היועמ"ש החליט לסיים את הבדיקה החוזרת בעניין סילבן שלום

בהודעת משרד המשפטים נכתב כי סירובן של חלק מהנשים למסור עדות במשטרה לא מאפשר להפוך את המידע לכדי ראיות נגד שלום

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט הערב (חמישי) לסיים את הבדיקה החוזרת בעניינו של שר הפנים לשעבר סילבן שלום. בהודעת משרד המשפטים נמסר כי "סירובן הנחרץ של הנשים הרלוונטיות למסור עדות רשמית במשטרה אינו מאפשר להפוך את המידע לכדי ראיות".  

במארס 2014 הגישה מ', ששימשה 15 שנים קודם מזכירה בלשכתו של שלום, תלונה נגדו בעוון ביצוע עבירת מין תוך ניצול מרות. היועמ"ש דאז, יהודה וינשטיין, הורה על פתיחת הליך בדיקה נגד שלום. לאחר שהתפרסם דבר הבדיקה הגיעו למשטרה עדויות נשים נוספות שאמרו כי שלום ביצע הן עבירות מין בעת שהיו כפופות לו. במאי החליט וינשטיין לסגור את התיק בגין התיישנות תלונתה של מ' ולצד סירובן של חלק מהנשים למסור עדות למשטרה או קושי של החוקרים לאתרן. 

סילבן שלום במשרד ראש הממשלה, בשנה שעברהצילום: עמית שאבי

בדצמבר 2015 פורסמה ב"הארץ" עדותה של עובדת לשעבר של שלום שאף הוצגה למשטרה. העובדת סיפרה על מסכת הטרדות ונגיעות שנמשכה לדבריה יותר משנה, אך היא סירבה להגיש נגדו תלונה. בעקבות הפרסום ופנייתן של חברות כנסת, הורה וינשטיין על חידוש הבדיקה. המשטרה פעלה לאיתור נשים נוספות שנטען כי נפגעו מעבירות המין, ערכה תשאולים לכמה נשים שעניינן לא נבדק בשעתו, וכן פנו שוב לחלק מן הנשים שעניינן כבר נבחן במסגרת הבדיקה הקודמת.

בישיבה שהתקיימה בפני היועמ"ש הנוכחי מנדלבליט, עדכן ראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב מני יצחקי, כי חלק מהנשים לא אותרו, ולחלק לא היתה עילה לפנות נוכח טיב המידע בעניינן. לדבריו, חלק מהנשים כלל לא אישרו את הטענות, חלקן לא שללו את הטענות - אך סירבו באופן נחרץ למסור עדות רשמית במשטרה. כמו כן, על חלק מהמקרים חלה התיישנות.

מממצאי בדיקת המשטרה נבחנו על ידי פרקליטות מחוז תל אביב ופרקליט המדינה, שהמליצו גם הם על סיום הבדיקה. לדבריהם, פעולות הבדיקה הרבות והמגוונות שנערכו לא הניבו תשתית ראייתית לחקירה פלילית. היועמ"ש החליט לאמץ את ההחלטה, והודעה בנושא נמסרה הערב לשלום. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ