יונתן היילו הגיש בקשת חנינה: "בחייו התוקף התעלל בו, ובמותו גזר עליו להתבגר בתוך הכלא"

עורך דינו של הצעיר שהורשע בהריגתו של אדם שביצע בו עבירות מין פנה הבוקר לנשיא בבקשה לחון אותו. היילו מבקש להסתפק בחמש שנות המאסר אותן כבר ריצה מתוך ה-12 שנגזרו עליו

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

יונתן היילו, שהורשע בהריגתו של אדם שביצע בו עבירות מין, פנה הבוקר (ראשון) באמצעות עורך דינו אלון אייזנברג לנשיא המדינה ראובן ריבלין בבקשת חנינה. "כמי שראה את הכאב והסבל שלו ושל בני משפחתו, אני פונה אליך בבקשה זו כבוד הנשיא, כשופרו של יונתן היילו, לשקול שיקולי חסד ורחמים ולנהוג בו לפנים משורת הדין". לפני כעשרה ימים פנו 65 חברי כנסת לנשיא וביקשו ממנו לחון את היילו.

היילו מבקש מהנשיא להסתפק בחמש שנות המאסר אותן ריצה מתוך ה-12 שנגזרו עליו, ולהורות על מתן חנינה. "יונתן היילו מעולם לא תכנן לפגוע במנוח וכי הוא פעל כפי שפעל מתוך תחושה ודאית שהוא עומד להיאנס פעם נוספת", כתב עורך דינו. "החברה לא צריכה להרחיקו משורותיה וניתן להסתפק בחמש שנות המאסר אותן ריצה עד כה מאחורי סורג ובריח. יונתן היילו הינו בחור צעיר שעובר תלאות גדולות מכפי מידתו. בחייו המנוח התעלל בו ובמותו גזר עליו להתבגר בתוך כתלי בית הסוהר". 

היילו בדיון בו הוקל עונשו ל-12 שנים, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

בחודש מאי קיבל בית המשפט העליון חלקית את ערעורו של היילו ועונשו הופחת מ-20 ל-12 שנות מאסר, וסעיף הרצח הומר בהריגה. השופטים חנן מלצר, אורי שהם ודפנה ברק-ארז הסכימו פה אחד כי בעניינו של היילו אמנם לא התקיימה הגנה עצמית, אך היה מרכיב של קינטור (התגרות) מתמשך מצד הקורבן שבגינו צריך לשנות את סעיף העבירה שבה הורשע מרצח להריגה.

השופט מלצר כתב בעניין ההגנה העצמית כי לא נשקפה סכנה מידית לגופו של היילו, ומכאן שמעשיו לא היו דרושים באופן מידי להדיפת תקיפה, אך עם זאת ציין כי "היילו אכן גיבש החלטה להמית את המנוח, אך מתעורר ספק סביר שמא הוא אכן לא פעל מתוך יישוב דעת, אלא מתוך אובדן עשתונות שנבע ממצבור מעשי ההתעמרות הפיזיים, המיניים, המילוליים והנפשיים שביצע בו המנוח, וממעשי המנוח בתכוף לאירוע ההמתה, אשר מנעו ממנו לשקול את התוצאות המוסריות של מעשיו".

השופטת ברק ארז הוסיפה בחוות דעתה: "זהו אחד מאותם מקרים שבהם המשפט אינו יכול להכיל את מלוא מורכבותם של החיים ושל הצער האנושי. כמו כן, זהו מקרה שמחייב איזון בין ההתחשבות במצוקת הפרט לבין שיקולי צדק כלל חברתיים, ובכלל זה השמירה על קדושת חייו של כל אדם, גם מי שפשע, והחשש מפני מתן הכשר לעשיית דין עצמית ולנקמה".

כבר בבית המשפט המחוזי נגזר על היילו עונש מופחת של עשרים שנות מאסר במקום מאסר עולם, לאחר שהצדדים הסכימו כי הוא היה קורבן לתקיפות מיניות מצדו של הנרצח, ירון איילין. הרצח ארע במאי 2010. היילו, אז בן 23, הגיע עם חבר למרכז המסחרי שבשכונה קרית נורדאו בנתניה, שם פגש את איילין. בשיחה שהתפתחה ביניהם, דרש איילין כי היילו ישלם לו אלף שקלים, "עד מחר או עד מחרתיים", אחרת "יחטוף מכות". לדברי היילו, מקרים דומים אירעו גם בשבועות שלפני הרצח. בשלב מסוים התרחקו השניים למגרש הריק. כשהסתובב איילין כדי להטיל את מימיו, חנק אותו היילו והיכה בראשו באמצעות אבן. לאחר שאיילין התמוטט, גרר אותו היילו כ-35 מטרים, עד למכולת אשפה, שם המשיך לחבוט בראשו באמצעות לבנים שמצא. לאחר מכן הוא חזר לביתו, כיבס את בגדיו והלך לישון. למחרת הסגיר עצמו למשטרה.  בחקירתו השלישית, סיפר היילו לשוטרים כי כשבועיים קודם לכן, איילין ביצע בו פעמיים מעשה סדום, בהפרש של כמה ימים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ