ריקו שירזי עתר נגד תנאי כליאתו: "שב"ס נוהג בי בחוסר אנושיות"

ראש ארגון הפשיעה טוען כי מאז רצח בנו שי בחודש מאי הוקשחו תנאי מאסרו בצווים המחודשים מדי חודש. על שירזי - הנמצא בבידוד קבוע - נאסר בין היתר להיפגש או לשוחח עם משפחתו

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

ראש ארגון הפשע ריקו שירזי, המרצה עונש מאסר, טוען בעתירה דחופה שהגיש שלשום (שני) לבית המשפט כי הוא סובל מהקשחה בהגבלות שהוטלו עליו בבית הסוהר, מאז רצח בנו שי בחודש מאי. "שירות בתי הסוהר (שב"ס) נוהג בי באכזריות ובחוסר אנושיות, אני מנותק מהעולם החיצון", כתב שירזי בעתירה.

בדצמבר אשתקד נגזרו על שירזי שמונה שנות מאסר בגין עבירות מס. בנוסף, מואשם שירזי, כחלק מפרשה 512, בשידול לרצח העבריין גיא יחזקאל ב-2003 ולניסיון לרצוח את ראש ארגון הפשע אסי אבוטבול בפראג שנה אחר כך. שירזי מוגדר על ידי המשטרה ראש ארגון פשיעה, ומתוקף זה תנאי כליאתו קשים והוא נמצא תחת הגבלות כבדות. הוא שוהה לבדו בתא בכלא רימונים שבשרון, ומותר לו לצאת לשעה אחת מדי יממה, וגם אז הוא עושה זאת לבד.

שירזי בבית המשפט, בשנה שעברהצילום: דודו בכר

לפני חודשיים נרצח ביריות שי שירזי, בנו הבכור של ריקו שירזי. לשירזי האב נודע על הדבר רק למחרת. מקורות בשב"ס אמרו כי הסיבה היא שהרצח התרחש בשעת לילה והוחלט להמתין לשעות הבוקר. בשב"ס החליטו גם לקבל את דעת המשטרה ולא לאשר לשירזי להשתתף בהלוויית בנו. שירזי פקד את קבר בנו רק כמה שבועות לאחר מכן, מה שגרר ביקורת מצד עורכי דין וח"כ אילן גילאון (מרצ). לטענתם, התנהלות שב"ס בעניין מוגזמת ולא הוגנת. 

לפני רצח בנו, הותר לשירזי להיפגש בני משפחה מדרגה ראשונה שקיבלו את אישור המשטרה ושב"ס, וכן לשוחח עמם בטלפון. אולם, בעקבות מידע מודיעיני שמסרה המשטרה לשב"ס, לפיו שירזי עשוי להורות לאנשיו לנקום על הרצח, הוחלט למנוע ממנו מפגשים ושיחות למעט עם עורכי דינו. 

בעתירה נכתב עוד כי על שירזי הוטלו הגבלות חדשות גם בנושא עישון סיגריות. שירזי, המעשן שלוש קופסאות ביום, נהג לקבל סיגריות מבני משפחתו כאשר ביקרו אותו בכלא, אולם עם ביטול הפגישות, האפשרות היחידה שנותרה לו היא לרכוש סיגריות בבית הסוהר, מה שגורע מתקציבו המוגבל. תוקפם של הצווים להחמרת תנאיו של שירזי הוצאו למשך חודש, אך הם מוארכים שוב עם פקיעתם. 

"ריקו שירזי שרוי מאז הרצח במצב נפשי קשה מאוד", נכתב בעתירה. "מצבו הבריאותי מדורדר, (הוא) ספון בין ארבע קירות, נמצא בבדידות מהעולם החיצון. שב"ס פועל בחוסר רגישות ואכזריות". שירזי צירף  לעתירה את אמירתו של נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק לפיה: "אופייה של חברה נאורה נבחן באופן שבו היא מתייחסת לאסיריה. שכן זאת יש לדעת: האסיר פשע ועל כך נענש כדין. חירותו נשללה ממנו, אך צלם האדם לא נלקח ממנו". 

משב"ס נמסר: "שב"ס פועל באופן מידתי ובהקשר ישיר למידע ולמידת המסוכנות הנשקפת מאסיר כלפי אחרים או לאסיר מצד גורמים המאיימים על שלומו. הצעדים ננקטים לפי הערכת מצב, בתיאום גופים רלוונטיים נוספים, בהתאם לחוק, ובמידת הנדרש באישור בית משפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ