המפכ"ל: יאח"ה יכולה להקים ממשלות ולהפיל אותן

אלשיך אמר כי היחידה הארצית לחקירות הונאה "צריכה לצעוד ישר, וזה לא פשוט כי אין מצב שלא חובטים בך – מכאן או מכאן". השבוע הוא צוטט באומרו שגורמים בכירים מנסים לפגוע באגף החקירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלשיך בירושלים, לפני שבוע
אלשיך בירושלים, לפני שבועצילום: אילן אסייג

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך אמר שלשום (שישי) כי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) "יכולה להקים ולהפיל ממשלות". והוסיף כי "חובטים ביאח"ה מכאן ומכאן — אך עליה ללכת ישר". המפכ"ל אמר את הדברים בהמשך לטענות שהשמיע בשיחות סגורות, ולפיהן גורמים בכירים, ובהם פוליטיקאים, מנסים לפגוע באגף החקירות והמודיעין של המשטרה.

המפכ"ל לא התייחס בנאומו ישירות לחשיפת "הארץ" בדבר חומרים שנאספו נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ונידונים באינטנסיביות אצל היועץ המשפטי לממשלה בשלוש פרשות — מעונות ראש הממשלה, "ביביטורס" וארנו מימרן. אלשיך לא התייחס גם לפרסום בערוץ 2 על מידע חדש על נתניהו שנבדק ביחידת להב 433, אליה כפופה יאח"ה. 

בטקס קריאת רחוב במודיעין על שמו של תנ"צ אפרים ברכה, שפיקד על היחידה והתאבד לפני כשנה, אמר אלשיך: "יאח"ה יכולה להקים ממשלות ולהפיל ממשלות. אין מקום רגיש מיאח"ה, אבל יאח"ה צריכה לצעוד ישר, וזו משימה לא פשוטה". 

לדברי המפכ"ל, "ללכת ישר בלי להביט ימינה או שמאלה זו משימה לא פשוטה וצריך בשבילה גב זקוף כי אין מצב שלא חובטים בך — או מכאן, או מכאן. אין מצב שאתה לא דורך על עצבים חשופים. אין מצב שאתה לא דורך למישהו על היבלות. לכן אתה חשוף בצריח וחוטף את הביקורת של כל מי שלא נחמד לו או שמרגיש לא בנוח". אלשיך אף ייחס את המהפך הפוליטי בישראל ב–1977 לחקירות המשטרה. הוא אמר כי "זה כנראה לא במקרה שהיחידה נולדה ב–75' וב–77' הממשלה כבר נפלה".

בשבוע שעבר צוטט אלשיך בערוץ 10 אומר כי זה כמה חודשים פועלים גורמים רבי השפעה, כוח וכסף, בהם פוליטיקאים בכירים מאוד, כדי להטיל אימה על ראש להב 433 רוני ריטמן ועל קצינים בכירים נוספים ביחידה לחקירות הונאה. במקביל, ב"אולפן שישי" בערוץ 2 נחשפה הקלטה, שבה נשמע ראש צוות החקירה נגד ריטמן אומר למתלוננת, אשר טענה שתקף אותה מינית, כי מח"ש תמליץ להעמידו לדין. בהמשך החליט היועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה וינשטיין שלא להגיש כתב אישום נגד הניצב.

אשתקד נפתחה נגד ניצב ריטמן חקירה בחשד לעבירות מין בקצינה ששירתה בפיקודו. היועמ"ש הקודם, יהודה וינשטיין, החליט לסגור את התיק נגד ריטמן. הנימוק העיקרי לכך היה כי מאז ביצוע העבירה לכאורה עברו כחמש שנים, זאת למרות שעדותה של המתלוננת נתפסה על ידי מח"ש והיועמ"ש כאמינה וגובתה בראיות. בעקבות החלטת היועמ"ש הודיע המפכ"ל אלשיך כי ריטמן ימשיך בתפקידו כמפקד להב 433. בחודש שעבר עתרה הקצינה לבג"ץ בדרישה כי ריטמן יפוטר מהמשטרה. שלשום שודרה ב"אולפן שישי" בערוץ 2 הקלטה, שבה נשמע ראש צוות החקירה אומר למתלוננת כי מח"ש תמליץ להעמיד את ריטמן לדין.

בעקבות שידור ההקלטה פנתה אתמול חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ) למבקר המדינה יוסף שפירא בבקשה שיחקור את התנהלות המשטרה בפרשת ריטמן ואת מדיניותה בעניין הטרדות מיניות בארגון. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ