בג"ץ אישר להרוס את ביתו של אדם שסייע למחבלים שביצעו את הפיגוע בשער שכם

ביתו של בלאל אבו זיד, שסיפק את כלי הנשק לפיגוע שבו נהרגה הדר כהן יהרס אף שגרים בו שני אחיו הקטינים. המשנה לנשיאת בית המשפט העליון: "אין ישראל יכולה לשבת בחיבוק ידיים אל מול העומדים עלינו לכלותנו"

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

שופטי בג"צ אישרו הבוקר להרוס את ביתו של אדם שסייע למחבלים שביצעו את הפיגוע בו נרצחה שוטרת משמר הגבול הדר כהן ונפצעו שני שוטרים נוספים. הפיגוע אירע בפברואר השנה באזור שער שכם בירושלים. שלושת המחבלים שביצעו את הפיגוע נהרגו במהלכו ובתיהם נהרסו. בהמשך נלכד בלאל אבו זיד, שהודה בחקירותיו כי סיפק למחבלים את הרובה ששימש אותם וסייע להם להגיע לזירת הפיגוע.

שר הביטחון דאז, משה (בוגי) יעלון, הוציא צו להריסת ביתו של אבו זיד בכפר קיביה שבנפת רמאללה. נגד הצו הזה עתר אביו של אבו זיד, באמצעות המוקד להגנת הפרט ועו"ד גבי לסקי. בעתירה נטען כי הריסה תפגע בזכויותיהם של אחיו הקטינים של אבו זיד, בני 8 ו-14, המתגוררים בבית. בעתירה נטען גם כי ההחלטה להרוס בית של אדם שלא השתתף בפועל בפיגוע היא שינוי מהמדיניות הנהוגה. בנוסף עתר נגד ההריסה גם בעליה של מסגריה שנמצאת בקומה התחתונה של המבנה המיועד להריסה וחושש מפגיעה בעסק שלו. לסקי הגישה גם בקשה להגדלת הרכב השופטים, כדי לקיים דיון עקרוני בסוגייה. בבקשה הצביעה לסקי על אמירות של שופטים שונים בבית המשפט העליון נגד מדיניות הריסת הבתים. אך נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, דחתה את הבקשה.

השופטים דחו את העתירות וקבעו כי אבו זיד מילא תפקיד מכריע בפיגוע. "אף כי מדובר באמצעי הרתעתי ולא עונשי... הפגיעה בבני משפחה, לרבות קטינים, שאינם חשודים בפעילות טרור כשלעצמה היא ברורה", כתב המשנה לנשאית בית המשפט העליון, השופט אליקים רובינשטיין אך בהמשך הוא קבע כי מחוות הדעת שהגיש השב"כ עולה כי מדיניות הריסת הבתים אכן מרתיעה מחבלים עתידיים.

רובינשטיין הוסיף כי הוא כותב את פסק הדין תוך כדי שנודע לו על רציחתה של הלל יפה אריאל בקרית ארבע ותוך כדי הלוויתו של מיכאל מרק. "כשאר מדינות העולם החפצות חיים, אין ישראל יכולה לשבת בחיבוק ידיים אל מול העומדים עלינו לכלותנו. מכאן, משמצאו גורמי הביטחון, לאחר בדיקה קפדנית ומתמשכת, כי אמצעי מסוים – שאינו פוגע בחיי אדם אלא ברכוש, מבלי להקל בו ראש – מרתיע ומביא להצלת חיי אדם, סבורני כי חרף הקושי הכרוך בו, לא לנו לקבוע כי אמצעי זה אסור כשלעצמו", נכתב בפסק הדין. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ