ההחלטה בעניין שחרורו המוקדם של קצב תימסר בעוד שלושה ימים

ועדת השחרורים התכנסה באופן חריג לדיון בעניינו של הנשיא לשעבר, שבקשה קודמת שלו נדחתה. קצב ריצה עד כה כארבע שנים וחצי מתוך שבע שנות מאסר

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר התכנסה אתמול (ראשון) באופן חריג ולמרות שביתת עובדי בתי המשפט, כדי לדון בבקשתו של הנשיא לשעבר, משה קצב, לשחרור מוקדם. בתום ההתכנסות הודיעה הוועדה כי תמסור את החלטתה ב-4 באוגוסט - יום חמישי הקרוב. דנה הוועדה פעם נוספת בקיצור עונש המאסר של הנשיא לשעבר, שהורשע באונס ובעבירות מין נוספות וריצה כארבע וחצי מתוך שבע שנות מאסר.

הדיון הנוסף נערך בהתאם להחלטת בית המשפט המחוזי בלוד. בית המשפט הורה לוועדה, שכבר , לדון בעניינו שוב. זאת, לאור , שלפיה יוכל קצב להשתלב בתוכנית שיקום מחוץ לכותלי הכלא אף שלא הודה במעשיו ולא הביע חרטה עליהם - התנאים המוקדמים המקובלים של הרשות לשיקום. הפרקליטות, מנגד, הוסיפה להתנגד לשחרורו המוקדם של קצב, בהתאם למדיניותה לגבי עברייני מין שלא עברו הליך שיקומי.

משה קצב יוצא לחופשת פסח מכלא מעשיהו, בשנה שעברה
משה קצב יוצא לחופשת פסח מכלא מעשיהו, בשנה שעברהצילום: ניר קידר

בין היתר משווים בפרקליטות בין מקרהו של קצב לפסק הדין , אל"מ בצה"ל לשעבר שהורשע בביצוע סדרה ארוכה של עבירות אינוס ועבירות מין נוספות בפקידה בלשכתו. זאהר זכה לשחרור מוקדם לאחר שריצה ארבע שנים מתוך שש שנגזרו עליו, למרות שלא הודה ולא הביע חרטה. עתירה שהוגשה נגד שחרורו המוקדם ב-2012 לבג"ץ התקבלה, ובפסק הדין כתב השופט חנן מלצר כי "עבריין מין סדרתי, אשר איננו מפנים את פליליות מעשיו ואת חומרתם, איננו מבין את האסון שהמיט על קורבנו, איננו מביע חרטה, איננו סבור שהוא נזקק לשיקום דרכיו – איננו מסוג האסירים שככלל יש לשחררם שחרור מוקדם, אלא אם עומדים לזכותו טעמים נוגדים וכבדי משקל". לדעת אנשי הפרקליטות, טעמים אלו לא מתקיימים בעניינו של הנשיא לשעבר.

באפריל דחתה ועדת השחרורים את בקשת קצב לשחרור מוקדם. בנימוקי הוועדה נכתב, בין היתר, כי הוחלט לדחות את בקשת הנשיא לשעבר לניכוי שליש ממאסרו לאחר שבמשך הדיונים "נמצא שהאסיר תופס עצמו כקורבן, עסוק בהאשמת גורמים חיצוניים במצבו, מתנהל עדיין בצורה כוחנית ועסוק בעצמו, בצרכיו, בהפסדיו ובמחיר שהוא ומשפחתו שילמו בלבד. גם לאור שאלות הוועדה, לא הביע האסיר חרטה ו/או אמפתיה כלפי נפגעות העבירה, אלא חזר וציין את המחיר הכבד שהוא שילם ומשלם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ