עתירה לבג"ץ נגד חוק ההדחה: "הרשות המחוקקת לוקחת לעצמה סמכויות שיפוט"

בעתירה נטען כי החוק המאפשר ל-90 חברי כנסת להדיח את עמיתם פוגע בעיקרון הפרדת הרשויות ובזכות לבחור ולהיבחר. הרשימה המשותפת צפויה להצטרף לעתירה

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההצבעה על חוק ההדחה במליאת הכנסת, שלשום
ההצבעה על חוק ההדחה במליאת הכנסת, שלשוםצילום: אוליבייה פיטוסי

עו"ד שחר בן מאיר עתר הבוקר (חמישי) לבג"ץ בדרישה להורות על בטלות החוק שמאפשר לחברי כנסת להדיח את עמיתיהם. החוק אושר בליל רביעי במליאת הכנסת בקריאה שלישית. 

בן מאיר מתמחה בהגשת תביעות ייצוגיות ומגיש בנוסף עתירות לבג"ץ כעותר ציבורי. בעקבות עתירתו נחשפו בעבר הוצאות ראש הממשלה בנימין נתניהו בחו"ל. עוד עתר בן מאיר נגד חלוקת העיתון "ישראל היום" בתקופת בחירות. הרשימה המשותפת צפויה להצטרף לעתירה.

בעתירה נטען כי הפגם המהותי בחוק הוא הפגיעה בעיקרון הפרדת הרשויות באמצעות נטילת סמכויות הנתונות לרשות השופטת והעברתן לרשות המחוקקת. "חוק ההדחה אינו חוקתי שכן הוא מאפשר לשלול מאדם שנבחר כדין כחבר כנסת את מעמדו ככזה ולהדיח אותו לא בדרך של אי בחירה מחדש", כתב בן מאיר והוסיף: "למעשה, הדחה של חבר כנסת פוגעת הן בזכות שלו להיבחר והן בזכות של בוחריו לבחור בו, שכן ההחלטה להדיח אותו משנה את תוצאות הבחירות, וזאת לא בהחלטה של הגוף שבחר, אלא בהחלטה של (חלק) מהגוף שנבחר".

בין היתר צוטט בעתירה ח"כ אלעזר שטרן שאמר בדיון בחוק בוועדת החוקה: "נושא כל-כך מהותי שאנחנו רוצים להחליף בו את בית המשפט העליון, שאנחנו לא מרוצים – ואני אומר את האמת – בית המשפט העליון יכול היה לפתור לנו את הבעיה הזו לפחות במקרה של אותה חברת כנסת לבד ולחסוך מאתנו את הדיון הזה".

בעתירה נכתב כי דברים אלה הם "דוגמה לכך שבגלל שבית המשפט העליון פסק במקרה פרטני (בעניין הדחת חברת הכנסת חנין זועבי, ש"פ) כנגד דעתם של חברים בכנסת, אזי בא חוק ההדחה כדי לקחת סמכות שיפוט מאת בית המשפט העליון ולהעביר אותה לרשות המחוקקת". בהמשך העתירה נכתב: "זה החוק, זו מטרתו, וזו תכליתו - העברת סמכות שיפוט לרשות המחוקקת". 

על פי החוק שאושר, מליאת הכנסת תוכל להדיח ח"כ בגין הסתה לגזענות ותמיכה במאבק מזוין נגד מדינת ישראל, ובלבד שבהדחה יתמכו 90 ח"כים. הליך ההדחה יחל לאחר שעל בקשת ההדחה יחתמו 70 חברי כנסת, מתוכם 10 חברי כנסת שאינם חברים בקואליציה. לא יהיה ניתן להדיח ח"כ בתקופת בחירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ