בכירים במשטרה: המפכ"ל פועל להקדים את פרישת ראש אגף החקירות

גורמים בארגון טוענים כי אלשיך מעוניין לאתר מחליף לניצב מני יצחקי מוקדם מהצפוי, על מנת לשקם את אגף החקירות. לדבריהם, המפכ"ל ניסה להביא בעבר לפרישתו ללא הצלחה

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

גורמים בכירים במשטרה טוענים כי המפכ"ל רוני אלשיך פועל להקדים את פרישת ראש אגף חקירות ומודיעין, ניצב מני יצחקי, שאמור לעזוב את שורות המשטרה בעוד מספר חודשים. לדבריהם, המפכ"ל ניסה לבצע את המהלך בעבר, אך היועץ המשפטי לממשלה דאז, יהודה וינשטיין, מנע זאת ממנו.  

על פי גורמים במשטרה ובסביבתו של המפכ"ל, בשבועות האחרונים מנסה אלשיך לאתר מועמד שיחליף את יצחקי, מתוך המשטרה ומחוץ לה. יצחקי צפוי לפרוש בעוד מספר חודשים, אך אלשיך מעוניין להקדים את פרישתו על מנת להתחיל בתהליך שיקום אגף החקירות, הסובל ממלחמה פנימית בתוך הקצונה הבכירה שלו. לדברי הגורמים, אלשיך סבור כי נכון יהיה שראש האגף הבא, הנחשב לאחד מהתפקידים הרגישים ביותר במשטרה, הוא זה שיבצע את "ניקוי האורוות".

יצחקי (מימין) ואלשיך, היום בכנסתצילום: אמיל סלמן

ל"הארץ" נודע כי המפכ"ל יזם מהלך דומה בעבר להחלפתו של יצחקי. מיד עם כניסתו לתפקיד הודיע אלשיך ליועץ המשפטי לממשלה דאז, יהודה וינשטיין, על כוונתו להזיז את ניצב יצחקי מתפקידו. אולם, על פי גורמים בכירים בסביבתו של אלשיך, וינשטיין דרש למנוע את החלפתו של יצחקי מהתפקיד הרגיש.

בשיחה בין השניים הבהיר וינשטיין כי הקדנציה של יצחקי צריכה להימשך לפחות שלוש שנים, וכל ניסיון להפסיקה באמצע יפגע בעבודת המשטרה ובחקירות רגישות ארוכות טווח. באותה תקופה היו בסביבתו של היועץ מי שסברו כי החלפת יצחקי מיד עם כניסת אלשיך לתפקיד עשויה להיתפש על ידי הציבור כניסיון של המפכ"ל לסלק את כל המעורבים בחקירת רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו. 

הגורמים הבהירו כי החלטתו של אלשיך לא התקבלה בעקבות פרסום "מסמך יצחקי" - מסמך סודי שגובש במשטרה ומכיל חומר מודיעיני על חברי כנסת ושרים שכיהנו בכנסת הקודמת. עם זאת, הגורמים סיפרו כי הדלפת דבר קיומו של המסמך שיבשה את תוכניתו של המפכ"ל להקדים את פרישת יצחקי, ופגעה עוד יותר בתדמיתו של אגף החקירות. 

אלשיך ויצחקי הגיעו היום (רביעי) לוועדת הפנים של הכנסת כדי להשיב לשאלות בנוגע למסמך. "אין עלינו לחצים מפוליטיקאים, כל הלחצים הם של התקשורת", אמר המפכ"ל. אלשיך רמז בדיון כי מח"ש חוקרת את הדלפת המסמך, ואמר כי תפקידו של המסמך הוא "בדיוק הפוך מכפי שהוצג בתקשורת".

לדבריו, המסמך נוצר למקרה ש"למשטרה הגיע מידע מהותי והוא לא הגיע מיד ליועץ (היועמ"ש) – כי זה ארגון גדול". אלשיך הוסיף כי "תפקידו של ראש אגף החקירות הוא לוודא שאם יש מידע כזה, שהוא יגיע מיד לפרקליטות המדינה וליועץ". המפכ"ל גיבה את יצחקי ואמר עוד כי שוכנע "מעל לכל ספק סביר כי המסמך נועד לצורכי בקרה".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי "המשטרה לא נוהגת לנהל את מינויי הקצינים הבכירים בתקשורת, וככל שיהיו כאלה, הרי שהם יפורסמו לציבור בשקיפות. נדגיש, כי כבר בעבר נאמר כי היועמ"ש לא התערב בשום מינוי שמשטרת ישראל ביצעה או תכננה בשום דרג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ