עיריית ת"א תובעת את פייסבוק, גוגל ושני בלוגרים בשל הכפשת עובדים סוציאליים

לפי התביעה, החברות אינן פועלות להסיר פרסומי דיבה של הבלוגרים לורי שם טוב ומוטי לייבל. באחד הבלוגים מפורסמים דרך קבע ובניגוד לחוק פרטים אישיים של נפגעות תקיפה מינית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין עיריית תל אביב

עיריית תל אביב-יפו ושמונה עובדים סוציאליים הגישו ביום ראשון תביעה נגד שני בלוגרים, מוטי לייבל ולורי שם טוב, שלטענתם מכפישים בקביעות את מערכת המשפט והרווחה, ונגד החברות פייסבוקגוגל, וורדפרס, שלטענתם אינן פועלות כדין על מנת להסיר פרסומי דיבה שמפרסמים שני הבלוגרים. 

העירייה והעובדים הסוציאליים דורשים מבית המשפט השלום בתל אביב להוציא צווים שיורו לחברות "להסיר את כל אתרי האינטרנט ופרופילי הפייסבוק המכפישים את שמם של התובעים". בנוסף, הם דורשים מבית המשפט להוציא צו מניעה שיורה על הנתבעים "לחדול מפרסום לשון הרע, הטרדה מינית, פגיעה בפרטיות ועוד, אודות התובעים ברשת האינטרנט".

שם טוב ולייבל מוכרים כדמויות מרכזיות במאבק ברשויות הרווחה ובעובדים סוציאליים הפועלים להוצאת ילדים מבתיהם. בעירייה טוענים כי השניים מפעילים מספר חשבונות פייסבוק ובלוגים, המותחים ביקורת חריפה על שופטים ועובדי רווחה, כולל אזכור שמותיהם ופרטים אישיים נוספים. בבלוגים של השניים מופנים ביטויים חריפים וקללות כנגד אנשי מקצוע ממערכת המשפט והרווחה. בין היתר, עובדים סוציאליים מכונים שם "חולי נפש", "זונות", "פני הרשע הטהור" ועוד. 

שיימינג לעובדים הסוציאלים

על פי נתונים רשמיים של איגוד העובדים הסוציאליים, בשנת 2015 הוגשו 200 תלונות למשטרה על הכפשות כלפי עובדים סוציאליים ברשת. הפרסומים נגד דניאלה (שם בדוי), עובדת סוציאלית ממרכז הארץ, החלו לאחר שנדרשה לפעול לסייע לילדים שסבלו מהתעללות והזנחה. דניאלה מספרת כי לאחר שתוכנית הטיפול שלה התקבלה בהתנגדות גורפת של המשפחה, היא נאלצה לפנות לקבלת אישור בית משפט להוצאת הילדים מהבית. "המשפחה הודיעה לי בכעס שאני עוד אשמע ממנה", אמרה. 

דניאלה הושמצה בפייסבוק ובבלוגים. "פרצו לחשבון הפייסבוק שלי", היא אומרת. הוציאו משם תמונות אישיות שלי ופרסמו אותן. כתבו פרטים אישיים על חיי, תוך סילופים שונים והציגו אותי באור מאוד שלילי ופוגעני, תוך התייחסות למידותיי, ניסיונות לייחס לי דברים פליליים שלא היו ולא נבראו, רובם אגב על רקע מיני, תוך הסתה קשה, כשהם מכנים אותי 'חוטפת תינוקת' ו'סוחרת ילדים'".

לדבריה, הפרסומים אודותיה השפיעו עליה באופן קשה. היא סגרה את חשבון הפייסבוק וחששה מהתנכלות. "נאלצתי להוריד את שמי מתיבת הדואר", היא אומרת. "נאלצתי להסביר למשפחות אחרות שאני מטפלת בהן ונחשפו לפרסומים האלה שאני לא כזאת. אנשים שלא הייתי איתם בקשר במשך שנים פתאום יצרו קשר, כי שמעו או התוודעו למה שנכתב עליי".

לדברי יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, צפרא דוויק, "התביעה שהגישה עיריית ת"א נגד שני הבלוגרים צריכה להיות מוגשת כמעט על ידי כל רשות מקומית בארץ, שכן הם מכפישים ומשמיצים עובדים סוציאליים בכל מקום ובכל יישוב, רק בגלל שהם עושים עבודה נאמנה ומקצועית. גם גוגל ופייסבוק אינם יכולים לטמון ידם בצלחת, שכן הם מהווים פלטפורמה לאותם מסיתים".

המשטרה לא אוכפת 

כתב התביעה מערער על היותם של שם טוב ולייבל עיתונאים, אולם יש לציין כי השניים נושאים בתעודת עיתונאי מטעם לשכת העיתונות הממשלתית. "הנתבעים רואים בעצמם מעין עיתונאים", נכתב בתביעה, "אלא שלשון פרסומיהם כוללת ביטויים מיניים ארסיים, התעמרות, והתקפה גסה על יריביהם ובני משפחות של יריביהם. הנתבעים אינם 'לוחמי צדק' ו/או 'עיתונאים המבקשים את חקר האמת'; מדובר במי שנוהלו כנגדם תיקים בבתי המשפט השונים ואשר חויבו בלשון הרע, ונפתחו על שמם תיקי הוצאה לפועל, הכל בשל פעולותיהם הקשות והפוגעניות כנגד כל מי שמתנגד לדרכם".

בנוסף לביוש והשפלת עובדים סוציאלים, לפי כתב התביעה, שם טוב גם מפעילה בלוג אשר חושף דרך קבע פרטים אישיים של נפגעות תקיפה מינית, בניגוד לחוק האוסר בפירוש על פרסום פרטים אלו. תחת השם הבדוי אילנה סתיו, היא מכפישה חברות כנסת, עיתונאיות ויוזמות פמיניסטיות - ומרבה בקללות ואיומים. 

בינואר פנתה ח"כ מיכל רוזין (מרצ) לשר לביטחון פנים גלעד ארדן והתלוננה על פרסום תמונות קורבן תקיפה מינית בבלוג של שם טוב, למרות צו איסור פרסום שהוצא בעניין. לדבריה, על אף שהוגשה תלונה למשטרת תל אביב ארבעה חודשים קודם לכן – התמונות טרם הוסרו מהאינטרנט. "הדבר מהווה הפרה חריפה ומתמשכת של צו איסור הפרסום", כתבה רוזין לארדן, "הפגיעה רק הולכת ומחמירה בכל יום שעובר בו התמונות הללו נותרות זמינות לעיני כל ברשת". ארדן ענה לפנייתה כי אין ביכולתה של יחידת הסייבר במשטרה להסיר את התכנים, "אך היא פועלת במישור זה". בהמשך יזמה רוזין דיון בוועדת חוקה, חוק ומשפט על יישום ואכיפת החוק הקובע כי אסור לפרסם פרטים מזהים של נפגעי עבירות מין. לדברי רוזין, בדיון הודו גורמי האכיפה כי טרם הפעילו ענישה לפי החוק. "חמור מכך, התרשמתי כי קיימת גם העלמת עין מתופעת ההדלפות מתוך מנגנון האכיפה עצמו", הוסיפה. 

מגוגל נמסר כי אינה שולטת בתוכן של אתרים שמופיעים בתוצאות החיפוש. "תוצאות החיפוש שלנו משקפות את מה שנמצא ברשת. אנחנו מציעים ייעוץ ומקורות שמסבירים כיצד להסיר תוכן מהרשת ולסייע לנהל את המוניטין ברשת". עד היום, גוגל העולמית הסירה מאות אלפי קישורים ממנוע החיפוש שלה. זאת, מאז שבית הדין האירופי לצדק קבע ב–2014 כי מנועי החיפוש הם שיחליטו איזה תוכן ראוי להסרה בשם "הזכות להישכח" באינטרנט. גם בישראל הודתה גוגל כי הסירה תוצאות חיפוש שנוגעות לאיש עסקים ששימש סוכן כפול של הקג"ב והשב"כ ושמו נאסר בפרסום בהוראת הצנזורה הצבאית. 

מאיגוד הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית נמסר כי מלבד חשיפת שמות נפגעות תקיפה מינית, גם עובדות הארגון הושמצו בפרעות בבלוג של שם טוב. "אנו רואות בחומרה את הנסיונות להלך אימים על קורבנות תקיפה מינית, ואת הניסיונות להשתיקן", מסרו באיגוד. "החשיפה של פרטי הנפגעות והנפגעים, מלבד היותה עבירה פלילית, היא מרושעת וחסרת לב".

מחברת פייסבוק נמסר כי החברה שואפת שמשתמשיה ירגישו בטוחים. "יש לנו מערך של כללי קהילה ברורים שנועדו לעזור לאנשים להבין מה מותר בפייסבוק", מסרו בחברה והוסיפו, "אנחנו קוראים לאנשים להשתמש בכלי הדיווח שלנו אם הם מוצאים תוכן שהם מאמינים שמפר כללים אלו, כדי שנוכל לבחון כל מקרה ולנקוט בפעולה מהירה".

מוטי לייבל אמר בתגובה כי "בתקופה האחרונה החלו עורכי דין ועובדים סוציאליים לבצע אקט של 'שלח לחמך', הם מגישים תביעות משוללות יסוד ושחר בהן מאשימים אותי בפרסומים באתרים אשר אינם שייכים אלי כלל והכתובים בשפה שמעולם לא דמיינתי שיאשימו אותי כמשתמש בה. גם כאן מנסים לתבוע אותי בגין פרסום באתרים אשר אינם קשורים אלי, על פי המידע שיש בידי, ישנם לא מעט שקרים לבית המשפט והם יוכחו במשפט. הדבר יגרור תביעת דיבה נגדית ברגע שתסתיים הסאגה".

מלורי שם טוב טרם התקבלה תגובה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ