המשטרה ממליצה להעמיד לדין את פרח לרנר, היועצת הבכירה של נתניהו

המשטרה מסרה כי נמצאה תשתית ראייתית נגד לרנר, יועצת רה"מ לענייני הכנסת, החשודה כי השתמשה בקשריה לקידום העסקים הפרטיים של בעלה. עורך דינה: "לא נפל רבב בהתנהלותה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לרנר, נתניהו ואשל בכנסת, ב-2011
פרח לרנר, בנימין נתניהו ונתן אשל בכנסת, ב-2011צילום: תומר אפלבאום

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את פרח לרנר, יועצת בכירה במשרד ראש הממשלה, בחשד לביצוע עבירות קבלת דבר במרמה ומרמה והפרת אמונים.

לפי הודעת המשטרה, בידיה ראיות לכאורה לכך שלרנר, ששימשה יועצתו של נתניהו לענייני הכנסת, פעלה בניגוד עניינים והעבירה מידע שאינו נגיש לציבור למקורב לה, בהתייחס לגורמים שהיו בהתקשרות עסקית עמו. המשטרה תעביר את ממצאיה למחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, אשר ליוותה את החקירה.

החקירה החלה ביולי 2015 לבקשת היועמ"ש דאז יהודה וינשטיין, לאור חשד כי לרנר פעלה בניגוד עניינים במסגרת תפקידה והשתמשה בקשריה לקידום עניינים הקשורים לעסקים הפרטיים של בעלה, אבי לרנר, בעלי חברת יחסי הציבור והייעוץ האסטרטגי לרנר קום. במסגרת החקירה נגד לרנר, שנהפכה גלויה באוקטובר, נגבו עדויות רבות, נתפסו מסמכים בהיקף נרחב ולרנר נחקרה באזהרה בחשד לקבלת דבר במרמה.

פרקליטה של פרח לרנר, עו"ד רועי בלכר ממשרד גולדפרב זליגמן, מסר בתגובה כי "החקירה בעניינה בנוגע לניגוד עניינים אפשרי נמשכת כבר שמונה חודשים, וזאת כאשר מלכתחילה לא היה מקום לבדיקת העניין במישור הפלילי". לדברי עורך הדין, "אין לנו ספק, שלאחר שהפרקליטות תלמד את תיק החקירה היא תגיע למסקנה שלא נפל רבב בכל התנהלותה של גב' לרנר".

המשטרה הודיעה כי התגבשה תשתית ראייתית נגד לרנר אף שהמפכ"ל, רוני אלשיך, הצהיר באחרונה כי הודעות על סיום חקירות לא יפרטו עוד את מסקנותיהן. לפני חודש פרסמה המשטרה הודעה על סיום חקירתה בפרשת מעונות ראש הממשלה, שבה לא הוזכרו שמה של שרה נתניהו או ההמלצה להעמידה לדין. לשון ההודעה עוררה ביקורת על המפכ"ל, שהתערב באופן חריג בניסוחה. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הבהיר לאלשיך עוד לפני פרסום ההודעה כי הנוסח שלא כלל את שמות הנחקרים ואת מסקנות החקירה אינו מקובל עליו. לדברי המפכ"ל הוא סבר שלא ראוי לפרסם את עמדת המשטרה ובכך "להפוך את הדיון המשפטי-מקצועי לדיון ציבורי".

החקירה נגד לרנר נפתחה בשנה שעברה, בעקבות בדיקה שערכה נציבות שירות המדינה על רקע כוונתו של זאב אלקין, שר הקליטה דאז, למנות אותה למנכ"לית משרד הקליטה. על רקע החקירה נגדה הושעתה לרנר מתפקידה באוקטובר. מוקדם יותר באותו החודש ערכו חוקרי להב 433 חיפוש בביתם של בני הזוג לרנר והחרימו ממנו מחשבים ומסמכים. פרח ואבי לרנר נחקרו באזהרה במשך כשמונה שעות במשרדי היחידה, ובסיום החקירה שוחררו בערבות ונאסר עליהם ליצור קשר עם מעורבים אחרים בפרשה.

פרח לרנר היתה עד לפני חודשים אחדים אחת מדמויות המפתח בכוורת שהקיפה את ראש הממשלה בנימין נתניהו. היא נחשבה לאשת סודו של ראש הממשלה והיתה חלק מצוות קבלת ההחלטות בלשכה.

לרנר שימשה אחראית על הקשר שבין נתניהו לכנסת. מתוקף התפקיד היה עליה לוודא שיוזמות החקיקה המרכזיות של הקואליציה והרפורמות הממשלתיות השונות יזכו לרוב בוועדות הכנסת ובמליאה. למשימה הזאת נדרשו לה לא פעם גילויי תחכום ויכולת "לסגור דילים" בין השותפות הקואליציוניות כדי לזכות בתמיכתן במהלכים השונים. מקור בכנסת אמר כי "מדובר במשימה לא פשוטה, אבל פרח ידעה לבצע את המלאכה באופן מרשים".  לדבריו,  "פרח היא לא אדם שמחפש כותרות, אלא עובדת ביסודיות מאחורי הקלעים כדי לקשור את כל הקצוות ולוודא שאף מפלגה לא תשים רגל ברגע האחרון לפני ההצבעה". 

בקדנציה הקודמת ניתן היה לראות את לרנר לעתים תכופות במסדרונות הכנסת. היא היתה אורחת קבועה בספסלים האחוריים בוועדות ובמליאה. החשדות נגד לרנר הפתיעו רבים במשכן. אדם שעבד במחיצתה בקדנציה הקודמת אמר היום: "אין ספק שמדובר באדם מתוחכם עם ראש גדול, אבל היא גם אדם הגון וישר מאוד. היא בנתה את עצמה כמי שלא מעורבת בביצה הפוליטית ולא בשחיתות שסביבה. כששמעתי על החשדות נגדה הייתי בטוח שמדובר בניסיון לחיסול חשבונות פוליטי על רקע הניסיונות שלה לעבור לשמש כמנכלי"ת משרד הקליטה ולא בטענות מבוססות על התנהלות לא כשרה".

בן זוגה של פרח לרנר, אבי לרנר, הוא הבעלים של חברת יחסי הציבור לרנר קום. לרנר מונה בתחילת 2015 לאיש יחסי הציבור של העיתון "ישראל היום", שבבעלות מקורבו של נתניהו, שלדון אדלסון. לקוחות בולטים אחרים שלו הם המועצה האזורית גוש עציון וראש עיריית ירושלים, ניר ברקת. הוא עבד גם עם הליכוד בבחירות האחרונות, לגיוס תמיכה מהמגזר הדתי־לאומי.

לרנר הוא גם קרוב משפחתו של ארי הרו, שהיה ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה — תפקיד שמתוקפו היה ממונה על פרח לרנר. בשנה שעברה סיים הרו את תפקידו בלשכת נתניהו.

בעבודתם של בני הזוג היו נקודות רבות שנראות משיקות, ומעלות פוטנציאל להצטלבות אינטרסים או ניגוד עניינים לכאורה. למשל, פרח לרנר פעלה נמרצות בכנסת, במסגרת תפקידה, לסיכול "חוק ישראל היום" — הצעת החוק שביקשה למנוע את חלוקתו חינם של העיתון המזוהה עם ראש הממשלה נתניהו. אבי לרנר, מצדו, הוא איש יחסי הציבור של העיתון. לשניהם היה אינטרס משותף לסכל את החוק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ