חצי שנה אחרי מינויו: מפקד כלא נפחא יועבר מתפקידו

לדברי גורם בשירות בתי הסוהר, גונדר-משנה יוסף איבגי עוזב את הכלא בגלל עלייה במתיחות ובהתפרעויות אסירים ביטחוניים נוכח יחסו הנוקשה. שב"ס: השינוי בהצבה - סבב מינויים רגיל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כחצי שנה לאחר שמונה למפקד כלא נפחא שבנגב, גונדר-משנה יוסף איבגי יועבר מתפקידו כמפקד הכלא ויכהן כסגן מפקד יחידת "נחשון" בשירות בתי הסוהר (שב"ס). בשב"ס מציגים את העברתו, עליה הוחלט לפני שבועיים, כחלק מהליך סבב מינויים רגיל. אולם גורם בארגון אומר כי איבגי מועבר בגלל עלייה במתיחות ובתקריות חריגות עם האסירים הביטחוניים, שקרו בגלל המדיניות הנוקשה שבה נקט. את איבגי צפוי להחליף בתפקיד גונדר-משנה יוסף כניפס. 

לפי שב"ס, בנפחא כלואים 744 אסירים ביטחוניים ו-48 אסירים פליליים. באוקטובר אשתקד, לאחר שנחשף כי אסירים ביטחוניים בנפחא הצליחו להבריח טלפונים סלולאריים לתוך הכלא, החל הליך הדחתו של מפקד הכלא דאז, גונדר-משנה שמעון ביבס. באפריל מונה איבגי כמחליפו באופן רשמי, אולם כיהן כממלא מקום מפקד הכלא כבר מחודש דצמבר.

גורם בשב"ס אמר ל"הארץ" כי בתקופתו של איבגי, עלתה המתיחות בין שב"ס לאסירים הביטחוניים בכלא נוכח יחסו הנוקשה של איבגי לאסירים. זו התבטאה בעיקר בהתפרעויות מצדם, אולם היתה גם שביתה שנמשכה יומיים.

ראש מנהלת האסירים ברשות הפלסטינית, עיסא קראקע אמר ל"הארץ" כי בחודשים האחרונים התקבלו בארגון דיווחים רבים על עימותים ומתיחות באגפי האסירים הביטחוניים בכלא נפחא. לדברי קראקע, המצב בבית הסוהר מתוח ונפיץ באופן קבוע, אך בחודשים האחרונים חלה החמרה. "היו חיפושים בתדירות גבוהה מאוד והוכנסו כוחות מיוחדים שהתנכלו לאסירים", אמר. קראקע ציין כי במהלך העימותים נפצעו כמה מן האסירים והזדקקו לטיפול רפואי, וכי באחד המקרים הוצת חדר וכמה אסירים נפגעו משאיפת עשן.

בהתייחס להעברתו של איבגי אמר קראקע כי "אנחנו מטבע הדברים לא מקבלים עדכונים על חילופים בצמרת הפיקוד של שב"ס או בית הסוהר, אבל אם נכון שהוא מוחלף זה יכול להיות צעד חיובי". עם זאת, הוסיף, "אי אפשר לבנות על זה יותר מדי , כי בסופו של דבר למפקד הכלא יש מרחב פעולה אבל הוא מיישם החלטות ומדיניות כוללת. לכן אין הרבה ציפיות בקרב האסירים שהמצב ישתנה לטובה מקצה לקצה".

מדוברות שב"ס נמסר כי "מינויי בעלי התפקידים בשירות בתי הסוהר נעשים בהתאם לצרכי הארגון, באופן ענייני ומקצועי, תוך התייעצות ודיון בפורומים המתאימים, כמו גם במקרה זה. יודגש כי מדובר במפקד מוערך, אשר ביצע תפקיד מצוין, ולאור צורך דחוף שנוצר הוצב בתפקיד חשוב ורגיש, ביחידת נחשון, בה ביצע מספר תפקידים בכירים".

עוד נמסר כי "בחודשים האחרונים הוחלפו רוב מפקדי בתי הסוהר בשב"ס, כך שהאפשרויות לאיוש סגן מפקד נחשון היו בכל מקרה מקרב מפקדי בתי סוהר חדשים. אין שחר לקביעה כי אסירים מעורבים בתנועות מפקדים, והנחה זו מופרכת מיסודה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ