חצי שנת מאסר לתושבת נצרת שנופפה בסכין מול שוטרי מג"ב בכוונה להתאבד

לפי האישום, אסראא עאבד שנורתה באוקטובר בתחנה המרכזית בעפולה לא התכוונה לבצע פיגוע. השופטת לא קיבלה את המלצת שירות המבחן להטיל על עאבד, הסובלת מבעיות נפשיות, עבודות שירות

נעה שפיגל
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
נעה שפיגל
ג'קי חורי

בית המשפט גזר היום (שלישי) חצי שנת מאסר בפועל על אסראא עאבד, תושבת נצרת בת 30, שנופפה בסכין לעבר שוטרי מג"ב באוקטובר 2015 בתחנה המרכזית בעפולה ונורתה על ידי כוחות הביטחון שהיו במקום. לפי כתב האישום, עאבד הסובלת מבעיות נפשיות וניסתה להתאבד על ידי ירי של כוחות הביטחון. 

באוקטובר הגיעה עאבד, גרושה ואם לילדה בת 10, לתחנה המרכזית בעפולה והחזיקה סכין באורך של 19 סנטימטרים באופן מאיים וצעקה לשוטרי מג"ב שהיו במקום: "אתם טרוריסטים". שוטרי מג"ב צעקו לה לשמוט את הסכין וכשלא עשתה זאת — ירו בה ופצעו אותה באזור האגן.  בסעיפים של החזקת סכין ואיומים. לפי כתב האישום, היא ניסתה להתאבד כמה פעמים בעבר, בין היתר על רקע מערכת יחסים שהסתיימה. 

זירה בה נורתה אסראא עאבד כשנחשדה בניסיון לבצע פיגוע דקירה בתחנה המרכזית בעפולה, באוקטובר
זירה בה נורתה אסראא עאבד כשנחשדה בניסיון לבצע פיגוע דקירה בתחנה המרכזית בעפולה, באוקטוברצילום: גיל אליהו

בגזר הדין ציינה השופטת דלית שרון־גרין מבית משפט השלום בנצרת את קביעת תסקיר שירות המבחן, שמוגש מטעם משרד הרווחה, לפיה עאבד היא בעלת יכולות קוגנטיביות גבוהות, סיימה את לימודיה בתיכון בהצטיינות, השלימה תואר ראשון בטכניון ומתעדת להתחיל את התואר השני. מאידך מצויין בתסקיר כי מצבה הנפשי "שברירי במיוחד, ולמרות שגדלה במשפחה חמה ותומכת, משברים במערכת היחסים הביאו אותה לבצע מספר ניסיונות אובדניים". התסקיר המליץ להטיל על עאבד מאסר בדרך עבודות שירות, לנוכח עברה הנקי, בעיותיה הנפשיות ועובדת היותה אם לבת. 

בהחלטתה כתבה השופטת שרון־גרין כי ברורים לה הנימוקים של המלצה זו, אך אינה יכולה לאמצה. בין היתר נכתב בתסקיר כי "ענישה התרעתית ומציבת גבולות הינה חיונית על מנת לחדד לאסראא את אחריותה למעשיה והצורך להימנע מהישנותם בעתיד". השופטת כתבה כי להשקפתה, בנסיבות המקרה, מאסר בדרך של עבודות שירות "לא יהווה ענישה הרתעתית ומציבת גבולות".

תיעוד הירי בתחנה המרכזית בעפולה באוקטובר

בנוסף, קבעה השופטת כי על אף שעאבד איננה "פצצה מתקתקת", הרי שלא ניתן "להתעלם מהסכנה הגלומה בה, כאשר לא אחת, מתוך רצון להגשים את שאיפותיה, גרמה סכנה ממשית לציבור מבלי להסס טרם המקרה ואף מבלי להכיר בכך לאחריו". בגזר הדין מוזכר גם אחד מניסיונתיה של עאבד להתאבד על ידי כך ששכרה כלי רכב והתנגשה איתו במשאית. השופטת הזכירה עוד כי עאבד לא הביעה צער או אמפתיה על המעשה בעפולה, "לא נאמרה כל מילת חרטה ולא ניכרה כל תובנה ביחס לחומרת מעשיה". 

בנוסף לחודשי המאסר נגזרו על עאבד גם שישה חודשי מאסר על תנאי וכן תשלום קנס על סך 1,500 שקלים. השופטת אישרה כי עאבד תיכנס למאסר רק בתחילת חודש ספטמבר, וזאת לבקשת סניגורה שהודיע כי הוא שוקל הגשת ערעור. עו"ד ח'אלד אבו אחמד, סניגורה של עאבד, אמר בשיחה ל"הארץ" כי ילמד את גזר הדין וישקול להגיש ערעור. 

מסרטונים שתיעדו את התקרית והופצו לאחר האירוע, ניתן היה לראות כי עאבד נורתה מטווח קרוב, מכמה כלי נשק, בשעה שעמדה ללא נוע. התיעוד גרר ביקורת על התנהלות כוחות הביטחון וח"כים מהרשימה המשותפת וממרצ במקום בהפעלת כוח מופרז. כשבועיים לאחר התקרית, דאז יהודה וינשטיין כי "שימוש בירי לאחר שכבר נמנעה הסכנה לשלמות הגוף או לחיי אדם יהווה חריגה מהוראות הדין". במענה לפניות האגודה לזכויות האזרח ועדאלה הוסיף וינשטיין: "על רקע ריבוי אירועי הטרור באחרונה נדרשת הקפדה יתרה על הוראות הפתיחה באש".

ראש העיר נצרת, עלי סלאם, אמר בתגובה כי גזר הדין הוא תוצאה של לחצים פוליטיים. לדבריו, המשפחה תערער על ההחלטה והוא והעירייה וכל תושבי נצרת תומכים בעאבד ויפעלו על מנת למנוע את מאסרה בפועל ולהביא לזיכויה בסופו של דבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ