אחרי כחודש וחצי, הסתיימה השביתה במערכת בתי המשפט

נציגי ההסתדרות, האוצר וועד עובדי הנהלת בתי המשפט הגיעו להסכמות סביב התוכנית האסטרטגית לייעול המערכת. במרכז הסכסוך עמדה התמורה שתינתן לעובדים בגין יישום הרפורמה

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

השביתה הכללית במערכת בתי המשפט הסתיימה הערב (שני) לאחר שהושגו הבנות בין יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, הממונה על השכר באוצר יוסי כהן, יו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקובי, מנהל בתי המשפט מיכאל שפיצר ויו"ר ועד עובדי הנהלת בתי המשפט דני חסון. מחר בבוקר ישובו כלל עובדי בתי המשפט לעבודתם הסדירה אחרי כחודש וחצי.

ועד העובדים של בתי המשפט פתח בשביתה בחודש יוני בעקבות סכסוך עבודה מתמשך עם הנהלת בתי המשפט סביב התוכנית האסטרטגית לייעול המערכת. במרכז המחלוקת עמדה התמורה שתינתן לעובדים בגין יישום הרפורמה, למרות שהתוכנית אינה כוללת פיטורים של עובדים. הוועד טען בכל זאת כי בשל הליכי התייעלות שונים, יוסטו עובדים מתפקידיהם לתפקידים אחרים, דבר שיגדיל את עומסי העבודה.

בית המשפט המחוזי בתל אביב בשנה שעברהצילום: אילן אסייג

כך לדוגמה יש כוונה להכניס במסגרת הרפורמה לאולמות המשפט מערכות שיקליטו את הדיונים ואלה צפויות לחסוך זמן. שינוי זה יוביל להפיכת הקלדניות ל"מנהלות אולם" שיוכשרו להפעיל את המערכות. צעד נוסף הוא הפיכת המזכירות "למזכירות אקטיבית", במסגרתה מלבד שליחת זימונים לדיונים ייצטרכו המזכירות לוודא שהצדדים אכן יופיעו לדיונים. גם כאן המטרה היא לחסוך זמן.

בשלבים הראשונים של השביתה שובשה פעילות המזכירות, לא התקיימה קבלת קהל בבתי המשפט וטופלו נושאים דחופים בלבד. בנוסף, לא התאפשרה הגשת כתבי דין, בקשות ומסמכים באופן ידני, אלא רק באמצעות הגשה מרחוק, ובהיעדר עובדי מזכירות וגזברות, לא התאפשר לבצע תשלומים במזכירות אלא רק בסניפי הדואר או דרך האינטרנט.

במהלך השביתה בוטלו או נדחו גם דיוני ועדות שחרורים במתקני הכליאה. בדיון שהתקיים בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב ב-22 ביוני נקבע כי העובדים ישובו לעבודה ויחלו במשא ומתן אינטנסיבי. כשהצדדים לא הגיעו להסכמות - החריפו העובדים את הצעדים ובאישור בית הדין, החלו בתי המשפט לפעול במתכונת מצומצמת.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ