אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) הגישה היום (ראשון) כתב אישום נגד שלושה שוטרים מתחנת נתיבות, בשל תקיפת אזרחים. שניים מהם מואשמים גם כי ניסו למחוק את סרטון מצלמת האבטחה שתיעד את התקיפה. כתב אישום נוסף הוגש נגד אחיו של אחד השוטרים בשל שיבוש הליכי משפט.

כתב האישום נגד שלושת השוטרים - בן קימל, דוד אשרף ויניב קסטנבאום - מפרט שני אירועים שונים שהתרחשו בחודש אפריל בשנה שעברה. ב-20 לאפריל סיירו בן קימל, סגן ראש צוות בילוש בתחנה, ויניב קסטנבאום ששימש כבלש, בשכונה בעיר. בשלב מסוים הם הבחינו בשני אזרחים, ד.פ וי.מ, יושבים מתחנת לבניין בו מתגורר אחד מהם. קימל וקסטנבאום ירדו מרכבם וביצעו חיפוש על גופם של השניים. במהלך החיפוש, על פי כתב האישום, תקף קימל את ד.פ והכה אותו בבטנו, כל זאת בעוד קסטנבאום עומד לידו, אינו מעיר לו או מנסה להפסיק את מעשיו. בעקבות זאת פנה י.מ לקימל ושאל אותו "למה אתה מרביץ?". בתגובה אמר לו קימל: "שתוק, מזל שאני לא מכיר אותך". לאחר מכן פנה קימל לד.פ ואמר לו: "אתה רוצה שאני אמרח אותך על הרצפה?".

השוטרים לקחו את השניים לחורשה, אז לפי האישום הוציא קימל את ד.פ מהרכב המשטרתי, הפיל אותו לרצפה באלימות ובעט בראשו. בעוד ד.פ מנסה לגונן על פניו, מתואר בכתב האישום, קימל דרך עליו והכה אותו באגרופים בצלעות ובפנים. בשלב זה אמר קימל לד.פ: "כל פעם שאני אראה אותך, לא מעניין אותי כלום, אני אתן לך מכות, אני אמרר לך את החיים". על פי כתב האישום, בכל אותה עת עמד קסטנבאום ליד, צפה במתרחש ולא עשה דבר על מנת לעצור את קימל. בסיום האירוע לקחו הבלשים את השניים לצומת סמוך והורידו אותם שם. המחלקה לחקירות שוטרים מייחסת לשניים בעקבות האירוע עבירות של תקיפה הגורמת חבלה של ממש בנסיבות מחמירות ושימוש לרעה בכוח.

האירוע השני המתואר בכתב האישום התרחש מספר ימים לאחר מכן, כשקימל והשוטר דוד אשרף היו בפעילות לאיתור עברייני סמים בנתיבות. במהלך המשמרת נתקלו ברכבו של א.פ, שנסע יחד עם אחיו ק.פ. שני הבלשים ירדו לבצע חיפוש ברכבם ועל גופם של השניים, ובשלב מסוים, מסיבה שאינה ברורה, קימל סטר בכוח לק.פ והכה אותו בפניו. על פי כתב האישום, קימל ואשרף הפילו את ק.פ לרצפה, אזקו אותו כשידיו מאחורי גבו והמשיכו להכותו. בשלב זה אמר ק.פ לשוטרים: "תמשיכו להרביץ, יש כאן מצלמות שמצלמות את הכל".

עוד נטען בכתב האישום כי כשעה לאחר האירוע, הגיעו אשרף וקימל לזירת האירוע ונכנסו לאחד הבתים הסמוכים בו ממוקמת מצלמת אבטחה שתיעדה את התקיפה. השניים ביקשו מבעלת הדירה, ב', להביא להם את ההקלטה. ב' התנגדה בהתחלה, אולם לאחר שיחה בין קימל לבעלה של ב', התברר כי בין המשפחות קיימת הכרות מוקדמת, ומכשיר ההקלטה נמסר לשוטרים. כשיצאו ביקשו השניים מב' שלא תאמר לאף אחד כי הם היו במקום, ושעתיים לאחר מכן הם מחקו את הסרטון.

חודשיים לאחר האירוע, הגיעו חוקרי מח"ש אל ביתה של ב', בעקבות תלונה שהוגשה על ידי שניים מהנפגעים. בעלה של ב', שהיה בקשרי ידידות עם אחיו של בן קימל, דוד, עדכן אותו בדבר הגעתם של חוקרי מח"ש ואף שלח לו שיחה שביצע עם אחד החוקרים. בהמשך נפגשו השניים, כאשר האח מפציר בב' שלא לומר את האמת לחוקרים ולא לספר להם כי לקחו את מכשיר ההקלטה. הוא אף אמר לה, על פי כתב האישום, כי "הם יחקרו וזה יעבור, זה שטויות". במחלקה לחקירות שוטרים מייחסים לבן קימל ודוד אשרף עבירות של השמדת ראיה, תקיפה בנסיבות מחמירות ושימוש לרעה בכוח. לכל השלושה מיוחסת עבירת שיבוש מהלכי משפט.

״כתב האישום מתאר מעשים חמורים ביותר, פגיעה בזכויות אזרחים והתנהלות של בלשי משטרה ששיבשו חקירה והשמידו ראיות", אמר עו״ד אופיר אפרתי מהמחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה. "כתב האישום הינו תוצאה של חקירה נחושה אותה הוביל הצוות הדרומי של המחלקה לחקירות שוטרים, חקירה שהביאה לשבירת קשר השתיקה סביב המעשים ולפענוח התיק".

עורך דינם של בן ודוד קימל ביקש שלא להתייחס לדברים. לא ניתן היה להשיג את תגובת עורכי דינם של דוד אשרף ויניב קסטנבאום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ