השופט ישעיהו שנלר ימונה לנציב הביקורת על הפרקליטות

שנלר, שהיה המועמד המועדף על שרת המשפטים שקד, צפוי להחליף את הנציבה הקודמת, הילה גרסטל, שהודיעה באפריל על פרישתה. ההחלטה על מינויו התקבלה לאחר תקופה של מאבקים בין הנציבות לוועד הפרקליטים והנהלת הפרקליטות

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
שרון פולבר

וועדת האיתור לבחירת נציב התלונות על הפרקליטים המליצה היום (שלישי) לשרת המשפטים איילת שקד על השופט ישעיהו (שעיה) שנלר לתפקיד. שנלר, סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב שהיה המועמד המועדף על שקד, צפוי להיכנס לתפקיד לאחר שמינויו יאושר על ידי הממשלה, וכהונתו תימשך שש שנים.

שנלר החל את דרכו המשפטית בשנת 1975, התמחה במשרדי עורכי דין פרטיים ולאחר מכן עבד כעורך דין שכיר ובהמשך כשותף וכראש משרד עצמאי במגזר הפרטי. בשנת 1997 מונה לכהונת שופט בבית משפט השלום בפתח תקווה, וכשש שנים לאחר מכן מונה לכהונת שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו.

השופט ישעיהו שנלר, 2009
השופט ישעיהו שנלר, 2009צילום: טס שפלן

בראש ועדת האיתור שהקימה שקד עמדה מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור. מלבדה חברים בוועדה הפרופסור למשפטים גבריאלה שלו, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני ניהול ותפקידים מיוחדים אבי ליכט, מנכ"ל משרד מבקר המדינה לשעבר שלמה גור, ומנהל אגף החקירות בנציבות שירות המדינה נתי לויט.

בשבוע שעבר הופיעו בפני הוועדה שלושת המועמדים הסופיים מתוך 12 שהגישו מועמדות: השופט שנלר, הנשיאה הפורשת של בית המשפט המחוזי בתל אביב, דבורה ברלינר, וסגן נשיא בית המשפט המחוזי במחוז המרכז, אילן שילה. הוועדה שקלה להמליץ גם על הנשיאה ברלינר, אך לא החליטה שלא לעשות זאת משום שבתה של ברלינר היא בכירה בפרקליטות והדבר עשוי להציב מגבלות נרחבות על תפקודה.

מינויו של שנלר התקבל לאחר תקופה סוערת של מאבקים בין הנציבה היוצאת, השופטת בדימוס הילה גרסטל, לבין ועד הפרקליטים והנהלת הפרקליטות, עד שבאפריל הודיעה גרסטל על פרישתה. הנציבה החליטה להתפטר בעקבות החוק שגיבשה שרת המשפטים שקד לעיגון מעמדה של הנציבות בחקיקה, על פיו יונהג מודל דו שנתי במסגרתו בשנה הראשונה תמשיך הנציבות לפעול במתכונת הקיימת ובשנה השנייה היא תפוצל לשני גופים נפרדים.

הנציבה הקודמת הילה גרסטל בדיון בנושא שביתת הפרקליטים, אשתקד
הנציבה הקודמת גרסטל בדיון בנושא שביתת הפרקליטים, אשתקדצילום: אוליבייה פיטוסי

בסביבתה של גרסטל אמרו אז כי הפיצול יביא להחלשה של גוף הביקורת ולריקונו מתוכן, ועל כן בתרחיש כזה היא תשקול לפרוש מתפקידה. ברקע לפרישה עמד גם מאבק שניהלו הפרקליטים נגד פרסומו של דו"ח הביקורת על המכון לרפואה משפטית, שבעניינו עתרו 11 פרקליטים לבג"ץ

בהודעה שפרסמה הנציבה במועד ההתפטרות כתבה כי "בנסיבות אלו, ולנוכח העובדה שהצעת החוק שהוגשה כוללת הוראה שלפיה שנה לאחר כניסת החוק לתוקף יועבר אגף הביקורות המערכתיות של הנציבות ליחידת ביקורת פנים חדשה שתוקם במשרד המשפטים, בחרה הנציבה למרות ההערכה הרבה והאהדה הרבה שהיא חשה כלפי השרה, גם מקצועית וגם אישית, שלא להמשיך ולנהל את הנציבות ולפרוש כעת".

שרת המשפטים שקד מסרה הערב: "אני מברכת את הנציב החדש, השופט ישעיהו שנלר, שיעמוד בראש מערך הביקורת על התביעה ועל מייצגי המדינה בערכאות. אתגר לא פשוט מונח לפתחו - מתן ביקורת ללא מורא, תוך כדי יחס של כבוד הדדי והבנה של העבודה הקשה המונחת על כתפי הפרקליטות ויתר מייצגי המדינה בערכאית, שעושה עבודה חשובה מאוד במדינת ישראל. השופט שנלר נכנס ל'נעליה הגדולות' של השופטת הילה גרסטל, אשר הקימה את גוף הביקורת יש מאין. אני בטוחה שהשופט שנלר יעשה את העבודה בצורה הטובה ביותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ