28 שנות מאסר לגבר שרצח את אשתו וערף את ראשה

על הנאשם לא נגזר מאסר עולם בשל קביעת השופטים כי האיש, עובד שב"ס בעברו, סבל ממחלה נפשית בעת ביצוע העבירה, אך לא כזו שתביא אותו ל"חוסר יכולת של ממש להבין את אשר הוא עושה"

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלמוג בן זכרי

בית המשפט המחוזי גזר היום (ראשון) 28 שנות מאסר בפועל ושנתיים מאסר על תנאי על עובד שירות בתי הסוהר (שב"ס) לשעבר, שהורשע ברצח אישתו וביצוע מעשה מגונה בגופתה. על הנאשם לא נגזר מאסר עולם בשל קביעת השופטים כי הוא סבל ממחלה נפשית בעת ביצוע העבירה, אך לא כזו שתביא אותו ל"חוסר יכולת של ממש להבין את אשר הוא עושה". 

במאי 2012 רצח הנאשם את אשתו, ערף את ראשה וקבר אותו באתר בנייה בבאר שבע. לפי כתב האישום, בני הזוג התגוררו בעיר עם שלושת ילדיהם. הרצח בוצע בזמן שהילדים ישנו בבית, כשהנאשם לקח סכין מהמטבח ודקר את אשתו עד שהתמוטטה. לאחר מותה, ביצע הנאשם בגופתה מעשה מגונה ולאחר מכן ערף את ראשה והכניס אותו לשקית ניילון. בהמשך, שטף הנאשם את הסכין והשיב אותה למקומה במגירה ואז נסע לאתר בנייה הסמוך למכללת קיי בעיר וקבר את ראשה של אשתו. 

זירת הרצח בבאר שבע, ב-2012צילום: אליהו הרשקוביץ

מפרוטוקול הכרעת הדין עולה כי הנאשם עבר מספר בדיקות פסיכיאטריות — שממצאיהן היו סותרים. על רקע חוות הדעת המגוונות, קבעו השופטים אריאל חזק, אלון אינפלד וחני סלוטקי כי המחלה הנפשית "גרמה להגבלה במידה ניכרת של יכולתו של הנאשם... להבין את אשר הוא עשה, או את הפסול שבמעשהו או להימנע מעשייתו". 

עוד עולה מהפרוטוקול הנאשם אמר לוועדת הפסיכיאטרים שהוא חשד שאשתו ניהלה רומן עם עובד שב"ס אחר והסביר שכאשר הסוהר הנוסף "שם מוסיקה שמדברת על אהבה, אז הרגשתי שהוא מקדיש את השיר הזה לאשתי, הרגשתי שהוא לוקח לי את אשתי". במקרה אחר הוא סיפר למומחים מטעם ההגנה כי הוא היה בטוח שהמאהב של אשתו התקין לו תוכנת מעקב בטלפון, כדי שיוכל לדעת כמה הנאשם רחוק מביתו, וכך יוכל להיפגש עם אשתו. החשש מתוכנת המעקב בטלפון קיבל תימוכין ממפקד קורס המש"קים בו השתתף הנאשם לפני הרצח. על פי עדותו, הנאשם סיפר לו כי הוא פנה אל חברת "פלאפון", ונציגת השירות אמרה לו כי יתכן וקיימת תוכנה לא ברורה במכשיר. הנאשם שאל את מפקד הקורס אם דבר כזה אפשרי, ושאל האם ייתכן שחניכים בקורס שמו לו את הווירוס בטלפון.

על פי עדותו של הסוהר בו חשד הנאשם, באחד הימים כשישבו בכיתה בקורס המש"קים והסוהר כתב מסרון בטלפון, ביקש ממנו הנאשם לראות את מספר הטלפון שיש בהודעות. "אמרתי לו למה אתה צריך את זה", סיפר הסוהר. "הוא אמר שהוא צריך את זה, אמרתי לו סליחה אתה לא יכול לראות את מספר הטלפון, הוא אמר לי 'תן לי רק לראות'. אמרתי לו שזה לא יפה שאתה מחטט לי בטלפון".

בכתב האישום ייחסה הפרקליטות לנאשם עבירות של רצח, מעשה מגונה ושיבוש הליכי משפט. עורך דינו לשעבר מטעם הסנגוריה הציבורית, תומר אוריינוב, טען כי החוק על מעשה מגונה, מתכוון ל"אדם" בעת ביצוע המעשה. לטענתו, כיוון שהנרצחת לא הייתה בחיים — אין החוק מתכוון למקרים אלו. השופטים דחו טענה זו, ושופט הכרעת הדין, מרדכי לוי, נימק את החלטתו בכך שטענתו של הסנגור "נסמכת על פרשנות מילולית, דווקנית וצרה של המונח 'אדם'".

עם זאת, השופטים זיכו את הנאשם מעבירת שיבוש הליכי משפט, שיוחסה לו בעקבות הטמנת ראשה של אשתו בחול. כמו כן, בית המשפט אסר על פרסום שמו של הנאשם כדי להגן על הילדים. יש לציין כי שמו פורסם מתחילת הדרך הפלילית, וההחלטה עוררה את זעמה של משפחת הנרצחת, שטענה כי זה מתן פרס לפושע.

עו״ד עלי אבו-לבן מהסניגוריה הציבורית אמר בתגובה לגזר הדין: ״מדובר באירוע טראגי וקשה. לאור מצבו הנפשי של הנאשם, קבע בית המשפט בעניינו ענישה מופחתת בגין הרשעתו בעבירת הרצח. אנו נלמד את הכרעת הדין בנוגע למידת אחריותו ואת גזר הדין לעניין העונש ונבחן את צעדינו בימים הקרובים״. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ