כתבי אישום נגד 19 מחברי לה פמיליה: "אידיאולוגיה אנרכיסטית וגזענית"

הפרקליטות ביקשה לעצור עד תום ההליכים את חברי ארגון האוהדים המזוהה עם בית"ר ירושלים. הם מואשמים בין היתר בניסיון לרצח אוהד הפועל ת"א, עבירות נשק ואלימות בארץ ובחו"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כמה מהנאשמים בבית המשפט המחוזי בתל אביב, היום

הפרקליטות הגישה בצהריים (ראשון) כתבי אישום נגד 19 חברי ארגון "לה פמיליה", ארגון אוהדים המזוהה עם בית"ר ירושלים בכדורגל, לבית המשפט המחוזי בתל אביב. בשלושה כתבי אישום מתוארות עבירות של ניסיון לרצח, חבלה בכוונה מחמירה, שוד בנסיבות מחמירות, עבירות גזענות, עבירות בנשק ועבירות לפי חוק איסור אלימות בספורט בארץ ובחו"ל. 

בכתבי האישום נכתב כי לה פמיליה הוא ארגון אוהדים "שמטרתו לזרוע אלימות וונדליזם, מתוך אידיאולוגיה אנרכיסטית וגזענית של שנאת המגזר הערבי, במגרשי הכדורגל, באירועי ספורט שונים ונגד אוהדי קבוצות כדורגל יריבות".

כתבי האישום עוסקים בין היתר בניסיון רצח של אוהד הפועל תל אביב ב-2015 ובכמה מקרים של תקיפת אוהדים של קבוצות כדורגל יריבות. הם מתארים כי תחת הנהגת לה פמיליה פעלו כ-50 "אנשי ביצוע" המכונים "הקומץ". לפי האישומים מנהיגי הארגון ואנשי הקומץ "פעלו בצוותא בביצוע עבירות שונות ובכללן עבירות אלימות חמורות כלפי אוהדי קבוצות הספורט היריבות". נכתב שחברי הקומץ נהגו לאסוף מידע על מקומם של האוהדים ותכננו מארבים, כשהם מצוידים בכלי תקיפה שונים, לבושים בשחור ורעולי פנים. 

>>> לקריאת כתב האישום במלואו

חמישה מהנאשמים הוגדרו בכתב האישום כמנהיגי לה פמיליה: אסי בסנו, מתן שמעון, רום גבריאל, יואב נחשון, אליעד משה ויוסי זכות - כולם בשנות ה-20 לחייהם. בין חברי הקומץ נמנים הנאשמים עומר גולן, אבי אלקיים, נאור שמואל, גדי יחיאל, דניאל אלישייב, דור מגידיש, אביב בצלאל, רון עייש, ניב מנור, אביתר יוסף וכן קטין ושני נאשמים שהיו קטינים בעת ביצוע העבירות.

באישומים נכתב כי חברי הקומץ פעלו "בכדי לכפות את האידיאולוגיה הגזענית על הנהלת בית"ר ירושלים, בכך שאסרו על הבאת שחקנים ממוצא ערבי לקבוצה, שרו שירים גזעניים במהלך משחקי כדורגל, ועוד". עוד נכתב כי הקומץ פעל כדי לגרום להנהלת הקבוצה נזקים כלכליים וכך הצליח לכפות על ההנהלה לעשות כדברו. 

המושג שטבעו חברי הארגון "בית"ר טהורה לעד" מוזכר אף הוא בכתב האישום, ונכתב עליו כי הוא גזעני. כמו כן מצוטט המנון לה פמיליה כמעיד על ייעודו של הארגון: "...היכונו לימים הקרבים ובאים, בהם יוקם הצבא החזק ביותר שנראה עלי אדמות, אשר יגן בעדך וימחק מעל פני האדמה את כל העומד בדרכו, צבא גרילה גזעני ואכזר...".

תקיפה עם פטיש תופסנים ובקבוקי תבערה

לפי האישום העוסק בניסיון הרצח של אוהד הפועל תל אביב, הנאשם עומר גולן, תושב חולון בן 24, התעמת עם האוהד לאחר שחשב כי מחק כתובת גרפיטי של לה פמיליה. לאחר הקטטה החליט גולן לגרום למותו של האוהד, ועל כן במסגרת פעילות הקומץ קבע עם אחרים באוקטובר 2015 לארוב לאוהדי הפועל ת"א, סמוך לאצטדיון בלומפילד, ולפצוע אותם או לגרום להם חבלה חמורה בנשק קר.

גולן וחברי ארגון נוספים מואשמים כי הגיעו למקום המפגש כשרובם רעולי פנים, לבושים בבגדים כהים ונושאים אלות בייסבול, מוטות עץ, אבנים, סכינים, בקבוקי זכוכית, מברגים, צינורות ועוד. גולן נשא "פטיש תופסנים" מברזל, הראה אותו לנאשמים רום גבריאל ויואב נחשון ולנאשם קטין, ואמר להם כי בכוונתו להרוג את האוהד. נאשם נוסף, מתן שמעון, הורה לאוהדים להתקדם לכיוון רחוב פלורנטין שבו נמצא מחסן לאחסון ציוד של קבוצת הפועל ת"א, שם תקפו הנאשמים את אוהדי הפועל בכלי התקיפה, כמו גם באגרופים ובעיטות.

שמעון נאשם כי חבט בעוצמה בלבנה בראשו של אחד האוהדים. גולן חבט בעוצמה רבה בפטיש בראשו של האוהד בכוונה לגרום למותו. שני קטינים נאשמים כי המשיכו לתקוף את האוהד, הכו בו במקל ואף השליכו עליו אבן - כל זאת כאשר היה שרוע על הקרקע כשהפטיש נעוץ בראשו ודם רב ניגר מראשו. כשהבינו הנאשמים כי כוחות המשטרה הוזעקו למקום ברחו בריצה, והקורבן הובהל לבית החולים שם נותח בראשו. 

לכמה מהנאשמים מיוחסת מעורבות בתקריות נוספות שבהן תקפו אוהדים של הפועל ת"א, הן בתקרית נוספת באותו מחסן בפלורנטין, והן בעת שהמתינו אוהדי הפועל להסעה למשחק במתחם רדינג בתל אביב. באירוע ברדינג מואשמים חברי לה פמיליה כי הכו מתלונן בבעיטות ובאגרופים, שברו עליו בקבוק זכוכית ושדדו ממנו שלוש מאות שקלים שנפלו מכיסו. בנוסף נאשמים כמה מהם כי תקפו אוהדי מכבי חיפה בזמן משחקי כדורגל חופים שנערכו בחוף פולג בנתניה. 

על פי תקרית אחרת המתוארת בכתב האישום, האוהדים נשאו בקבוקי זכוכית, רימון הלם ורימון עשן והמתינו לבואם של אוהדי מכבי חיפה. כשהבחינו בכלי הרכב שלהם הם השליכו אליהם בקבוקי זכוכית ואבנים אשר פגעו במראות הרכב, ניפצו את הזכוכית ופגעו בפח הרכב. אוהדי מכבי חיפה נמלטו מהמקום, וחברי לה פמיליה המשיכו במעשיהם ובשל טעות בזיהוי השליכו בקבוקים, אבנים ומקלות אל רכב נוסע של עובר אורח.

הפרקליטות ביקשה לעצור עד תום ההליכים את 19 הנאשמים, ובשבועות הקרובים היא צפויה להגיש כתבי אישום נגד חשודים נוספים מהארגון, ששוחררו במשך החקירה, בחשד לעבירות נוספות נגד אוהדי קבוצות יריבות בשנים האחרונות.

עו"ד איתמר בן גביר, המייצג את אחד הנאשמים, מסר כי "די ברור שבפרקליטות קמו על צד שמאל והחליטו לרדוף דווקא את אוהדי בית"ר ירושלים. מגישים כתב אישום חמור, באישומים שכלל לא מתאימים לאירוע שהתרחש". עו"ד בן גביר התייחס לתקיפה של אוהדי הפועל תל אביב ואמר כי "היום כבר כולם יודעים שאוהדי הפועל תל אביב הגיעו למקום גם הם עם לומים, סכינים וברזלים והיתה שם תגרה. להפוך את זה לאיזשהו כתב אישום חמור ומזוויע, יש לזה רק פרשנות אחת - רדיפה של אוהדי בית"ר ירושלים".

עו"ד משה אורן, המייצג את הנאשמים דור מגידיש, דניאל אלישייב ודור יחיאלוב מסר בתגובה: "כתב האישום שהוגש היום מייחס עבירות חמורות, אך יחד עם זאת, אחרי שאעבור על כל הראיות בתיק אוכל להתייחס בצורה רצינית להאשמות".

עו"ד חיים שטיינברגר, המייצג את הנאשמים רון עייש ואביב בצלאל מסר: "מרשיי אוהדים של קבוצת בית"ר ירושלים. ככל הידוע לי לאהוד את בית"ר זה עוד לא עבירה על החוק, ועל כן מרשיי חפים מפשע. מרשיי מעולם לא פגשו את המתלונן, בוודאי שלא פגעו בו ואפילו לא ראו אותו. הניסיון של המדינה לייחס לקבוצת נערים - תוצאה של מעשה אלים של אדם בודד, הוא ניסיון מלאכותי שלא יעלה יפה בסופו של הליך".

לפני כשבועיים נעצרו כ-60 פעילים בארגון האוהדים במבצע מעצרים של המשטרה, אך מרביתם שוחררו מאז. המעצרים בוצעו לאחר שאחד מחברי לה פמיליה נהפך לסוכן סמוי ולעד מדינה, במסגרת פעילות יזומה של ימ"ר מחוז חוף. האיש פעל כסוכן סמוי במשך כארבעה חודשים בקרב קבוצת "הקומץ". עוד הוגשו כתבי אישום בגין סחר בסמים נגד תשעה בני אדם, אשר נגדם גובשה תשתית ראייתית בעקבות הפעלת הסוכן.

במשך גל המעצרים נתפסו 20 רימוני הלם, קילוגרם חומר נפץ, שני רימוני גז, שני רימוני עשן, פצצת תאורה, 29 אבוקות בגדלים שונים, ו-19 רימונים מאולתרים, כמה מהם עם חומר כימי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ