הנאשמים בלינץ' במג'דל שמס הורשעו בהריגה ולא ברצח

שני תושבי היישוב הדרוזי, שתקפו פצועים סורים בקיץ שעבר, הורשעו במסגרת הסדר טיעון בהריגה ובחבלה בכוונה מחמירה. בית המשפט סרב לקבל סרטון שהופץ ברשתות החברתיות כראיה

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
נעה שפיגל

בית המשפט המחוזי בנצרת קיבל אתמול הסדר טיעון בעניינם של אמל אבו־סאלח ובשירה מחמוד, שני הנאשמים בלינץ' בפצועים הסורים במג'דל שמס שהתרחש ביוני 2015. במסגרת ההסדר הודו והורשעו השניים בכתב אישום מתוקן ובו עבירות מופחתות. אבו סאלח, הואשם תחילה ברצח ולפי כתב האישום המתוקן הורשע בהריגה, וטווח העונש שלו יקבע בין שמונה שנות מאסר לבקשת התובעת, עו"ד אורית קורין מפרקליטות מחוז הצפון, לבין שבע שנים שביקש סניגורו. מחמוד, שהואשמה גם היא תחילה ברצח, הורשעה בחבלה בכוונה מחמירה וטווח העונש שלה יקבע בין 18-24 חודשי מאסר. היא שוחררה אמש למעצר בית.

הסדר הטיעון נקבע לאחר שבית המשפט הודיע כי לא יקבל את הסרטון שהופץ ברשתות החברתיות ובו לכאורה מופיעים שני הנאשמים כשהם מבצעים את הלינץ' בפצוע הסורי שמת מאוחר יותר מפצעיו. מחמוד לא הודתה במעורבות, ואילו אבו סאלח הודה שהיכה את הפצוע, אולם לא בכוונה להרוג. בשל הקושי הראייתי להוכיח כוונת רצח המדינה הגיעה להסדר.

בית משפט, אילוסטרציהצילום: מוטי מילרוד

על פי כתבי האישום, שני פצועים מסוריה הגיעו לישראל ביוני כשמצבם מוגדר קל. כאשר הגיע האמבולנס לחניון בית המלון "רימונים" בנווה אטי"ב, אחרי שנוסעיו הותקפו במג'דל שמס, ובעוד כוחות הביטחון מגיעים לאזור, החלו להיאסף במקום עשרות אזרחים דרוזים, חלקם רעולי פנים. "ההמון הזועם הסתער על האמבולנס כשבידיו מקלות, שרשראות ברזל ואבנים. נוכח ההסתערות, עזבו הנהג והחובש את האמבולנס, אולם הפרמדיקית נותרה באמבולנס לצד הפצועים הסורים", תואר בכתב האישום.

בהמשך מתואר כי מפקד גדוד 51 מחטיבת גולני וחובש שהיה עמו ירו בתגובה כמה יריות באוויר וכן נזרק רימון הלם. "אלו התריעו את ההמון לשניות ספורות, אשר איפשרו לחלץ את הפרמדיקית מתוך האמבולנס המותקף", נכתב. עוד צוין כי "במהלך חילוץ הפרמדיקית מן האמבולנס נפגע קצין צה"ל בראשו". על מעורבותם של אבו סלאח ומחמוד נכתב בכתב האישום כי לאחר שההמון שלף את הפצועים מהאמבולנס והיכה אותם, "ובעוד ח'ליל מוטל על הקרקע חסר אונים, הצטייד הנאשם בקרש, וחבט בעוצמה, כמה פעמים בפלג גופו העליון של ח'ליל. מיד לאחר מכן נטל הנאשם סלע והטיחו במותנו הימנית של ח'ליל. בד בבד, קרבה הנאשמת אל ח'ליל והטיחה בעוצמה, מספר פעמים, סלע בפלג גופו העליון, זאת בכוונה להטיל בו נכות או מום או לגרום לו לחבלה חמורה".

סניגורה של מחמוד, עו"ד שלומי בלומנפלד, מסר בתגובה ל"הארץ" כי ההסדר ראוי וכי בית המשפט קיבל את טענת ההגנה ורמז באופן מפורש כי הסרטון, שהיה אמור לשמש ראייה במשפט ,לא קביל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ