שני מאסרי עולם נגזרו על שמעון קופר שהורשע ברצח שתיים מנשותיו

קופר השתמש בכדורים כדי לרצוח את נשותיו וניהל מאבקים משפטיים על רכושן. בגזר הדין כתבו השופטים: "המקרא הביע את עוצמת העוול בשאלה בת שלוש מלים בלבד: הרצחת וגם ירשת?"

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

בית המשפט המחוזי בלוד גזר הבוקר (ראשון) שני מאסרי עולם מצטברים על שמעון קופר, אשתו הראשונה, אורית קופר, נמצאה ללא רוח חיים בבית השניים ב-1994. אשתו השלישית, ג'ני מור-חיים, נמצאה מתה ב-2009. התיק נגד קופר נסגר תחילה מחוסר אשמה, אך נפתח מחדש בעקבות תחקיר "עובדה" במארס 2010 של הכתב עמרי אסנהיים. 

בנוסף לעונש לעונש המאסר, חוייב קופר בתשלום פיצויים של 230 אלף שקלים לבניו המשותפים עם אורית ובתשלום של 28 אלף שקלים להוריה, והן בפיצוי נוסף בסכום של 230 אלף שקלים לבנותיה של ג'ני ו-28 אלף שקלים להוריה. 

שמעון קופר בהכרעת דינו, בשנה שעברה
שמעון קופר בהכרעת דינו, בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

בגזר הדין כתבו השופטים מנחם פינקלשטיין, רמי אמיר וליאורה ברודי: "בשני המקרים תכנן הנאשם וביצע בקור רוח ובאכזריות את רצח שתי נשותיו, וכמעט שהצליח להתחמק מלתת על כך את הדין. הוא רצח את אורית אשתו בהיותה בת 32. את שני בניו, דמו ובשרו, בני שהיה אז בן 8 ועדי שהיה אז בן 4.5, הותיר יתומים מאם. ואת הוריה של אורית הפך להורים שכולים... את ג'ני אשתו רצח בהיותה בת 47. בנותיה, רינת ושרית, שכבר חוו את פרידת הוריהן הטבעיים, נותרו יתומות מאם".

"הנאשם אף פעל במישור המשפטי, לפני הרצח ואחריו, כדי לקבל את זכויותיה של מור-חיים בבית שבקיבוץ איל, תוך נישול הבנות. הוריה הקשישים של ג'ני נותרו ללא נחמה", הוסיפו השופטים. "הנאשם גם לא היסס לנסות ולגזול דירה שלהם ביפו. אכן, המקרא, שהיטיב להציג דילמות של מוסר טבעי ומשפט בדרך של הצגת שאלות נוקבות, הביע את עוצמת העוול שבדבר – בשאלה בת שלוש מלים בלבד, שהוטחה בפני אחאב מלך ישראל, ושהפכה לקריאה מוסרית ולנורמה משפטית: הרצחת וגם ירשת?".

מור-חיים נמצאה מתה כשלצדה כדורי הרדמה בבית המשפחה בקיבוץ אייל, לאחר שקופר עצמו הזעיק את כוחות ההצלה. הממצאים בשטח העידו על כך שמור-חיים שמה קץ לחייה ודו"חות של המכון לרפואה משפטית קבעו כי סיבת המוות היתה אירוע לבבי. אולם מוות בנסיבות דומות של אשתו הראשונה של קופר, אורית קופר, 15 שנים קודם לכן, הדליק נורה אדומה בקרב חברי הקיבוץ ובני משפחה.

בעקבות פנייתם למשטרה ולאחר ששודר התחקיר של "עובדה" הוחלט לחדש את החקירה, ובנובמבר 2012 הוגש כתב אישום . ב-2013 הודיעה הפרקליטות כי החליטה להגיש כתב אישום מתוקן,

באישום שנגע לרצח מור-חיים, נטען כי קופר קיים מערכת יחסים במקביל עם  רופאה שסיפקה לו את כדורי ההרדמה ששימשו אותו לביצוע הרצח. בתחילת הפרשה נחשדה זקוטסקי במעורבות ברצח, אך בחלוף הזמן השתכנעו בפרקליטות כי גם היא היתה קורבן של קופר, והוחלט להגיש נגדה כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות בלבד.

במסגרת הסדר הטיעון שנחתם עם זקוטסקי הופחתו העבירות והיא הורשעה ברשלנות, הנפקת תרופה ללא מרשם וגניבה. זקוטסקי העידה נגד קופר בבית המשפט, ובתחילת עדותה פרצה בבכי ואמרה: "אני כועסת על עצמי על שהייתי עיוורת ומצטערת שזה קרה. אני רוצה להודות למשפחת המנוחה שהגישה תלונה, אם לא היו מגישים אותה, כנראה שגם אני לא הייתי בחיים היום".

שרה, אמה של ג'ני מור-חיים, אמרה לאחר ההרשעה שניתנה בחודש שעבר: "התפללנו שהצדק יצא לאור ותודה לאל שאלוהים עזר לנו להיות פה ולשמוע את זה. הבן אדם הזה עשה את זה בכוונת תחילה. לא הייתי מאמינה אז שהוא יעשה דבר כזה אבל לא האמנו שזה היה מוות טבעי או התאבדות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ