אלוף משנה בחיל האוויר הושעה בחשד שקיים יחסים עם אשת קבע הכפופה לו

על פי החשד, בין הקצין ובין אשת הקבע התקיימו יחסים בהסכמה, אך אלו אסורים לפי פקודות הצבא בשל העובדה שבין השניים התקיימו יחסי מרות. מצ"ח פתחה בחקירה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

, האלוף אמיר אשל, החליט באישור הרמטכ"ל על השעייתו לשבועיים של קצין בדרגת אלוף משנה החשוד שקיים יחסים אסורים עם אשת קבע בדרגת נגדת, שהיתה כפופה לו. במקביל נפתחה חקירת מצ"ח. 

על פי החשד, בין הקצין ובין אשת הקבע התקיימו יחסים בהסכמה, אך אלו אסורים לפי פקודות הצבא בשל העובדה שבין השניים התקיימו יחסי מרות. את הפרטים פרסמה לראשונה כרמלה מנשה בקול ישראל, שהוסיפה כי נבדק האם נשות קבע נוספות היו ביחסים עם הקצין. מדובר צה"ל נמסר כי "הקצין התנהג לכאורה בדרך שאינה עולה בקנה אחד עם הנורמות והערכים המצופים מקצינים ומפקדים בכירים בצה"ל".

תרגיל בחיל האוויר, אדם על רקע מטוס, 2013
תרגיל בחיל האוויר, 2013צילום: אילן אסייג

שלשום (ראשון) החליט תת אלוף אופק בוכריס, המואשם בשורה של עבירות מין, בהן שלושה מעשי אונס, . כנגד בוכריס הוגש כתב אישום חמור שכלל 16 עבירות מין, שלפי התביעה הצבאית ביצע בחיילת ובקצינה ששירתו תחת פיקודו. בחודש פברואר החליט , האלוף סמי תורג'מן, להשעות מג"ד בצה"ל שנחשד בקיום רומן עם קצינה ששירתה תחת פיקודו. חודש לאחר מכן הוחלט להדיחו מתפקידו. הקצינה, בדרגת סרן, הושעתה אף היא מתפקידה. בתום חקירת מצ"ח הוחלט כי מפקד פיקוד הדרום, האלוף אייל זמיר, ישפוט את הקצין בדין משמעתי. רק לאחר הליך זה, שטרם החל, ייקבע המשך שירותו של הקצין בצה"ל. 

באגרת ששלח הרמטכ"ל בסוף שנת 2015 לכלל מפקדי וחיילי צה"ל כתב כי "כל מערכת יחסים אינטימית בין מפקדים לפקודיהם היא בגדר חציית קו אדום מבחינה ערכית, ומחייבת נקיטת צעדים מיידים וחמורים". לדברי הרמטכ"ל, "במערכת היחסים שבין המפקד לפקודיו, המבוססת על יחסי מרות, אין 'תחום אפור'. המותר והאסור חייבים להיות ברורים - כל מערכת יחסים אינטימית בנסיבות אלה, גם אם דומה כי בבסיסה הסכמה, פסולה בתכלית ואין לה מקום בצה"ל". בחיל האוויר כתבו באחרונה קוד אתי למניעת הטרדות מיניות וערכו כנס לכל הקצינים בדרגת סא"ל ומעלה בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ