המשטרה: קיום מצעד הגאווה ברחוב הראשי בבאר שבע יהווה פגיעה עמוקה ברגשות דת

על רקע התנגדות המשטרה לקיום המצעד בציר התנועה המרכזי בעיר, עתרו מארגני המצעד לבג"ץ. מפקד תחנת ב"ש טען כי התקבלו ידיעות מודיעניות על איום הצפוי למשתתפי המצעד

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

בג"ץ ידון היום בעתירה נגד החלטת משטרת באר שבע שלא לאפשר למצעד הגאווה לעבור בשדרות רגר, אחד הצירים המרכזיים בעיר. את העתירה הגישו הבית הגאה בבאר שבע והאגודה לזכויות האזרח, לאחר שהמשטרה חזרה בה מהאישור העקרוני למעבר המצעד ברחוב הראשי.

בתגובה מקדמית שהגישה המשטרה לעתירה, נכתב כי ההחלטה התקבלה בין היתר בשל חשש לביטחון המשתתפים במצעד, ומשום שבאזור ישנם "מוסדות דת רבים, והדבר עלול להוביל לפגיעה עמוקה ברגשות הדת". מפקד תחנת באר שבע, נצ"מ אפי שימן, אמר אתמול כי התקבלו "ידיעות מודיעיניות לגבי פגיעה קשה בחיי אדם", ולכן הוחלט להסיט את נתיב המצעד — שייערך מחר.

אירוע גאווה בבאר שבע, 2015
אירוע גאווה בבאר שבע, 2015צילום: שחר קינדלר

את האיומים עצמם לא חשף שימן, ואמר כי הם יועברו, "כדו"ח חסוי לבית המשפט, כנדרש על פי החוק". שימן אמר את הדברים בשיחה עם כתבים. הוא הוסיף כי, "יש קשר הדוק וממשי בין הליכה על ציר רגר, לבין הידיעות שהתחילו להיערם על שולחננו". עד כה לא ידוע על מעצרים שבוצעו בעקבות הידיעות שנתקבלו. לשאלה בנושא השיב מפקד התחנה כי אינו יכול לענות בשלב זה האם בוצעו מעצרים והוסיף כי, "הפעילות האופרטיבית לא מסתכמת במעצרים או עיכובים. מבוצעת פעילות מודיעינית ענפה שאני לא יכול לפרט כרגע". לשאלת "הארץ" האם ישנו קשר בין הפרסומים בכלי התקשורת על התנגדותו של רב העיר, יהודה דרעי, לקיום המצעד על שדרות רגר, לבין מועד קבלת הידיעות המודיעיניות אמר שימן, "אני דוחה את זה על הסף. כל העבודה נעשתה במקצועיות וביושרה כדי לשמור על האיזון ועל האינטרס הציבורי". לשאלה כמה פעמים נפגש מפקד התחנה עם הרב, לא השיב שימן. דוברת המשטרה אף דרשה שלא יענה על השאלה והודיעה כי "השאלות נגמרו".

בעתירה שהוגשה אתמול לבג"ץ — ביקשו העותרים לקיים דיון דחוף, שכן המצעד מתוכנן להתקיים ביום חמישי הקרוב. על אף שהעותרים הגישו את בקשתם לקיים את המצעד בשדרות רגר במאי, רק ביום ראשון בערב הודיעה המשטרה לנציגי הבית הגאה כי בעקבות הערכת מצב שנערכה במחוז — הוחלט לבסוף שלא לאשר את התוואי.

בעתירה מצוינת פגישה שהתקיימה באפריל בין עו"ד סמדר בונן נציגת הבית הגאה לבין צביקה כהן, עוזרו של ראש העיר רוביק דנילוביץ'. על פי העתירה, כהן אמר לבונן כי "בבאר שבע אנחנו לא צועדים" והציע שיקיימו אירוע באולם סגור, עוד נכתב כי הוא אמר להם "כאן זה לא תל אביב".

"מצעדי הגאווה הם חלק בלתי נפרד ומתבקש מחירות ההפגנה, יש להם חשיבות גדולה למימוש חירויות וזכויות יסוד של בנות ובני הקהילה, ובשל כך הם נעשים נפוצים יותר ויותר בכל רחבי המדינה ולא רק בערים המרכזיות. בשנים האחרונות התקיימו מצעדים גם בערים נוספות כמו ירושלים וחיפה", כתבו העותרים בעתירתם.

בתגובת המשטרה המקדמית לעתירה נכתב כי, "ההחלטה התקבלה בראש ובראשונה, בשל הסיכון הממשי ברמת הסתברות של ודאות קרובה, לפגיעה בחיי אדם. כמו-כן, נשקלה גם הפגיעה הקשה והמשמעותית בחופש התנועה, התעסוקה ומרקם החיים; וכן העובדה שהתוואי המבוקש חוסם ציר חירום ראשי ומשמעותי המוביל למרכז הרפואי סורוקה הנותן שירות רפואי לתושבי הדרום. לבסוף נשקלה גם העובדה שישנם מוסדות דת רבים באזור בו ביקשו העותרות לצעוד, והדבר עלול להוביל לפגיעה עמוקה ברגשות הדת". למרות טענות המשטרה, מידת ההשפעה של חסימתו של ציר רגר בחלקו הדרומי, כפי שסוכם בתחילה בין הצדדים, צפויה להיות מזערית. עוד נכתב בתגובה כי, "תיאור העותרים כאילו ההחלטה לשנות את המתווה התקבלה בעקבות לחץ של הרב המקומי אינה נכונה. החלטת המשיבה התקבלה מטעמים עניינים... ואין להיענות לניסיונם של העותרים להיתלות בפרסומים שפורסמו בתקשורת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ