משפחת אלאור אזריה לתביעה: אתם תופרים לו תיק

התביעה דרשה לגנות את דבריו של האב: "הדברים הם הסתה". השופטים הכריזו כי אם ההתנהגות תישנה המשפחה תורחק. במשפט הוסכם להעניק למזיז הסכין חיסיון מפני הפללה עצמית בעת עדותו

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אוחנה בבית הדין הצבאי, היום
גילי כהן

עימות פרץ היום (שלישי) אחר הצהריים במשפטו של אלאור אזריה שירה במחבל הפלסטיני הפצוע. אביו של אזריה, צ'רלי, התפרץ באולם וקרא לעבר התביעה: "בחיים לא ראיתי התנהלות כזו. זה דבר מושחת - שקרנים. מנסים בכל הכוח לתפור תיק. זו תפירת תיק, ריבונו של עולם. רוצים להכניס אותו לבית סוהר על פעולה מבצעית".

אביו של אזריה המשיך ואמר: "אני סומך על מערכת המשפט ומבקש משפט צדק,אבל אני לא מרגיש שזה משפט צדק. מישהו מושך בחוטים והתביעה צריכה כבר לרדת מהעץ שעליו הם עולים".

התובע, סא"ל נדב ויסמן, דרש מבית הדין לגנות את דבריו של אביו של אזריה ואת התנהגותו. "אין דבר יותר חמור לומר לתובע מזה שהוא תופר תיק. אם אני באולם וצריך לשמוע את זה, זה חמור מאוד. נדרש הרבה קור רוח כדי להמשיך לנהל את המשפט היום עם כאלה אמירות, שהן בגדר הסתה".

ראש הרכב השופטים, אל"מ מאיה הלר, הגיבה לדברים: "התלבטנו אם חרף העובדה שהתובע לא ביקש זאת, עלינו להרחיק באופן מיידי את בני משפחתו של הנאשם אשר נטלו חלק בדברי הסתה באולם הדיונים, אך בשל התחייבות צוות ההגנה לפיה הדברים לא ישנו, החלטנו בזאת הפעם לא לעשות כן. ואולם, להבא לא תינתן התראה בעניין זה, ובמידת הצורך יורחקו אנשים אשר יקחו חלק פעיל בהסתה כנגד התביעה הצבאית באולם הדיונים ואף ממתחם בית הדין בכלל".

עו"ד אילן כ"ץ הגיב בשם האב כי "אין לנו שום טענה אישית כלפי התביעה. זה לא היה כל כך דרמטי כמו שזה נשמע כרגע מהתביעה. המשפחה דיברה בדם ליבה שהתביעה מנסה לתפור תיק לבן שלה".

לפני העימות העיד עופר אוחנה, החובש שנכח באירוע ודיבר עם אביו של אזריה ביום לאחר הרצח. אוחנה אמר כי הוא סרב לענות על שאלה בחקירת מצ"ח הנוגעת לתוכן השיחה עם האב מחשש שרוצים להפלילו. סנגוריו ביקשו להעניק לו חיסיון מפני הפללה עצמית בעת עדותו, והתביעה הצבאית לא התנגדה אך ביקשה שהעד יבקש, אם ירצה, להימנע מתשובה לשאלה מחשש כזה. לפי עדותו במצ"ח, אוחנה סרב לענות על שאלה שנגעה לתוכן השיחה עם האב, וכשנשאל מדוע, השיב אוחנה כי "הוא לא רוצה". אוחנה נשאל על ידי התובע, עו"ד וייסמן, מדוע סירב לענות על תוכן השיחה, וענה כי הוא לא מרגיש שמנסים להגיע לחקר האמת אלא להפליל את החייל ואותו.

מהתכתבות הוואטאספ בין השניים עולה כי אביו של אזריה פנה אל אוחנה בשעה שתיים בצהריים, כאשר האב ביקש את מספרו של ברוך מרזל. אוחנה אמר כי מרבית ההתכתבות הן הודעות שקיבל מקבוצות מסוימות, העתיק ושלח לאביו של אזריה. אוחנה מציין כי שוחח בטלפון עם אביו של אזריה ביום האירוע, ושניהל גם שיחת ועידה עם אזריה עצמו. אוחנה נחקר על כך במצ"ח, ואמר כי הקליט את השיחה, אך זו נמחקה באמצעות אפליקציית מחיקת השיחות.

אוחנה נשאל בנוגע לקירוב הסכין למחבל הפצוע, כפי שנראה באחד הסרטונים, אך סרב לפרט. "נחקרתי במשטרת ישראל תחת אזהרה, ולכן אני לא יודע אם אני יכול לענות על כך", אמר. בהמשך אמר אוחנה כי כשראה שהאמבולנס מזיז את הסכין, ושהוא יודע שצריך להוציא אמבולנס נוסף, "קירב את הסכין לזירה, על מנת שלא תדרדר עוד עשרים מטר, ושוב הערבים יגידו שחיילי צה"ל רצחו חף מפשע ללא סכין".

עוד שאל התובע את אוחנה מדוע לא התייחס למטען שלדבריהם חששו כי היה על גופו של המחבל. אוחנה השיב כי "אני לא נמצא בתנאי מעבדה. באותו רגע מה שעומד מול עיניי זה הסכין ולכן התעכבתי על הסכין". אוחנה הוסיף כי לא תיעד מחבל שהיה עליו מטען. "אני לא חבלן, אני מתעד את המחבל כפי שהוא. כל מחבל, ומפגע, בזירת פיגוע, גם על פי הנחיות מד"א וגם על פי הנחיות הצבא, מהווה סכנה ממשית גם מבחינת החזקת אמל"ח וגם מבחינת סיכוי להמשיך את הפיגוע שלו, עד להגעת חבלן".

בתגובה אמר התובע כי "אני חושב שכל טענת המטען היא פיקציה", והוסיף: "זה לא היה מעולם, אתם לא חשבתם מעולם, ולכן לא התרעת בפני אף אחד, לא בסרטון שאתה מסכם את האירוע, ולא בפני אנשי חיל הרפואה, לא בפני המג"ד, לא בפני המח"ט, כי אתה לרגע לא האמנת שיש מטען על גופו של המחבל הזה".

אלאור אזריה בבית הדין הצבאי ביפו, בשבוע שעברצילום: דודו בכר

אוחנה תיאר כי כשהיה בשטח, שאל את החיילים מי היה החייל שירה. "אמרתי לאלאור, שהוא לא מאמין, אבל אם ינסו לקחת אותך לחקירה, אני יכול לדאוג שיעזור לך עורך דין מארגון חוננו, וקח את הטלפון שלי". התובע שאל את אוחנה לגבי תוכן השיחה עם אזריה והאב, עליה סירב לענות במצ"ח בעבר. התובע הציג חלק בעדותו של אזריה, לפיה הוא זוכר שבשיחה הזו נאמר לו לגבי הזזת היד של המחבל. אוחנה השיב: "אני לא זוכר שאמרתי לו כזה דבר. התייחסתי לזה שבמידה ויחקרו אותו, שאני יכול לסייע לו עם עורך דין. אני מרגיש חובה לעשות את זה כי אני רואה מה עושים ארגוני שמאל קיצוניים וערבים בכל אירוע, ולכן חשוב לי שבמידה וייחקר, אז שיהיה לו ייעוץ משפטי".

לשאלת אם בית הדין בנוגע לשיחת הוועידה שהתנהלה, ענה אוחנה כי הוא "לא זוכר שדיבר על פרטי המקרה, אלא רק שהם צריכים עורך דין. ושאני יכול לסייע לו דרך ארגון חוננו. אני לא זוכר שהתייחסתי למשהו כזה".

התובע טען בפני אוחנה: "הדפת את הסכין בשטח, ואחר כך אמרת לאלאור אזריה כי המחבל ניסה להזיז את היד לסכין, ואת זה עשית כדי להדריך את הנאשם בחקירה". אוחנה השיב: "לא היה ולא נברא. כל האירוע הרי צולם. זה היה ברור לכולם איך נראית הזירה ואיך הכל מתועד ומצולם". אוחנה אף ביקש לדחות את עדותו היום בגלל שני הפיגועים שהיו. "אני לא ישן בלילה לצערי", אמר.

לאחר מכן העיד בפני בית הדין חייל נוסף מפלוגתו של אלאור אזריה. החייל טען כי קיבל משימה לאבטח את המחבל, לאחר שמפקד המחלקה אמר שהוא חי ושיש חשש למטען עליו. לטענתו המחבל גסס, והיה במצב קשה מאוד. על פי עדותו של החייל המחבל הזיז את אצבעות ידייו, ואת ראשו.

כשנשאל אם לדעתו המחבל היה מסוכן או לא, השיב: "שלושה חיילים שלי כבר נדקרו, אני לא חששתי ממטען, למרות שהיה חשש כזה בזירה. ברגע שהאזרח צעק שצריך לחכות לחבלן, לקחתי טיפה מרחק מהמחבל".

החייל סיפר כי לפני הירי שוחח עם אזריה, ששאל אותו אם המחבל עדיין חי. "עניתי לו שהמחבל חי, ושיש חשש למטען. אמרתי לו שגם אמור להגיע חבלן, כמו שחבר כיתת הכוננות אמר". על פי עדות החייל, לאחר ששמע את הירי, שמע את המ"פ צועק "מי ירה?". החייל סיפר כי אלאור צעק "הוא דקר חבר שלי".

בשבוע שעבר העיד בדיון במשפט אזריה חוקר מצ"ח, שאמר כי לאחר הירי בוצעה שיחת טלפון בין אוחנה, חובש שנכח באירוע ודמות מוכרת בחברון, לבין אביו של אזריה. במהלך שיחת ווטסאפ בין השניים הציע אוחנה לצ'ארלי, אביו של החייל, לקחת עורך דין טוב. אוחנה מסר בחקירתו כי עשה שיחת ועידה עם החייל ועם אביו. החוקר ציין כי בבדיקת המעבדה לא הצליחו להשיג את ההודעות הקוליות שנשלחו באפליקציה בין אוחנה לבין אב החייל.

התביעה הצבאית במשפט החייל הציגה בחודש שעבר תיעוד נוסף מהאירוע בחברון, שבו נראה אוחנה מציג את הסכין בה השתמש המחבל. בהמשך ניתן לראות כי היא נבעטה לעבר גופת הדוקר, ולדברי התובע, אוחנה עשה זאת.

בדיון בשבוע שעבר הקריא התובע הצבאי חלק מעדותו של חברו של אזריה לפלוגה, תומר, שתיאר בחקירתו כי אזריה "אמר משהו בסגנון שדקרו את חבר שלו, וניסו להרוג אותו, אז גם לו מגיע למות". הוא גם נשאל אם שמע באוזניו את אזריה אומר זאת באופן דומה למפקד הפלוגה, רס"ן תום נעמן, והשיב שכן. חוקר מצ"ח שנכח בדיון אישר כי אלו הדברים שאמר תומר בחקירתו.

בחודש שעבר העיד במשפטו של החייל מפקד הפלוגה שלו, רס"ן תום נעמן, ואמר כי לאחר הירי הוא ראה "את אלאור, עם ידיים על הנשק, הולך לכיוון מערב. ניגשתי אליו ושאלתי אותו 'למה עשית את זה?' הוא ענה לי 'המחבל הזה היה חי, הוא צריך למות'". רס"ן נעמן הוסיף כי "כעסתי עליו שהוא עשה את זה. בעצם בוצע ירי בתוך זירה שאני המפקד שלה, ללא אישורי וללא עדכוני".

לאחר עדותו של מפקד הפלוגה במסגרתה אמר כי לא היתה הצדקה מבצעית לירי שביצע פקודו, הופץ מספרו הסלולארי בקבוצות וואטסאפ של פעילי ימין וברשתות החברתיות והוא קיבל איומים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ