בניגוד לפסיקת ביהמ"ש: המשטרה מעסיקה מתנדב בעייתי שהתעמר באזרחים

נגד עמירם רז, מתנדב באגף התנועה, הוגשו תלונות רבות על שימוש בלשון בוטה ורישום דו"חות כנקמה. הוא הודח ב-2008 אך שב למשטרה בחלוף ארבע שנים. המשטרה: רז חזר לתפקידי מנהלה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

המשטרה ממשיכה להעסיק מתנדב באגף התנועה על אף פסק דין תקדימי שאסר זאת וקבע כי הוא "פוגע באנשים שלא לצורך". מתלונות שהוגשו נגד האיש, עמירם רז, עלה כי הוא נוהג לפנות לאזרחים בצורה בוטה ובכמה מקרים אף פירט בדו"חות תנועה אירועים שלא התרחשו, כנקמה במי שהתווכח עמו.

בית המשפט לא נוהג להתערב בהפעלת מתנדבים במשטרה ועד כה השאיר את ההחלטה כיצד לנהוג בהם בידי מדור המשמעת של הארגון. אולם, בפסיקה חריגה שקיבל שופט בית משפט השלום אביטל חן ב-2008 נדרשה המשטרה להדיח מיד את רז עקב התלונות הרבות, ובהן זו של אשה שהעידה כי רז קילל אותה.  

"זה זמן רב מתאפק בית משפט זה מלהעלות על הכתב את תלונותיהם של האזרחים בעניינו של מר רז ואולם, לעניין זה יש לשים סוף", כתב בזמנו השופט חן וציין כי אזרחים העלו טענות קשות ביותר על התנהגותו של המתנדב. "לא מדובר בפרחחים אשר התגרו בשוטר, לא מדובר בעבריינים מועדים, אלא באזרחים מן השורה וייתכן שחלקם אף חטאו בעבירת תנועה זו או אחרת".

"בן אדם זה אינו מבין את תפקידו, אינו מבין את מעמדו ופוגע באנשים שלא לצורך על ימין ושמאל", כתב השופט חן בהחלטתו. "הנני מודיע בזאת כי לא אדון יותר בתיקים בהם מופיע מר רז כעד או שנרשמו על ידי מר רז בכל צורה שהיא. מעולם לא נכתבו שורות כאלה על ידי ב-11 שנות שיפוט ואולם, אין אפשרות יותר לעבור לסדר היום על עלבון הציבור. אני מקווה כי יובן לעיני כל קורא שהדברים חמורים מאד גם בעיניי. משטרת ישראל תשים לדבר הזה סוף ותחדל מלהעסיק את רז כמתנדב בשורותיה. בית משפט זה יודע כי אין לו שום סמכות להורות למשטרת ישראל לחדול מלהעסיק בשורותיה מתנדב, ואולם, בעניין הזה - כלו כל הקיצים".

על אף שפסק הדין החמור הועבר לידי מפקד משטרת התנועה והפרוטוקול הגיע לידי כל מפקדי היחידה, החליטו במשטרה להמשיך ולהעסיק את רז באגף התנועה. דוברת המשטרה, נצ"מ מירב לפידות, מסרה בתגובה כי "עם פסיקתו של בית המשפט החליטה המשטרה להפסיק את העסקתו של המתנדב. לאחר כארבע שנים הוא שב להתנדב, אך בתפקידי מנהלה".

בשנים האחרונות הגבירה המשטרה את האכיפה בדרכים העירוניות והבין־עירוניות, במטרה להביא לירידה בתאונות הדרכים, אבל את מקומם של שוטרים רבים ממלאים מתנדבים. וכך - יכול אדם שיושב בניידת, לבוש כמו שוטר ובעל סמכויות של שוטר, להיות מתנדב. בסמכותו לרשום לאזרחים דו"חות וקנסות שעשויים להביא אפילו לשלילת הרישיון שלהם.

מספר המתנדבים במשטרה עומד היום על 36–38 אלף, יותר ממספר השוטרים, לא כולל מג"ב. מיון המתנדבים אינו קפדני ורבים מהם מעורבים במקרים של עבירות משמעת ועבירות פליליות שנחקרות במח"ש. המתנדבים הם אזרחים בגילים 16–77. כל מתנדב סיור עובר קורס של שבוע לצורך הכשרה בסיסית ביותר. ההכשרה נמשכת שלוש־ארבע שעות ביום ואינה כוללת יסודות של זכויות אדם ונושאים משפטיים. לשם ההשוואה, שוטר סיור עושה קורס של שבעה חודשים לפני שניתנת לו הסמכות לעצור אדם ולחפש בביתו. כל מתנדב חייב לשרת שמונה שעות בחודש.

במארס אישרה ועדת הפנים של הכנסת תקנות המרחיבות באופן ניכר את סמכויותיהם של מתנדבים במשטרה. התקנות מאפשרות למתנדבים לעצור חשודים שיסרבו להיות מעוכבים ולהביאם לתחנת משטרה, גם תוך שימוש בכוח. בנוסף, התקנות הרחיבו את סמכויות הכניסה לבתים והחיפוש של המשמר האזרחי במקרים שבהם קיים חשש ממשי לפגיעה באדם או בשלום הציבור.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ