במוקד הבדיקה החדשה בעניין נתניהו – כספים שקיבל מאנשי עסקים זרים אחרי 2009

בחדשות 2 דווח שהמשטרה בודקת העברות כספים שבוצעו לאחר שובו של נתניהו לתפקיד רה"מ לפני שבע שנים. נתניהו: "בכל פעם שאני בביקור היסטורי בחו"ל יש דיבורים על חקירה. זה שטויות"

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בכנסת, בחודש שעבר
יניב קובוביץ

בדיקת המשטרה בפרשה החדשה בעניינו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עוסקת בכספים שקיבל לכאורה מאנשי עסקים זרים – כך דווח הערב (שני) בחדשות ערוץ 2. לפי הפרסום, העברות הכספים שנבדקות התבצעו לאחר שובו של נתניהו לראשות הממשלה ב-2009. את הבדיקה מנהל צוות מצומצם של חוקרי משטרה ופרקליטים.

לפי הדיווח, הבדיקה אינה מוגבלת לישראל ומחייבת חיקורי דין בחו"ל. אף שרשמית ראשי מערכת אכיפת החוק מכנים את איסוף המידע בפרשה "בדיקה", בפועל מדובר בחקירה לכל דבר וננקטים כל הצעדים המקובלים מלבד זימון חשודים להיחקר. בתשובה לשאלות עיתונאים, בטיסתו מאנטבה לניירובי, אמר הערב נתניהו: "בכל פעם שאני יוצא לביקור היסטורי בחו״ל יש דיבורים על חקירה. זה שטויות".

בחודש שעבר חשף העיתונאי גידי וייץ ב"הארץ" כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מקיים מזה שבועות דיונים אינטנסיביים בחומרים הקשורים לנתניהו. בדיונים משתתפים בכירים בפרקליטות ולעתים ראשי אגף החקירות במשטרה, ומוצגים בהם חומרים שנאספו כדי לבחון אם יש בהם פוטנציאל פלילי.

בניגוד לקודמו בתפקיד יהודה וינשטיין, מנדלבליט מקיים פגישות מועטות משתתפים יחסית בפרשות נתניהו. אנשים הבקיאים בנעשה סיפרו כי מנדלבליט שואף לסיים במהרה את הטיפול בחומרים שנאספו בעניין נתניהו. "ניכרת תכונה בכל הקשור לפרשות ראש הממשלה", אמר מקור המעורה בפרטים.

לאחר החשיפה ב"הארץ" בדבר איסוף החומר נגד נתניהו דיווח ערוץ 2 כי מתקיימת בדיקה בעניין ראש הממשלה ביחידה להב 433, בדיקה בנושא שמתווסף לשלוש הפרשות הנידונות – מעונות ראש הממשלה, ביבי-טורס ומימרן. בערוץ 10 דווח אז כי "הגיע מידע חדש בנושאים רבים. מידע מאוד עמוק, אמין ומגובה".

בסוף מאי המליצה המשטרה להעמיד לדין את רעייתו של נתניהו, שרה, בגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בשלושה מקרים, במסגרת פרשת מעונות ראש הממשלה. כמה ימים לפני כן חודשה הבדיקה בדבר מימון טיסותיהם של נתניהו ובני משפחתו בהיותו שר האוצר, לאחר שדו"ח מבקר המדינה בפרשה קבע כי התנהלותם מעלה "חשש למימונים כפולים, הסטת מימונים" ו"שימוש של משפחת נתניהו בנקודות בונוס של המדינה, שנוצלו לכאורה לנסיעות פרטיות". בנוסף, נבדקו קשריו של נתניהו עם איש העסקים הצרפתי ארנו מימרן, שתרם לו בעבר ומואשם כעת בהונאת ענק בארצו. תחקיר "הארץ" והאתר הצרפתי "מדיהפארט" העלה כי מימרן מימן בעבור נתניהו ובני משפחתו חופשות. בעת משפטו סיפר מימרן כי העביר לנתניהו מיליון אירו למימון מסע בחירות, אך בהמשך חזר בו וטען כי הסכום היה קטן בהרבה והועבר כאשר נתניהו היה אזרח פרטי.

מלבד זאת זכו שניים מעובדי משרד ראש הממשלה, מני נפתלי וגיא אליהו, בתביעות שהגישו לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים בטענה להעסקה פוגענית. לשניים נפסקו פיצויים בסך כ-300 אלף שקלים, ובית הדין קבע כי היו נתונים ל"השפלות והתפרצויות זעם" מצד שרה נתניהו כשעבדו במעון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ