שב"ס זיכה את הסוהר שהיה מעורב בלינץ' בבאר שבע: "התנהג באופן המצופה ממנו"

אחרי שהפרקליטות המליצה לא להגיש נגד חן שבת כתב אישום, קבע היום בית הדין המשמעתי של שירות בתי הסוהר כי הוא "התנהג באופן שיש בו כדי לתרום לתדמיתו החיובית של הארגון"

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלמוג בן זכרי

בית הדין המשמעתי של שירות בתי הסוהר זיכה היום את הסוהר חן שבת, שהיה מעורב בלינץ' במבקש המקלט הבטום זרהום בתחנה המרכזית בבאר שבע. נגד שבת הוחלט שלא להגיש כתב אישום פלילי, אך הפרקליטות המליצה להעמידו לדין משמעתי.

זרהום, בן 29 מאריתריאה, נהרג במהלך הפיגוע בתחנה באוקטובר האחרון, לאחר שנחשד כמחבל. תחילה הוא נורה על ידי שוטר מג"ב וקצין ביטחון ולאחר מכן הוכה על ידי כמה מהנוכחים במקום. בסרטונים שנחשפו ב"הארץ" נראה שבת מטיח בו פעמיים ספסל יחד עם קצין שב"ס, רונן כהן. עם זאת, עורכי דינו של שבת טענו כי הוא ניסה להגן על זרהום מהקהל - ולא לפגוע בו.

זירת הפיגוע בבאר שבע, באוקטוברצילום: אליהו הרשקוביץ

"הפעולה בה נקט הסוהר, בנסיבות אליהן נקלע, ובמצב הדברים הפיזי והתודעתי שנוצר בזמן אמת בשטח, לא חרגה מגדר תגובה סבירה, ראויה ואף נחוצה הדרושה לשם הדיפת הסכנה, הרחקתה והשליטה בה", נכתב בהחלטת בית הדין. "בפועל, עסק הסוהר בסיוע בהשלטת הסדר ובהרחקת המוני המתגודדים. בכך התנהג באופן המצופה ממנו כסוהר, ושיש בו כדי לתרום לתדמיתו החיובית של הארגון".  

בית הדין קבע כי "נראה שהסוהר פעל במידה הראויה לנטרול הסכנה, ומרגע שהושגה מטרה זו לא נקט בכל צעד נוסף כלפי מי שהוצג לו כמחבל". מאז האירוע שבת הושעה מהארגון וקיבל 75% ממשכורתו. כעת הוא צפוי לשוב לתפקידו.  

עורך דינו, דן גרובס, מסר כי "סוף סוף הגענו לערכאה משפטית שבחנה את הראיות לעומק, כולל סרט הווידאו החד משמעי. באופן מתבקש זיכו אותו זיכוי מלא, וקבעו שהפעולה שלו הייתה סבירה ונחוצה, ואפילו תורמת לתדמיתו החיובית של שב"ס". לדבריו, "חבל מאוד שהמשטרה מיהרה לעצור אותו ולחקור אותו בצורה מנותקת מהמציאות, כאשר סרט הווידאו כבר היה בידיהם. לפחות עכשיו תוקן העוול שנגרם לו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ