משה קצב יישאר בכלא: ועדת השחרורים דחתה את בקשתו לשחרור מוקדם

הוועדה הותירה על כנה את החלטתה מאפריל שלא לקצר את עונשו של הנשיא לשעבר משה קצב, שהורשע באונס, אך קבעה כי יוכל לפנות שוב לוועדה בעוד חצי שנה. עורכי דינו הודיעו כי יערערו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה קצב ואשתו גילה, עם צאתו לחופשה מהכלא בפברואר

הנשיא לשעבר, משה קצב, לא ישוחרר מוקדם מהכלא - כך קבעה היום (חמישי) ועדת השחרורים. בכך, הותירה הוועדה על כנה את החלטתה מאפריל שלא לנכות שליש ממאסרו של קצב, שהורשע באונס. ההחלטה התקבלה למרות חוות דעת חדשה של הרשות לשיקום האסיר, שמאפשרת שחרור מוקדם גם ללא הודאה והבעת חרטה. עורכי דינו של קצב הודיעו כי יערערו על ההחלטה.

הפרקליטות התנגדה לקיצור עונשו של קצב, בין היתר בשל מדיניותה בעניין שחרור עברייני מין שלא השתלבו בהליכי שיקום. באחרונה קיימה הוועדה שני דיונים בבקשה לקיצור עונשו של קצב, שריצה ארבע שנים ושמונה חודשים מתוך שבע שנות המאסר שנגזרו עליו. 

בהחלטתם קבעו חברי הוועדה כי "לא הגיעה העת להורות על שחרורו" של קצב, אך ציינו כי יוכל להתייצב שוב מול הוועדה בעוד כחצי שנה מבלי להגיש בקשה לקיום דיון חוזר, אם ימשיך בהליך הטיפולי שבו החל בין כותלי הכלא. הוועדה התייחסה להליך ולסירובו של קצב להודות ולהכיר במה שעשה וכתבה, "ראוי להדגיש כי אין המדובר בשיחות המתמקדות רק בתמיכה ועידוד ועוסקות בקשיי המאסר אלא כאלה המתמקדות בבעיותיו". מהחלטת הוועדה עולה עוד, כי במשך הדיונים היו חבריה חלוקים בדעותיהם, אף שלבסוף הגיעו להחלטה זו פה אחד. 

בעקבות ההחלטה הוחלט בשירות בתי הסוהר (שב"ס) להדק מעט את האבטחה סביב קצב. בשב"ס לא התקבלה ידיעה או הבחנה לפיה קצב דיבר על פגיעה בעצמו בעקבות ההחלטה, אולם בכירי כלא מעשיהו החליטו להגדיל את מספר הפעמים שבהם בודק הסוהר את תאו וזאת כדי לוודא שלא פגע בעצמו.

בתחילת אפריל דחתה הוועדה את בקשתו של קצב לשחרור מוקדם, אך בהמשך הורה בית המשפט המחוזי בלוד להחזיר את הדיון לוועדה בעקבות חוות דעת חדשה של הרשות לשיקום האסיר, שיכולה לאפשר את שחרורו של קצב. עד כה, הרשות לשיקום האסיר הציבה כתנאי מקדים להשתתפות בתוכנית שיקום את הודאת האסיר, לצד הבעת חרטה. אולם בשנים האחרונות עולה גישה שונה בקרימינולוגיה, לפיה יש לשקם גם אסירים שלא מודים במעשים שעליהם הורשעו. 

עורך דינו של קצב, ציון אמיר, מחוץ לבית הכלא, היוםצילום: אילן אסייג

חברי ועדת השחרורים התייחסו לתוכנית השיקום החדשה שהציעה הרשות לשיקום האסיר לקצב והובילה לדיון החוזר. בין היתר נכתב בחוות הדעת של הרשות, כי "לא חל כל שינוי בעמדותיו כלפי ביצוע עבירות המין בהן הורשע", אך צוין כי "ניתן היה להתרשם מניצנים ראשוניים של הבנה לחלקים ולפגמים באישיותו, אשר הובילו אותו לכדי ניצול אחרים, פגיעה בהם ושימוש בכוחו הרב עת כיהן בתפקידי כוח ושררה. לטעמנו, מדובר בשינוי – גם אם מזערי, מבדיקתו הקודמת".

לחצו לקריאת ההחלטה המלאה

בחוות הדעת של הרשות לשיקום האסיר, ציינו המחברות כי כאשר עומת קצב עם חוות הדעת הקודמת בעניינו, לפיה הוא עדיין עוסק בהוכחת חפותו, אמר: 'אני לא רוצה יותר להוכיח את חפותי, אין לי כוח לניהול מאבק... אני עייף, אין לי כבר כוחות לכלום. הייתי רוצה לצלול לתהומות הנשייה. חוזר ומנתח איפה טעיתי, אני בוחן את עצמי הרבה".

בהחלטת הוועדה נחשפה גם תוכנית השיקום שהציעה הרשות לשיקום האסיר בחוות דעתה. הכותבות הציגו תוכנית שיקום תורנית, הכוללת השתלבות על בסיס יומי בלימודים בבית מדרש בקרית מלאכי, השתלבות בקבוצה טיפולית תורנית בתדירות של אחת לשבוע, טיפול פסיכו-סוציאלי פרטני בתדירות של אחת לשבוע, הימנעות מתקשורת והימנעות מתפקיד המערב שררה. חברי הוועדה ציינו כי ההבדלים המהותיים בין תוכנית זו לבין תוכנית השיקום הפרטית שהציגו באי כוחו של קצב - עורכי הדין ציון אמיר, שני אילוז, ויהושוע רזניק - בדיון הקודם בוועדה, נוגעים רק לטיפול הקבוצתי ובשהות בבית המדרש.

חברי הוועדה מצאו על כן כי אין מקום לאשר את בקשתו של קצב לניכוי שליש ממאסרו וכתבו: "בדבריו של האסיר בפנינו אכן ניכרו אותם ניצנים ראשונים, אשר צוינו על ידי כותבות המסמך, ואולם לדעת חברי הוועדה עדיין לא הושלם התהליך מבחינתו של האסיר והוא נזקק עדיין לחידוד והעמקה של עניין זה. מכלל העובדות המוצגות בפנינו, חברי הוועדה מגיעים למסקנה כי היום נכון האסיר להתחיל בהליך טיפולי שייתן מענה לבעיותיו השונות, והוא מתחיל להבין את הבעייתיות שבהתנהלותו בעבר". 

עורך דינו של קצב, ציון אמיר, אמר בסיום הדיון כי בכוונתם לערער על ההחלטה. לדבריו, קצב "עומד בכל קריטריון אפשרי" לשחרור מוקדם, ולא נשקפת ממנו כל מסוכנות ביציאתו מהכלא. "[זו] החלטה שאנחנו חולקים עליה באופן נחרץ, מבחינתנו היא החלטה קשה מאוד", אמר אמיר. "מה שנכתב בפתיח של ההחלטה זה שהיתה דעה, אחת הדעות של מי מחברי הוועדה היתה לשחרר אותו, ואז גם זו דעה שהשתנתה והתבטלה. משהו שאנחנו צריכים לשקול אותו, דבר קשה מאוד בעינינו".

לדבריו, נעשתה התערבות לא נאותה מצד חברות כנסת, בניסיון להשפיע על החלטת הוועדה. "זה יום עצוב, יום קשה, יום של פגיעה בשוויון בפני החוק", אמר. "זה ניצחון גדול לקולות של התלהמות, ניצחון לקמפיין קשה מאוד שנעשה נגדו של חברות כנסת שהתקשרו, ניסו ליצור קשר עם חברי ועדה, זה דברים שבמדינת חוק אסור שיקרו". לדבריו, חברות כנסת שלא ציין בשמן פנו לפרקליט המדינה, שי ניצן ולחברי הוועדה. "זה יום עצוב מאוד, קודם כל למשה קצב באופן אישי. יש לו אשה ויש לו אמא בת 87", הוסיף אמיר. 

יושבת ראש מרצ, ח"כ זהבה גלאון, התייחסה להאשמות עורך הדין בנוגע לחברות הכנסת ואמרה כי אלה "דברי הבל". "פנינו במכתב לוועדת השחרורים בבקשה להתחשב גם באינטרס הציבורי והוועדה הפנתה אותנו לפרקליט המדינה", הוסיפה. "מעולם לא צלצלנו ולא הפעלנו לחץ. ציון אמיר מסרב להשלים עם החלטת ועדת השחרורים ומשתלח במי שעושה את מחויבותו הציבורית. קצב אנס ויעבור שיקום בכלא, שם מקומו".

עורכת הדין שני אילוז, שמייצגת את קצב, מסרה בתגובה על ההחלטה כי "מדובר בהחלטה שגויה שאינה מתקבלת על הדעת, גם ביחס לאסירים אחרים, אנחנו סבורים שלא היה מקום לתת משקל כה רב לאי הודאה והבעת חרטה ולפיכך ערעור יוגש".

גילה אשרת, יו"ר ויצו ישראל, בירכה על הכרעת ועדת השחרורים ואמרה כי האפשרות שנשיא המדינה לשעבר היה משוחרר בשחרור מוקדם, מבלי שהכיר בחומרת מעשיו וקיבל עליהם אחריות תוך התנצלות לפני קורבנותיו, היא בלתי נסבלת. "בלתי נסבלת כלפינו, כחברה המסמנת קו אדום בנושא עבירות מין, וכלפי מאות אלפי קורבנות תקיפה מינית שממשיכות לסבול כל חייהן, ללא ניכוי שליש או אפילו שעה מהסבל המלווה אותן מרגע האונס", דברי אשרת.

יו"ר נעמת, גליה וולוך, תמכה גם היא בהחלטה. לדבריה, "מבחינתה של נעמת לא היתה אופציה אחרת אלא להשאירו בבית הכלא". היא הביעה תקווה כי "משה קצב יהרהר שוב במעשיו ויתנצל לפני קורבנותיו ויתחרט חרטה כנה, ובכך תיפתח לפניו הדלת לתהליך שיקום אמיתי ולשחרור מהכלא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ