יאיר אטינגר

הקלטה ישנה של הרב אליעזר ברלנד, העצור בחשד להטרדה מינית של ארבע נשים, נשמעת כווידוי שלו באונס של אחת המתלוננות נגדו, ובמספר הזדמנויות. "אני אנסתי אותה", נשמע מנהיג קהילת שובו בנים אומר בהקלטה המפלילה, שעל פי הפרסום הערב בערוץ 2 נעשתה לפני ארבע שנים.

על פי הפרסום, החומר הועבר אתמול לידי חוקרי היחידה לחקירת פשעים בינלאומיים המופקדת על חקירתו של הרב בן ה-79. מהאזנה להקלטה עולה כי מדובר בשיחה פרטית שניהל ברלנד, העוסקת בשאלה אם חל על אשה מסוימת דין "אסורה לבעלה ולבועלה", כמי שקיימה יחסי מין מלאים עם גבר זר.

המסקנות מההקלטה, שייתכן כי נערכה, נשמעות סותרות, אבל המעניין הוא שברלנד דן בסוגיה באופן קר, כאילו לא הוא האנס-לכאורה על פי הודאתו שלו. "היא היתה אנוסה גמורה מתחילה ועד סוף ואחרי זה היא חשבה אולי זה מותר. בפעם הראשונה אני אנסתי אותה, והיא מותרת לבעלה בלי שום ספק, היא מותרת לבעלה בלי שום ספק. היא לא הבינה מה קורה. אין לה שום צורך בשום גט. ואחרי זה היא כבר שאלה אותי: מה? מה קורה כאן? אמרתי לה את כבר לא אשת איש, את כבר לא אשת איש. אף פעם היא לא עשתה את זה מרצונה הפרטי שלה. היא מבינה את זה כשליחות אלוקית להיות אשתו של הרב".

עו"ד רחל תורן, פרקליטתו של ברלנד, אמרה כי "מדובר בעוד סיפור בדים, ברי מדרשם של מתנגדיו של הרב העושים כל מאמץ אפשרי על מנת לגרום למעצרו ולהכפשת שמו ביניהם בני משפחה".

מוקדם יותר היום הוחלט כי ברלנד יישאר במעצר יממה נוספת, זאת לאחר שאתמול הורה בית משפט השלום בראשון לציון לשחררו למעצר בית. המשטרה ערערה על ההחלטה, ובבית המשפט המחוזי בלוד התקיים היום הדיון בערעור. עשרות מחסידיו של הרב המתינו מחוץ לדיון.

ברלנד בן ה-79, מנהיג ישיבת שובו בנים, הוסגר לישראל בשבוע שעבר מדרום אפריקה ומאז הוא שוהה במעצר. הוא חשוד בחמישה מקרים של הטרדה מינית כלפי ארבע נשים ובשני מקרים של מעשים מגונים בנשים שהיו חלק מקהילתו. הוא גם חשוד בכך ששלח את חסידיו לתקוף אדם.

במשטרה רואים בהקלטה פריצת דרך בחקירה, אבל ייתכן שברלנד יכול לטעון כי השתמש בשפה הלכתית וכי במקרה זה לא שימש הביטוי "אנסתי אותה" כדי לתאר אונס. רב ירושלמי אמר ל"הארץ" כי ייתכן שכוונתו של ברלנד בשיחה המוקלטת היתה לטהר את עצמו ואת האשה מההשלכות של המפגש המיני החריג. לדבריו, מבין השורות בדבריו של ברלנד עולה התייחסות למקרים המופיעים בספרות השו"ת, שבהם נשים קיימו יחסי מין עם גברים כיוון שחשבו כי הם "שדים" או צדיקים. במקרים כאלה פיתוי האשה מכונה אונס. לדברי הרב, ייתכן שהרב ברלנד אמר בהקלטה כי אנס את האשה אך ורק בתעצומותיו כ"צדיק", כאדם שלא ניתן לעמוד בפניו, ולא כמי שפעל בניגוד לרצונה. עם זאת, ייתכן כי גם הטיעון הזה אינו מנקה את הרב ברלנד מעבירה פלילית כמו ניצול יחסי מרות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ