הסמפכ"ל לשעבר ניסים מור מואשם בהטרדות מיניות ובמרמה והפרת אמונים

בכתב האישום נכתב כי ניצב מור כפה על שוטרת מגע מיני ושלח הודעות בעלות אופי מיני לשוטרות זוטרות וצעירות ממנו. לפי הסדר בין מח"ש למור, הוא יודה במיוחס לו וירצה כמה חודשי עבודות שירות

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

סגן המפכ"ל לשעבר, ניצב בדימוס ניסים מור, מואשם בהטרדות מיניות ובמרמה והפרת אמונים. במסגרת הסדר בין המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) למור, הוא יודה במיוחס לו בכתב האישום, ובתמורה ירצה כמה חודשי עבודות שירות.  

כתב האישום, שהוגש היום (שלישי) לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, מייחס למור שלושה מקרים בהם שלח הודעות בעלות אופי מיני לשוטרות זוטרות וצעירות ממנו. לפי האישום, באחד המקרים מור כפה על שוטרת מגע מיני.

באחד המקרים המתוארים בכתב האישום, פנתה למור השוטרת א.א, שבעת המקרה היתה בת 34 ושירתה שנה אחת בארגון. א.א ביקשה ממור לעזור לה בהליך פרוצדורלי במסגרת קורס בו השתתפה. כעבור זמן מה ביקש ממנה מור להיפגש עמה בביתה ולשוחח עמה. לאחר שסיפרה לו על קשיים בחייה, אמר לה מור "תירגעי קצת ובואי שבי לידי", ולאחר מכן שאל "מתי ניפגש, מתי תהיי יותר רצינית? ולא עם הילדים!".

בנובמבר 2014 היו השניים בהלוויה באזור הדרום, שבסיומה שלח מור לא.א הודעה וביקש ממנה לבוא לתחנת הדלק בצומת יד מרדכי, שם חיכה לה. על מנת שלא לעורר תשומת לב, החליף מור את לוחיות הרישוי במכוניתו מהלוחיות המשטרתיות לאזרחיות.

ניסים מור מגיע לחקירה במשרדי מח"ש, בשנה שעברה
ניסים מור מגיע לחקירה במשרדי מח"ש, בשנה שעברה צילום: אמיל סלמן

"בהגיעה לתחנת הדלק, ביקש ממנה הנאשם כי תבוא לחנות ליד רכבו אשר חנה בצד האחורי של תחנת הדלק", נכתב בכתב האישום. "המתלוננת, אשר חששה לשהות ביחידות במחיצת הנאשם, והבינה כי יש בהצעתו משום ניסיון לחתור למגע אינטימי עמה, ניסתה להתחמק בהביעה חוסר נעימות וחשש שמא אנשי משטרה השבים מן הלוויה יבחינו בהם", נכתב. אולם מור המשיך ללחוץ עליה להגיע, עד שהסכימה. מן האישום עולה כי הוא ביקש ממנה להיכנס לרכבו, והיא הסכימה. לאחר מכן ביקש ממנה לסגור את דלת הרכב, וא.א אמרה כי הסיטואציה "אינה נעימה לה".

בשלב זה החל מור להעיר לא.א הערות בעלות אופי מיני כגון "איזה סקסית את" ו"איזה גוף יפה יש לך". בהמשך ביקש שתתן לו את ידה, וכשעשתה זאת מור התקרב אליה, הצמיד את פניו לפניה ונישק אותה בשפתיה, תוך שהוא מחדיר את לשונו לפיה. בתגובה נסוגה א.א לאחור ואמרה למור שוב כי הדבר אינו נעים לה, אך הוא התעלם מתגובתה והוסיף ואמר לה: "איזה שפתיים מתוקות וטעימות יש לך". בהמשך יצאה א.א מהרכב, ולא נעתרה לבקשת מור להישאר עוד כמה דקות.

לכל אורך התקופה נשארו מור וא.א בקשר, תוך כדי שהוא ממשיך לשלוח לה הודעות בעלות אופי מיני ומבקש ממנה להיפגש עמו. בדצמבר 2014 פנתה השוטרת שוב למור בקשר לעזרה בה היתה מעוניינת. מור ידע שאין ביכולתו לעזור לה, אך המשיך להציג בפניה מצג שווא כאילו עוד ניתן לשנות את ההחלטה בהקשרה "וכך לגרום לה להמשיך להיות תלויה בו, כאשר כוונתו לנצל תלות זאת לצורך קידום קשר בעל אופי מיני ביניהם", לפי כתב האישום. 

בכתב האישום מותחת מח"ש ביקורת על התנהגותו של מור. "מעבר לפגיעה הקונקרטית בשוטרת הכפופה על רקע מיני, הפר הנאשם אמונים מול הציבור הרחב, בכך שעשה שימוש בסמכויות שניתנו לו במסגרת תפקידו על מנת לקדם את ענייניו האישיים, לרבות יצירת התנאים שאפשרו קשר עם השוטרת כלפיה בוצעה עבירת המין", נכתב. בנוסף נאמר כי "מדובר בקשרים חריגים שהנאשם יצר ותחזק שלא כדין, בניגוד לחובות ולכללים החלים עליו כעובד ציבור וקצין משטרה בכיר, תוך ניצול מעמדו ותלותן המובנית של השוטרות הזוטרות בקצין במעמדו, תוך יצירת מרחב תמרון מוגבל לשוטרות, שחששו לדחות אותו שמא רגשותיו ייפגעו, כפועל יוצא חסותו המקצועית תאבד להן, ומצבן בארגון יורע בהווה או בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ