישיבת דירקטוריון הערוץ שבה הציג את מועמדותו לתפקיד, על פי אנשים שנכחו בה. "אבל אנחנו, כאליטה, צריכים לפרוץ את המעגלים של הערוץ, לפנות לקהל של ש״ס, למסעודה משדרות", הוסיף.

לפני כשבוע פנה סדן במכתב פתוח ליו"ר ש"ס אריה דרעי ולחברי הכנסת מטעם ש"ס והכחיש את הדברים. בין היתר כתב: "בימים אלו אני מכיר ופוגש אשה מרוקאית מופלאה למטרת נישואין. זה נדמה לשונא ספרדים? לשונא ש"ס?". עוד כתב סדן: "אני כותב אליכם מלב מדמם, כי אין בי עוד הכח לידום. שבוע שופכים את דמי לשווא". הוא הוסיף כי אסור שאדם גזען ושונא ספרדים ישמש בתפקיד ציבורי, אך הדגיש: "לא יעלה על הדעת ואיני מסוגל כלל לחשוב או להרגיש שנאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ