בג"ץ בביקורת על משרד החינוך: גובים תשלומי חובה בכסות של תשלומים מרצון

בדיון בעתירה על פרויקט הטאבלטים קבע השופט רובינשטיין: על תשלומים מרצון באמת להיות תשלומים מרצון, צריך שהשוויון לא רק יוכרז ויוצהר אלא גם יושג בפועל

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

שופטי בג"ץ מתחו היום (שני) ביקורת על משרד החינוך ורמזו כי במסגרת פרויקט התקשוב מחויבים בפועל ההורים לרכוש טאבלטים לילדיהם לצורך לימוד בכיתה, למרות שהתשלומים מוגדרים כתשלומי רשות. המשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין והשופטים יצחק דנציגר וצבי זילברטל קבעו כי על משרד החינוך לסיים את הכנת חוזר המנכ"ל בנושא, להגישו לאישור ועדת החינוך של הכנסת ולהגיש תשובה נוספת לעתירה נגד מיזם רכישת הטאבלטים עד אמצע ספטמבר.

את העתירה נגד משרד החינוך, עיריות תל אביב, בת ים, הוד השרון, והמועצות האזוריות גלבוע ועמק חפר הגישו מאות הורים מרחבי הארץ. השופט רובינשטיין תיאר בהחלטתו את טענות ההורים: "הטענה היא כי סעיף 6(ד) לחוק לימוד חובה... מתיר לרשויות מקומיות גביית תשלומים והחזר הוצאות בעד אספקה, בהיתר השר ובאישור ועדת החינוך והתרבות של הכנסת, ואילו כאן נגבים בעצם ובמהות תשלומי חובה בכסות של תשלומים מרצון ועל כן מופר הסעיף, בחינת מעין 'כופין אותו עד שיאמר רוצה אני'. עוד נטען, כי מעבר לפגם שבדין אין סבירות בהפעלת תוכנית בדרך זו, וכן מופר השוויון לגבי תלמידים שהוריהם אינם יכולים או רוצים להשתתף בתכנית ובתשלומים".

בהמשך הוסיף השופט רובינשטיין: "אין לכחד כי כמו מיזמים רבים בישראל גם כאן סדר הדברים לא היה של הכנת תוכנית מסודרת מראש והפעלתה, אלא כשהחל השטח לרחוש בתוכניות הצטרפה המדינה, ומנסה להפעיל את סמכותה הרגולטורית לעניין אחידות ושוויון". הוא מתח ביקורת על משרד החינוך באמרו כי "אף אם כך אירע והדברים 'רצו' לפני שהוסדרו (…) עדיין עליהם לעמוד בדרישות הדין, לרבות תשלומים שאם הם אמורים להיות תשלומי רצון אכן יהיו כאלה, ובמיוחד שהשוויון לא רק יוכרז ויוצהר אלא גם יושג בפועל".

עו"ד הרן רייכמן מהקליניקה למשפט ומדיניות חינוך באוניברסיטת חיפה שייצג את העותרים אמר ל"הארץ בעקבות החלטה: "היום הוציא בית המשפט כרטיס צהוב למשרד החינוך כאשר מהחלטתו ומהדיון בבית משפט עלה בבירור כי גביית התשלומים לתוכניות הטאבלטים ודומיהן נעשו ללא הסדרה ובאופן לא חוקי. בית המשפט שלח את המדינה לקבל את אישורה של ועדת החינוך, אשר הביעה התנגדותה לתוכנית בעבר, לכל גבייה כנדרש בדין. זו הזדמנות למשרד החינוך לבחון את תוכנית התקשוב כך שתיעשה באופן שוויוני, מושכל וללא פגיעה בריאותית או אחרת לכלל ילדי ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ