השופט ישעיהו שנלר הסיר מועמדותו לנציב הביקורת על הפרקליטות

שנלר הודיע לוועדת האיתור כי הוא נמצא בניגוד עניינים מכיוון שבנה של רעייתו מכהן כפרקליט. כעת תצטרך הוועדה למצוא מועמדים אחרים, אלא אם כן יאושר החוק לעיגון מעמדה של הפרקליטות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השופט ישעיהו (שעיה) שנלר הודיע הערב (רביעי) כי הוא מסיר את מועמדותו לתפקיד נציב הביקורת על הפרקליטות. שנלר עדכן הבוקר את ועדת האיתור כי הוא אינו יכול לשמש בתפקיד מכיוון שבנה של רעייתו הטרייה הוא פרקליט במחוז צפון. 

עדיין לא ברור מי ישמש בתפקיד נציב התלונות על הפרקליטים. המועמדת הנוספת שנמצאה מתאימה על ידי הוועדה, הנשיאה הפורשת של בית המשפט המחוזי בת"א דבורה ברלינר, נפסלה גם היא כיוון שבתה עובדת בפרקליטות. באשר למועמד השלישי שרואיין על ידי הוועדה, השופט אילן שילה, נמצא שהוא אינו מתאים לתפקיד.

כעת ישנם שני תרחישים אפשריים: או שוועדת האיתור תתכנס מחדש ותמליץ על מועמד או מועמדת חדשים, או שהצעת החוק לעיגון מעמדה של הנציבות תאושר בכנסת ואז תועבר האחריות על מינוי הנציב לשרת המשפטים איילת שקד, בהסכמת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. 

נציבת הביקורת הקודמת, השופטת בדימוס הילה גרסטל, הודיעה על פרישתה מהתפקיד באפריל בעקבות סכסוך עם הפרקליטים ועם הנהלת הפרקליטות וחילוקי דעות עם השרה שקד. התפטרותה של גרסטל נכנסה לתוקף החודש וכעת היא משמשת בוררת ומגשרת במגזר הפרטי.

לפי הצעת החוק לעיגון מעמדה של הנציבות, שבגינה בין היתר התפטרה גרסטל, לאחר שנה תפוצל הנציבות לשני גופים נפרדים: הביקורת המערכתית תהיה פנימית במשרד המשפטים והביקורת הפרטנית תישאר בידי הנציבות. בסביבתה של גרסטל טענו כי פיצול כזה יביא להחלשה של גוף הביקורת ולריקונו מתוכן.

סיבה נוספת לפרישתה של גרסטל הוא המאבק שמנהלים הפרקליטים נגד פרסומו של דו"ח הביקורת על המכון לרפואה משפטית שבעניינו עתרו 11 פרקליטים לבג"ץ. בין גרסטל ובין היועץ המשפטי לממשלה נתגלעו חילוקי דעות בנוגע לתשובה לעתירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ